Slovenskí paralympionici prileteli obťažkaní medailovými odmenami
ČLÁNOK PONÚKA: Súhrnné informácie o tom, že slovenskí paralympionici sa vracajú domov so vztýčenou hlavou, pretože paralympiáda v Pjongčangu sa medailovou bilanciou zapísala do štatistík ako najúspešnejšia od éry samostatného Slovenska.
Na zimných paralympijských hrách v kórejskom Pjongčangu 2018, brány ktorých sa zavreli včera 18. marca, sme nesklamali. Ba naopak, slovenskí paraolympionici sa vracajú domov s najlepšou medailovou bilanciou od nórskeho Lillehammeru 1994. V bilancii krajín Slovensko skončilo na 7. mieste.
■ Najúspešnejšia paralympionička všetkých čias
Pritom pod olympijské kruhy si slovenskí paralympionici miestenky vybojovali len v dvoch zo šiestich športov. A keďže curleri svoje ambície nenaplnili, logicky všetky paralympijské kovy vybojovali len zjazdoví lyžiari – šesť zlatých, štyri strieborné a jednu bronzovú. Slovenským anjelom na lyžiach, ako na poštovej známke, ktorá bola vydaná pri príležitosti parahier, bola historicky najúspešnejšia slovenská paralympionička Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou.
V Pjongčangu zrakovo postihnutá Farkašová získala štyri zlaté medaily, celkovo ich má na konte už deväť (vo Vancouveri 2010 si vybojovala tri zlaté medaily, v Soči 2014 dve). Henrieta zvíťazila v obrovskom slalome, zjazde, super-G a v superkombinácii. Posledný súťažný deň rozšírila svoju zbierku o striebornú medailu. Henrieta Farkašová sa tak stala najúspešnejšou účastníčkou XII. paralympijských hier v Pjongčangu – čo štart, to pódiové umiestnenie.
Po zisku štvrtého zlata v obrovskou slalome, kde Henrieta Farkašová zvíťazila s viac ako 5-sekundovým náskokom, denník Pravda uverejnil jej prvé pocity za pomyselnou cieľovou páskou:
■ Slovenskí paralympionici tiež vo víťaznom ťažení
K Henrietiným úspechom sa pripojili aj dvaja slovenskí paralympionici – muži. Zrakovo postihnutý Jakub Krako spolu s navádzačom Branislavom Brozmanom môže paralympiádu v Pjongčangu tiež zaradiť medzi úspešné podujatia. V super G zjazde si chlapci vybojovali 1. miesto. Domov si odnáša ďalšie tri strieborné medaily. Bronz si v tejto disciplíne vyjazdil tiež zrakovo postihnutý Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom.
Krako, ako uviedli internetové Sportky.zoznam.sk, po zisku zlatej medaily povedal:
Ďalšie zlato do slovenskej medailovej zbierky pridal Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom v supekombinácii. Prví boli už pri doobedňajšom super G zjazde, poobedňajší slalom zvládli bez výrazných zaváhaní. A tak sa obaja športovci mohli v cieli radovať. Slovenskí paralympionici boli znovu úspešní.
■ Deviate miesto je lepšie ako jedenáste, ale…
V curlingu na vozíku sme si veľa radosti neužili. Slováci sa síce prebojovali na paralympiádu z jedenástej pozície, ale prekonanie 6. miesta v Soči 2014 bola silná výzva. Curlisti nakoniec skončili na 9. mieste so štyrmi víťazstvami a siedmimi prehrami. Pjongčang nebol k slovenským športovcom veľmi štedrý. Tri stretnutia sme prehrali len o jediný bod, no ďalšie tri sme zase o bod vyhrali. Šťastena teda bola spravodlivá. Už oddnes sa treba v neľahkých podmienkach pripravovať, aby bol slovenský curling na zimnej paraolympiáde 2022 v Pekingu úspešnejší. Nech slovenskí paralympionici odídu z ďalších ázijských hier pod olympijskými kruhmi s ešte väčšou nádielkou medailí.