Pákový systém je výhodnou alternatívou pre mechanické vozíky
ČLÁNOK PONÚKA: Netradičný spôsob pohybu mechanických invalidných vozíkov, ktorý zabezpečuje pákový systém. Dozviete sa tiež, ako sa s pomocou pák vozík pohybuje smerom dopredu, dozadu, do strán, ako sa s nimi brzdí a aké výhody vozičkárovi poskytujú.
Na stránkach portálu Vozickar.info sme už predstavili viacero inovatívnych zlepšení pre mechanické invalidné vozíky. Napríklad z mestského vozíka sme „vyrobili“ terénny, vďaka prídavnému pohonu sme mechanický vozík pretvorili na elektrický. Tentokrát prichádzame s netradičným spôsobom pohybu mechanického vozíka bez nutnosti čo i len dotknúť sa obručí kolies.
■ Páky chránia ruky, zápästia, ale aj ramená
Pákový systém pohonu mechanických vozíkov je na americkom kontinente známy pod obchodným názvom Wijit, v Európe sa predáva prevažne pod značkou NuDrive Air. Táto revolučná technológia bola vyvinutá jedným z popredných britských dizajnérov v spolupráci s Aspire Center a ortopedickou nemocnicou v Sanmore. Spolupracovníci s rôznym zdravotným postihnutím testovali NuDrive v priebehu celého výskumu a pomohli tak vyvinúť užívateľsky príjemný produkt s vysokou mierou zdravotnej pomoci.
Pákový systém má viacero podôb podľa toho, ktorý výrobca ho dodáva. Vždy sa však skladá z dvoch adaptérov, ktoré sa dajú rýchlo a jednoducho pripevniť na kolesá väčšiny mechanických vozíkov. Ich súčasťou sú páky, ktoré vďaka mechanickým prevodom tlačnú energiu odovzdávajú kolesám. Sú konštrukčne upravené tak, že prenášaná sila umožňuje pohyb vozíka smerom dopredu, do strán, s pákami sa aj brzdí či cúva. Vozíky s týmto systémom pohybu sa môžu používať v exteriéri aj v interiéri.
Výskumy preukázali, že pákový systém pohonu mechanických invalidných vozíkov má viacero výhod. Exaktne bolo zistené, že objem sily potrebnej na pohyb vozíka páky znižujú o 40 až 50 percent. Vozík preto prejde oveľa väčšiu vzdialenosť pri zníženom výdaji energie, omnoho ľahšie zdoláva napríklad stúpanie. Pákový systém zároveň umožňuje používať vozík aj človeku so zníženou mobilitou rúk, ktorý sa tlačením obručí kolies nedokázal pohnúť.
Zaznamenaných bolo aj viacero zdravotných výhod, ktoré prináša pákový systém pohonu mechanických vozíkov. Chráni ruky a zápästia a zároveň zvyšuje hygienu, pretože nie je nutné chytať obruče a neraz sa zápästím dotýkať/obtierať o plášte kolies. Pákový systém zlepšuje aj držanie tela (chrbát je vzpriamený) a znižuje riziko zranenia ramien.
■ Pákový systém má viacero technologických podôb
NuDrive Air má vo svojej ponuke aj spoločnosť Letmo, ktorá robí život na vozíku lepším. Ako uvádza na svojej stránke, tento inovovaný ručný pákový systém má “nacvakávaciu” technológiu, ktorá umožňuje upevniť kolesové adaptéry v priebehu niekoľkých sekúnd bez toho, aby sa muselo meniť nastavenie kolies. Výhodou tiež je, že NuDrive Air nerozširuje vozík.
Na pohyb vozíka je najskôr potrebné uviesť NuDrive do pohybového režimu umiestnením páky smerom von a späť. Pri brzdení a otáčaní sa zaťahujú páky smerom k telu. Intuitívny brzdný systém umožňuje ľahké cúvanie. Najprv sa pákový systém uvediete do neutrálneho režimu pohybom pák smerom von od tela a späť.
V praxi sa môžeme stretnúť s rôznymi variantmi „pákových“ vozíkov. Existuje niekoľko princípov prenosu kmitania pákami. Ovládať sa môžu zadné kolesá, dokonca aj väčšie predné kolesá. Pre špecifické potreby sa vyrábajú aj systémy s jednou pákou.
Americký pákový systém pohonu mechanických invalidných vozíkov Wijit vytvoril Brain Watwood. Bývalý člen tímu pre vyhľadávanie a záchranu lyžiarov zavalených lavínami strávil päť mesiacov v nemocniciach a rehabilitačných strediskách po tom, ako ho na bicykli zrazilo nákladné auto. Ostal ochrnutý od krku dole, neskôr sa jeho zdravotný stav zlepšil. Úplne ochrnutý ostal od pásu dole. Ruky však ostali výrazne zoslabnuté, takže na klasickom mechanickom vozíku sa pohyboval veľmi ťažko.
Watwood sa však nevzdal a rozmýšľal, ako tento problém vyriešiť. prišiel na nápad využiť k pohybu vozíka pákový systém. Presťahoval sa do oblasti Sacramento. Tri a pol roka s dizajnérmi a inžiniermi pracoval na vývoji prototypu. Spoločnosť Watwood začala predávať Wijits v roku 1997. O dva roky neskôr bol za svoj nápad, ktorý pomáha mnohým vozičkárom, zapísaný do Národnej sály slávy pre osoby so zdravotným postihnutím.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/unikatny-vozik-scewo/
https://www.vozickar.info/swincar-e-spider-pavuk-v-terene/
https://www.vozickar.info/vozik-do-terenu-na-platforme-mestskeho/