Paralympijské hry boli prvý raz v Taliansku
História organizovaného športu telesne hendikepovaných nemá dlhú históriu. Písať sa začala koncom druhej svetovej vojny vo Veľkej Británii. V roku 1944 britská vláda vytvorila liečebno-rehabilitačné centrum pre vojenských vyslúžilcov – vozičkárov s poranením chrbtice, ktoré viedol sir Ludwig Guttmann, neurochirurg nemocnice v Stoke-Mandeville v Aylesbury.
-
Paralympijské hry majú predchodcu
V roku 1948 rehabilitačné športovanie klientov v takýchto centrách vyústilo ku konfrontácii získaných pohybových návykov. Súťaženia, ktoré bolo nazvané stoke-mandevillskými hrami, keďže sa konali v rovnakom čase ako olympijské hry v Londýne, sa zúčastnili 16 pacienti z viacerých rehabilitačných stredísk. O štyri roky neskôr na tieto hry prišli aj hendikepovaní športovci z Holandska. Takto sa vlastne zrodilo športové hnutie známe pod názvom medzinárodné stoke-mandevillské hry vozičkárov. A práve tieto hry sú považované za predchodcu paralympijských hier.
Sir Ludwig Guttmann, zakladateľ aktívneho športovania telesne postihnutých, po rokoch neúnavného snaženia nakoniec úspešne presadil svoju koncepciu letných paralympijských hier v roku 1960 v Ríme. V roku 1976 sa po prvý raz uskutočnili zimné paralympijské hry, ktoré sa konali v Örnsköldsviksku vo Švédsku. Avšak až zimné paralympijské hry v Tignes/Albertville vo Francúzsku v roku 1992 sa konali na tom istom mieste ako klasické zimné olympijské hry zdravých športovcov. Tieto zimné paralympijské hry boli zároveň posledné, ktoré sa uskutočnili v tom istom roku ako letné paralympijské hry. Po nich sa olympijský cyklus posunul o dva roky tak, aby sa po vzore OH a ZOH striedali s rozdielom dvoch rokov.
- Najúspešnejší športovci a paraolympijské hry
Na Slovensku zastrešuje aktivity súvisiace okrem iného aj s nomináciou na paraolympiádu Slovenský paralympijský výbor (SPV), ktorý vznikol 21. januára 1995. Do Medzinárodného paraolympijského výboru (International Paralympic Committee – IPC) bol prijatý v tom istom roku. SPV zastrešuje športové zväzy podľa druhu znevýhodnenia: Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (The Slovak Sport Association for Physically Disabled) – člen IWAS, Sekciu nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska (Section of Blind and Weak – Sighted Sportsmen of Slovakia) – člen IBSA a Slovenský zväz športovcov s mentálnym postihnutím (Slovak Sport Association for People with Mentally Handicapped) – INAS.
Na Slovensku sa športovci so zdravotným znevýhodnením rôzneho druhu venujú z letných paralympijských športov atletike, boccii, cyklistike, futbalu, jazdectvu, lukostreľbe, plávaniu, stolnému tenisu, volejbalu stojacich, goalballu, tlaku na lavičke a tenisu na vozíku. Zo zimných športov sú to bežecké a zjazdové lyžovanie, biatlon, curling, hokej na sánkach a najnovšie i snowboardingu.
Slovenskí paralympionici od roku 1994 úspešne reprezentujú Slovenskú republiku. Z jedenástich štartov na letných a zimných paralympijských hrách priniesli 92 (23 zlatých, 33 strieborných a 36 bronzových) medailí a patria k najúspešnejším slovenským športovcom vôbec. Najbližšie letné paralympijské hry sa uskutočnia v Riu de Janeiro v roku 2016 a zimné paralympijské hry v PyeongChangu v roku 2018.
Článok autorsky upravený, skrátený a doplnený z iných zdrojov je prebraný z: http://www.spv.sk/o-paralympijskych-hrach/paralympijsky-sport-na-slovensku
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/rovnake-vykonnostne-ciele-ako-v-londyne/
https://www.vozickar.info/vacsina-listkov-rodinnym-prislusnikom/
https://www.vozickar.info/od-ranneho-krestanstva-k-paraolympiade/
https://www.vozickar.info/zasadne-rozhodnutie-wimbledonu/
https://www.vozickar.info/podakovanie-tym-ktori-najviac-pomohli/