Jocelyne Bloch: Úplne paralyzovaný pacient by mohol znovu hýbať nohami
Nohy sú zdravé, svalstvo funkčné a aj tak je človek na invalidnom vozíku. Príčina i následok sú odhalení – prerušené spojenie medzi mozgom a svalmi, ktoré zaisťuje miecha. Viaceré výskumné pracoviská sa snažia tento medicínsky problém vyriešiť. Ešte nikdy však výskum nebol tak blízko k postaveniu tisícok vozičkárov na nohy ako medzinárodný tím, v ktorom pracuje okrem iných aj neurochirurgička Jocelyne Bloch z univerzitnej nemocnice v Lausanne.
Do projektu je zapojených 19 vedcov z Číny, Francúzska, Nemecka, Švajčiarska, Talianska, Veľkej Británie a z USA.
-
Mozog ovláda telo jemnými elektrickými výbojmi
Ako Jocelyne Bloch uviedla pre portál NPR, ich tím už spustil klinické testovanie ako poslednú fázu svojho prvotného výskumu. Predchádzali mu roky výskumnej práce, ktorá neraz končila v slepej uličke. Raz pri hľadaní vhodných materiálov, ktoré by telo neodmietlo, inokedy pri detekovaní tých správnych mozgových signálov. Výskumníci totiž úplne na začiatku začali pracovať s teóriou, že pohyb ľudského tela ovláda mozog jemnými elektrickými výbojmi. Tie sa prostredníctvom miechy šíria do ďalších častí tela. Elektrické výboje podľa Jocelyne Bloch musia byť odlišné, ak mozog dáva príkaz, aby sa „pohla“ pravá či ľavá noha alebo ruka. Mozog proste spracováva informácie prenosom elektrických výbojov v rámci obrovskej siete nespočetných neurónov. Výsledné mozgové signály, ktoré sú odlišné pre tú-ktorú mozgovú činnosť, možno merať. A na tomto základe dekódovať, čoho sa týkajú.
V prvej etape výskumu bolo potrebné zistiť, akú podobu má elektrický výboj, ktorý rozhýbe jednu nohu. Výskumy s premostením poškodenej časti miechy sa doposiaľ robili na hlodavcoch. Tím Jocelyne Bloch a Davida Bortoneho svoju novú teóriu začali preverovať na primátoch. Najprv zdravej opici (makak) vložili senzory na mozog a na spodnú časť chrbtice. Keďže výskumníci mali k dispozícii aj opicu s ochrnutou pravou nohou, zachytávali bezdrôtovou technológiou na princípe wifi bypassu práve tieto signály.
-
Jocelyne Bloch vie, že ich čaká ešte veľa práce
V druhej etape výskumu implantáty umiestnili na telo ochrnutej opici. Primát bol schopný chodiť okamžite ako sa aktivovalo spojenie medzi implantátmi zosílené o počítačový signál, ktorý bol zaznamenaný u zdravej opici. Na obnovenie chôdze nebola potrebná žiadna rehabilitácia, žiadne cvičenie, tréning. Princípom fungovania je dekódovanie mozgovej činnosti, ktorá súvisí s pohybmi pri chôdzi a odoslanie týchto informácií do oblasti chrbtice pod zranením. Informácie smerujú do elektród, ktoré stimulujú nervové dráhy, aktivujúce svaly na nohách počas prirodzeného pohybu.
„Prvý raz si dokážem predstaviť, že úplne paralyzovaný pacient by mohol znovu hýbať nohami vďaka tomuto spôsobu spojenia mozgu a chrbtice,“ uviedla neurochirurgička Jocelyne Bloch z univerzitnej nemocnice.
Skoršie výskumy postavené na dekódovaní signálov z mozgu a ich využití na pohyb sa zameriavali na možnosť pohybovať robotickými končatinami alebo protézami. Nikdy však nešlo o priamu stimuláciu svalov živého cicavca ako v tomto prípade. Ide o revolučný krok vpred, ktorý by nemusel slúžiť iba na umelé spojenie mozgu a chrbtice. Vedci sa totiž pohrávajú s myšlienkou, že obnovenie spojenia by mohlo pri vhodnej rehabilitácii podporiť rast prerušených spojov, takže by došlo k obnove poškodenej miechy.
Jocelyne Bloch však upozorňuje, že napriek začatému klinickému výskumu, ich čaká ešte veľa práce. Jedným z problémov je, že zatiaľ ide iba o jednostrannú komunikáciu. Späť k mozgu sa žiadny signál, že sval pracuje, nedostane. Výskumníci ešte nepreskúmali ani to, či problémom nebude väčšia váha ľudských končatín. Výskum tejto metódy „preskočenia“ poškodenej miechy vraj bude trvať ešte aspoň desať rokov.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/speedfitness-pomaha-aj-vozickarom/
https://www.vozickar.info/kefty-pomaha-vozickarom/
https://www.vozickar.info/poskodenie-miechy-uz-mozno-nebude-trvale/