Pasívny vozík joëlette do terénu i do mesta
Vo Francúzsku a v krátkom čase aj v okolitých krajinách sa pred časom zrodila asistovaná horská turistika pre telesne postihnuté osoby. Na prevoz ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie po horách sa používa špeciálny vozík joëlette. Napríklad v Španielsku asistovaná horská turistika tvorí súčasť vládneho programu pre rozvoj turizmu. V tejto krajine na Pyrenejskom polostrove majú veľmi dobre rozpracovaný projekt sprístupnenia národných parkov pre hendikepovaných. Ten vychádza zo skúseností občianskeho združenia Montana para Todos (Hory pre všetkých).
-
Joëlette nezastavia skaly, ani schody
Pasívny vozík joëlette (malý Joël) skonštruoval v roku 1987 francúzsky horský vodca Joël Claudel pre svojho synovca. Chcel, aby napriek postupujúcej svalovej dystrofii mohol chodiť na horské túry spolu s rodinou. Z tohto nového dopravného prostriedku bol nadšený nielen jeho synovec. V krátkom čase začali jeho vynález kopírovať mnohí turisti, ktorí mali vo svojom okolí telesne postihnutého.
Joëlette tvorí kovový rám s dvoma pármi držadiel pre predného a zadného asistenta. Zadný asistent má k dispozícii mechanickú brzdu. Uprostred je sedačka s bezpečnostnými pásmi a pod ňou odpružené koleso s terénnym plášťom. Tvar sedačky, opierok nôh a celkové nastavenie môže byť prispôsobené každému typu postihnutia.
Vynálezca tvrdí, že jeho pasívny vozík je využiteľný prakticky v každom prírodnom teréne, pričom asistenti nemusia byť nadpriemerne fyzicky zdatné osoby. Prekonávanie bežných nerovností nie je vďaka stredovému kolesu mimoriadne namáhavé. V prípade zložitejších terénov môže tretí asistent pomôcť ťahať joëlette s pomocou popruhov upevnených na predných držadlách. S týmto vozíkom sa dá bez problémov zísť aj po schodoch štandardnej výšky. Joëlette je preto využiteľný povedzme aj pri turistickej prehliadke historických častí miest, ktorým chýba architektonická bezbariérovosť.
Treba však upozorniť, že pre imobilného človeka sediaceho v takom vozíku je jazda tak trochu špecifická. A aspoň spočiatku sa musí prispôsobovať novým pohybovým vnemom. Vozičkár totiž nie je zvyknutý na priečne náklony. Ďalším problémom je podvedomá snaha o vyrovnávanie ťažiska pri pohybe členitým terénom. Môže sa to, počas prvých minút jazdy, prejavovať kŕčovitým držaním opierok.
-
Skladací joëlette bezpečne uložený v kufri
Používanie tohto špeciálneho vozíka sa rozšírilo v mnohých krajinách. Pasívny vozík vzdialene pripomínajúci nosidlá pre faraónov môžete vidieť v Nepále pod himalájskymi končiarmi, na Baleárskych ostrovoch, vo viacerých štátoch USA. Jeden študent z Tanzánie s pokročilým štádiom svalovej dystrofie sa na joëlette dostal na najvyšší končiar Afriky – 5 895 metrov vysoké Kilimandžáro.
Paívne vozíky sa niekoľko rokov vyrábali v malých dielňach vo viacerých krajinách takpovediac „na kolene“. Ich priemyselnú výrobu zahájila až v roku 2005 francúzska spoločnosť Ferriol – Matrat. Tá v pravidelných intervaloch prichádza s novými technickými zlepšeniami joëlette, aby ponúkla ľahší, komfortnejší, účelnejší typ. Pasívne vozíky ponúka firma vo viacerých modifikáciách. Veľmi obľúbený je skladací vozík, ktorý sa zmestí aj do väčšieho kufra osobného auta.
Využitie joëlette sa od čias jeho vzniku značne rozšírilo. Pasívny vozík sa už nepoužíva len v horskej turistike, ale napríklad aj ako vodné ležadlo. Vozík s určitými technickými úpravami nemusíte odkladať do pivnice ani v zime. Ako sme už spomenuli, v ponuke je aj mestská verzia joëlette. Veľmi často je pasívny vozík používaný v Ríme, kde je veľké množstvo historických pamiatok pre vozičkárov inak neprístupných.
-
Kedy joëlette dorazí konečne na Slovensko?
Pasívny vozík sa už začal využívať aj na športové účely. V USA vznikli viaceré súťaže pasívnych vozíkov. Od šprintov až po vytrvalostné 10-kilometrové preteky. Zážitkové preteky organizuje veľký propagátor joëlette Christian Dujardin. Jeho tohtoročnou novinkou budú 6-dňové preteky Grand Canyon. Na trati dlhej 170 míľ (273,6 km) bude od 25. septembra do 1. októbra súťažiť 9 družstiev. Na vozíku bude musieť sedieť zdravotne postihnutý jazdec.
Seriál pretekov joëlette organizuje vo Francúzsku združenie Dunes d`espoir. Špecifikom tohto etapového podujatia je, že jazdcami na joëlette sú postihnuté deti vo veku do 15 rokov. Cieľom organizátorov totiž je urobiť aspoň na chvíľu zábavnejší život tým, ktorí sú kvôli chorobe pohybovo značne obmedzovaní.
Ostáva nám len čakať, kedy si pasívny vozík nájde cestu aj do krajín strednej a východnej Európy. Mapa zobrazujúca miesta, kde sa s pasívnymi vozíkmi joëlette môžete stretnúť, jasne poukazuje na ich masové využívanie len v krajinách západnej Európy.
Asistovaná turistika v stredo a východoeurópskom priestore je teda nielen pre Slovákov prakticky neznámy pojem. A to je škoda, pretože táto forma umožňovania pobytu pohybovo znevýhodnených ľudí v prírode je určite lacnejšia ako budovanie bezbariérových turistických chodníkov.
Zdroj: http://www.scoop.it/t/joelette-press-review
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/no-limits-himalaya-2016-aj-vozickarom/
https://www.vozickar.info/xie-junwu-jazdi-na-zadnych-kolesach/
https://www.vozickar.info/motocykel-upraveny-jazdu-paraplegikmi/
https://www.vozickar.info/atlet-mario-trindade-s-nevsednym-rekordom/
https://www.vozickar.info/segway-pre-sediacich-z-dvoch-koncin-sveta/