Paintball pre hráčov s telesným postihnutím
Dve tváre jednej firmy. Aj tak by sme mohli charakterizovať aktivity poľskej spoločnosti Esskapada. Dlhodobo organizuje vzdelávanie v oblasti sociálnej integrácie. Renomovaní lektori vedú výtvarné dielne, detské záujmové krúžky, školenia na tému spoločenská zodpovednosť firiem. A keď otočíte ponukovú stránku, nájdete v nej pozvanie na paintball. Teda ponuku na „nenávistný“ boj s jediným cieľom – zlikvidovať všetkých, ktorí sú proti teba, proti tvojej skupine.
-
Tretíkrát na invalidnom vozíku na turnaji so zbraňou v ruke
Samozrejme, je to len boj „akože“. Zbrane sú síce verné napodobeniny, ale vystreľujú len farebné želatínové guľky. Z ústia hlavne však vyletujú 300-kilometrovou rýchlosťou, takže zásah poriadne zaštípe. A prečo nás vlastne táto informácia zaujala natoľko, že o nej píšeme?
Joooj, to najdôležitejšie sme ešte neuviedli. Spoločnosť Esskapada ponúka paintbaal aj rôznym skupinám „bojovníkov“ s obmedzenou schopnosťou pohybu. Je jediná v širokom–ďalekom okolí, ktorá pre vozičkárov organizuje dokonca aj oficiálny turnaj. Jediným rozdielom oproti pravidlám zdravých hráčov je, že „vojak“ na mechanickom vozíku môže mať asistenta, ktorý ho na jeho pokyn presúva po bojisku.
Tretí ročník turnaja hendikeepovaných sa uskutočnil 11. a 12. júna. Miestom bojov bol areál Osmola, Podlasie v obci Dziatkowice. Trojčlenné družstvá na mechanických a elektrických invalidných vozíkoch súťažili v samostatných kategóriách. Po prvý raz sa turnaja zúčastnilo aj jedno ženské družstvo Ciacho team. Keďže boli dôstojnými súperkami mužských tímov, organizátori očakávajú, že paintball priláka do ich strediska ďalšie ženy na vozíku. A potom by sa mohla na turnaji otvoriť aj samostatná kategória žien.
Ako uviedli organizátori, každým rokom stúpa počet vozičkárov, ktorí sa turnaja zúčastňujú. Prvý ročník bol len akýsi propagačný so šiestimi družstvami z okolia. Tohtoročného súťaženia o pohár víťaza sa vo všetkých kategóriách zúčastnilo už 15 družstiev z viacerých, i vzdialenejších regiónov.
Tretí ročník turnaja mal aj charitatívny rozmer. Organizátori vyhlásili zbierku pre pomoc 9-ročnému Lukaszkovi, ktorý trpí vzácnou genetikou poruchou. Na jeho finančne náročnú liečbu vyzbierali 610 zlotých (141,71 eur).
-
Paintball s prvými zbraňami z farmárskeho katalógu
Predchodcu dnešnej adrenalínovej hry paintball treba hľadať až v Austrálii. Chovatelia oviec na začiatku 20. storočia začali používať vzduchové zbrane vystreľujúce guličky plnené nezmývateľným farbivom na značkovanie svojich stád. Ako technická novinka sa predchodkyňa paintbalovej zbrane veľmi rýchlo dostala do Spojených štátov. Túto vtedy výbornú pracovnú pomôcku v USA používali tiež na značkovanie stád oviec. Po určitom čase sa tieto zbrane objavili aj v rukách lesníkov, ktorí značkovali stromy určené na výrub.
Na športové či voľnočasové využitie špecifických zbraní vystreľujúce guľky s nezmývateľnými farbami bolo potrebné čakať ešte niekoľko desiatok rokov. Paintball sa totiž začal hrať až v osemdesiatych rokoch minulého storočia. V roku 1981 Bob Gumsey, obchodník so športovými potrebami v New Hampshire zverejnil pravidlá novej hry. A už v máji zorganizoval prezentačnú hru s troma hráčmi. Hralo sa podľa scenára Capture The Flag (hra o vlajku) a súperiaci bojovníci mali v rukách značkovacie pištole Splotchmaker z farmárskeho katalógu.
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa paintball dostal aj na Slovensko (1992/1993). Do vtedajšieho Československa s ním prišiel americký podnikateľ ruského pôvodu Boris Braun.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/let-balonom-atrakciou-aj-imobilnych/
https://www.vozickar.info/biatlon-nielen-hendikepovanych-zaujal/
https://www.vozickar.info/martin-skrtel-plni-ulohy-ambasadora/
https://www.vozickar.info/volny-pad-zvlada-vozickar-omnoho-lepsie/