Para-bedminton v Brne
Para-bedminton bude uvedený ako nový šport na Paraolympijských hrách v Tokiu v roku 2020, a preto sme radi, že sme sa mohli tentoraz porozprávať s Pavlou Grycovou, ktorá je kontaktnou osobou a asistentkou trénera Toma Vovsa brnenského klubu Badminton Sharks Brno.
Ako ste sa k para-bedmintonu dostali?
V podstate z nutnosti, alebo povedzme vďaka okolnostiam. Sama som mamou jedného hráča, a tak som sa tým začala hlbšie zaoberať. Naviac doba, kedy sme začínali my, bola hlavne „informačne“ zaostalá. Málokto dokázal popísať, či je tento šport dostupný pre vozičkára. Tréneri boli, ale poznali len prax chodiacich hráčov. Aj kurty boli, ale prevádzkovatelia sa báli, čo s ich povrchom urobí vozík. To všetko znamenalo veľa telefonátov, vysvetľovania a prehovárania.
Koľko hráčov sa stretáva z okolia Brna?
Približne 5 hráčov, ale komunita okolo bedmintonu je veľmi priateľská a nadšená. Takže si občas prídu zahrať aj chlapci z Prahy, alebo Ostravy.
Z akého prostredia pochádzajú najčastejšie hráči bedmintonu? Sú to povedzme tenisti?
Liaheň športov nie je zase tak bohatá, takže sú to všeobecne nadaní ľudia – prevažne floorballisti, tenisti ale aj basketbalisti popr. jazdci na handbiku.
-
Bariéry a bedminton
Aká je dostupnosť kurtov v Česku, kde sa Vám podarilo s vozíkmi úspešne dostať?
V Brne je to ideálne v Lískovci vo Fit4all a X-aréne v Slatine, či už z hľadiska parkovania, ako aj v celkovej bezbariérovosti. Tam nás poznajú a vedia, že máme športové vozíky a nemusia sa obávať znečistenia povrchu napr. od špinavých kolies.
Je možné považovať Brno za priekopníka para-bedmintonu?
Áno, sme jediný klub, ktorý sa systematicky venuje tomuto športu, ktorý je zatiaľ v počiatkoch a iné výraznejšie aktivity v Česku nenájdete. A tým myslím systematické tréningy a pravidlené stretávanie sa.
Ale evidentne sa blýska na lepšie časy. 10. 3. 2019 budeme usporadúvať sústredenie a už teraz odmietame ďalších záujemcov. Kapacitu som stanovila na 16 ľudí a som rada, že sa úspešne naplnila. Ale úprimne dodám, že takto preplnené je to prvýkrát.
Kde teda bude ďalšia najbližšia príležitosť pre zhliadnutie a “ochutnanie” para-bedmintonu?
Ak by sa niekto cítil dostatočne pripravený na skutočný zápas, ideálnym testom jeho schopností bude Victor Czech Para-Badminton Open 5. 5. 2019 v Rousínově pri Brne. Radi privítame aktívnych športovcov so športovými vozíkmi.
Ak pri tejto téme zostaneme, dá sa použiť napríklad aj vozík so sklonom kolies, ktorý sa využíva napr. na basketbal?
Nie je to ideálne. Vozík na basketbal, keďže sa jedná o kontaktný šport, má kolieska proti preklopeniu dosť krátke (aby sa prípadne padajúci hráč do nich neudrel a hráč bol obratnejší – pozn. redakcie). Kolieska nemôžu prekonať „pôdorys“ vozíka, a to je na športy typu tenis, alebo bedminton málo. Tam dochádza k väčšiemu záklonu a dosť silnému náporu práve na zadné kolieska. Samozrejme, na vyskúšanie sa dá použiť, ale profesionálny výkon s ním nedosiahnete.
Viac môžete vidieť aj v tomto propagačnom videu para-bedmintonu:
-
Kam ďalej?
Ak by ste sa chceli para-bedmintonu venovať, ako kontaktnú osobu Vám môžeme doporučiť Pavlu Grycovú (p.grycova@centrum.cz) z BS Brno, ktorej ďakujeme aj za tento rozhovor.
Čo sa týka záujmu zo Slovenska, pre koordinovaný vývoj je ideálne osloviť Mira Jambora, ktorý sa v Paraolympijskom motivačnom centre v Kováčovej sústredí na vyhľadávanie vhodných kandidátov pre športové aktivity (mjambor79@gmail.com).
Aktuálne správy od BS Brno nájdete tiež na: http://www.bsbrno.cz/stranka/606/parabadminton/
-
Bedminton priniesol do Európy anglický dôstojník
Bedminton patrí medzi najstaršie športy na svete, a ak budeme chcieť nájsť jeho korene, musíme sa vrátiť späť o viac ako dvetisíc rokov do doby, keď bola „operená loptička“ odbíjaná vo vzduchu rôznymi drievkami a neskôr raketou. Už Číňania, Gréci, Aztékovia či Indovia sa bavili touto zvláštnou hrou. Za priameho predchodcu bedmintonu však považujeme indickú hru poona, ktorú v druhej polovici 19. storočia priviezol do Európy anglický dôstojník, vojvoda z Beaufortu. Vo svojom sídle v Badminton Hall v grófstve Gloucestershire usporiadal v roku 1873 prvý turnaj.
V roku 1934, za účasti deviatich členských štátov, bola ustanovená Medzinárodná bedmintonová federácia (IBF), v roku 1954 mala už tridsať členských štátov. V súčasnosti je piatou najpočetnejšou športovou federáciou na svete so 158 stálymi členmi. V lete 2006 sa premenovala na Badminton World Federation (BWF).
Významným medzníkom vo vývoji bedmintonu bolo jeho zaradenie do programu olympijských hier v Barcelone v roku 1992. Snahy o to, aby sa bedminton hral pod olympijskými kruhmi sa však datujú už od roku 1972, keď bol prvý raz predvedený ako ukážkový šport v Mníchove. V roku 1988 na OH v Soule síce ešte nemal oficiálnu súťaž, ale jeho ukážka bola pomerne rozsiahla. Historicky prvý raz sa Slovensko zapísalo do tohto olympijského športu v roku 2008 (Peking) vďaka Eve Sládekovej.
Najväčšiu popularitu a aj kvalitu má bedminton v ázijských krajinách. Svetovou veľmocou číslo jeden je dnes Čína, ktorej konkurujú Malajzia, Indonézia a Kórea. V Európe sa určite hrá kvalitný bedminton v Dánsku, ktoré je s Holandskom a Anglickom jediné schopné konkurovať ázijským veľmociam. Najlepší slovenskí hráči, Michal Matejka a Eva Sládeková, sa momentálne pohybujú na rozmedzí prvej a druhej svetovej stovky v dvojhre.
Medzinárodnú súťažnú premiéru mal para-bedminton v roku 1990. Prvé majstrovstvá sveta sa konali v holandskom meste Amersfoort v roku 1998. Športovci sa rozdeľujú podľa druhu postihnutia do šiestich kategórií. Medzinárodne v súčasnosti participuje na podujatiach 63 krajín v piatich regiónoch sveta.
Ďalšie články z tejto kategórie: