Peter Štaffen s dravými vtákmi lieči jemnú ľudskú dušu
Návštevníci multimediálneho podujatia Salón Vozickar.info (Piešťany, 31. októbra) sa voči sebe správali ozaj mimoriadne ohľaduplne. Uvedomovali si, že na relatívne malom priestore v hoteli Máj sa v tom istom momente odohrávalo viacero akcií súčasne. Pri vstupe zaujaté auditórium počúvalo prednášku, hneď vedľa ľudia absolvovali osobné konzultácie. Opodiaľ technici predstavovali vystavované kompenzačné pomôcky a povedľa zaznievali priateľské rozhovory na rozličné témy. Táto symbióza sa narušila len raz – počas prednášky Ornitoterapia, ktorou na Salóne Vozičkár.info. zaujal Peter Štaffen.
Keď podal „pracovné nástroje“ poslucháčom, Ornitoterapia, v prenesenom význame, ihneď vymazala všetky zábrany v mysliach prítomných. Akosi pozabudli, že slušné je byť ticho. Jedni sa začali nahlas prihovárať Noxovi – kuvikovi (kuvik obyčajný alebo kuvik plačlivý, latinsky Athene noctua) či Fione – plamienke driemavej (iné názvy – sova pálená, sovka pálená; latinsky Tyto alba). Druhí zase smelo oslovovali úplne cudzích ľudí. Najčastejšie konštatovaním, ktoré bolo v podstate „mostom“ na nadviazanie vzájomnej komunikácie: „Akú krásnu sovičku máte na ruke“. Potom už dialóg pokračoval otázkou: „Môžem ju pohladiť“? A všetci sa odrazu usmievali ako slniečka, od ucha k uchu. Uvedenú situáciu Peter Štaffen okomentoval slovami:
„No vidíte, skôr ako moja prednáška začala, praktické účinky ornitoterapie, teda terapie vtákmi sa už prejavili na poslucháčoch. Presne tak totiž funguje – rúca komunikačné bariéry bez ohľadu na to, čo ich vytvorilo,“ zdôraznil P. Štaffen. A dodal, že uzavretí jedinci sa vo všeobecnosti práve pri kontakte so zvieratkom často rýchlejšie začlenia späť do spoločnosti.
● Sny o vzájomnej užitočnosti pretvárajú na realitu
Táto forma terapie má výborné využitie pri telesne postihnutých s detskou mozgovou obrnou, svalovou dystrofiou či epilepsiou. Taktiež je využívaná aj pre zamestnancov, ktorí pracujú v stresových podmienkach, či sú pracovne nadmerne vyťažovaní. Nesmieme opomenúť ani seniorov, kde si lietajúci terapeuti plnia svoju úlohu výborných vnímavých spoločníkov. Ornitoterapia okrem iného zlepšuje jemnú aj hrubú motoriku a celkovo pohybové ústrojenstvo. Účinná je aj pri iných zdravotných komplikáciách či pri negatívnych vplyvov modernej uponáhľanej doby (syndróm vyhorenia, učenie sa pracovných návykov a pod.).
Práve preto sa Peter Štaffen, s cieľom ponúknuť niečo nové a vysoko efektívne aj bez farmaceutických „atakov“, rozhodol pre krok do neznáma. Vytvoril projekt Wings for human – Krídla pre ľudí. Stojí za ním tím chránenej dielne L&P, spoločnosti LAW&POLITICAL SCIENCE AGENCY. Táto spoločnosť je na slovenskom trhu výnimočná nielen tým, že majiteľom je človek so zdravotným postihnutím, ale aj komplexnosťou služieb.
„Našim zámerom je prinášať kvalitné služby, meniť postoj ľudí a zbavovať ich predsudkov. Chceme priniesť moderný pohľad na chránenú dielňu a prácu ľudí v nej. Sny o vzájomnej užitočnosti a prospešnosti pretvárame na realitu,“ Peter Štaffen naznačoval základné ciele projektu, ktorý sa už uplatňuje v praxi.
Pútavá prednáška Ornitoterapia na Salóne Vozickar.info odhalila aj pozadie celého projektu. Ak totiž chcete prinavracať zdravotne postihnutých do spoločnosti s pomocou lietajúcich dravcov, musíte vedieť odkiaľ ich vziať. A Peter Štaffen to veľmi dobre vie. Partnermi pre projekt Wings for human je Sokoliareň a minizoo Devín, ktorá okrem iného ponúka prehliadku dravých vtákov, letové ukážky, fotenie s dravými vtákmi. Vytvorený má sokoliarsky krúžok a pravidelne organizuje aj letný denný tábor. Sokoliarsky dvor Astur, ktorý má sídlo na hrade Červený Kameň, je zase druhým veľmi dôležitým partnerom projektu pomáhajúci napĺňať ornitoterapiu formou praktických letových ukážok.
-
Peter Štaffen: „Kto to nevidel na vlastné oči, neuverí.“
Z edukačného podujatia Salón Vozickár.sk sa virtuálnym mávnutím krídiel presuňme do každodenného života projektu Wings for human. Jeho podstatou je, ako sme už spomínali, presne do toho istého životného priestoru s pomocou ornitoterapie dostať aj ľudí s trvalým zdravotným postihnutím, ktorí sa spoločnosti stránia.
Predstavovanie aktivít, pod ktorými je podpis Peter Štaffen, začíname „horúcou“ informáciou. V čase písania tohto príspevku sa pripravovala prezentácia projektu v Spojených arabských emirátoch. Sokoliarsky dvor Astur totiž okrem svojej činnosti podpory detí a mládeže a environmentálnej výchovy odprezentuje v ďalekej Ázii aj projekt Wings for human. A je možné, že táto slovenská iniciatíva prinesie jeho zahraničnú expanziu do exotického teritória šejkov a ich rodín.
„Ostaňme len pekne pri zemi. Prípadné zahraničné aktivity by sa stali nadstavbou nášho projektu, prioritou ktorého je pomáhať tu, doma. Aj preto Sokoliareň a monizoo Devín aktívne spolupracuje s odborným učilišťom Dúbravská cesta v Bratislave, ktoré navštevujú aj žiaci s ťažkým zdravotným postihnutím. Všetci študenti z odboru chovateľstvo pravidelne prichádzajú do sokoliarne a svoje školské teoretické poznatky aplikujú v praxi,“ dozvedeli sme sa od P. Štaffena. Dodal, že ornitoterapiu propagujú aj inými formami.
Príkladom je prednáška na Salóne Vozickar.info či prezentácie na hudobnom festivale HELPfest a na rôznych workshopoch. V čase od 24. novembra až do 23. decembra terapia vtákmi úsmev a pohodu rozžaruje medzi návštevníkmi Vianočných trhov v Bratislave.
„Kto to nevidel na vlastné oči, neuverí, akú moc majú malé dravce s krídlami pokojne sediace na zovretej pästi. Ľudia sa zoznamujú s projektom a na vlastnej koži testujú svoje pozorovania a pocity. Najprv vidno tváre plné rozpakov, predsudkov, podceňovania sa. Ničím neobvyklým sú pohľady introvertov či postoj zhrbených ľudí bez životnej energie. No po krátkom terapeutickom pôsobení ˊdivokej letkyˊ postupne padajú všetky negatívne pocity a viditeľne sa rozjasňuje myseľ.“ Peter Štaffen opisoval terapeutické kresby na tvárach tých, ktorí mali odvahu, ale i pokoru prijať to, čo doposiaľ nepoznali.
-
Rozšíriť projekt Wings for human ako formu rehabilitácie
V tejto súvislosti nám P. Štaffen opísal aj silné emocionálne „erupcie“, ktorými ornitoterapia dokáže zaplaviť svoje okolie. Rovnako ako sopka náhle pokrývajúca lávou celé údolie. Pri kontaktoch so študentmi odborného učilišťa Dúbravská cesta prichádzajú také momenty pravidelne.
„Krásny zážitok bol, keď jeden zo študentov s downovým syndrómom v sokoliarni dobrovoľne vystúpil zo svojho vnútorného sveta introverta. Prišiel k sokoliarovi s neuveriteľne úprimným úsmevom a objal ho so slovami – Si môj brat. Iný príklad účinku nášho projektu bol ten, kedy študenti začali postupne samostatne pracovať. Časom bolo zjavné, že už nie je potrebné zadávať úlohy. Chlapci si svoje pracovné postupy zautomatizovali a začali ich vykonávať samostatne,“ spomínal Peter Štaffen.
A práve kvôli týmto výnimočným momentom musí mať ornitoterapia svoje stále miesto na mape pozitívneho ovplyvňovania vedomia chorých, ale aj tých, ktorí sú pohltení mnohými civilizačnými „smogmi“. A je dobré, že práve týmto smerom sa chce uberať projekt Wings for human.
Do budúcnosti v spolupráci s ďalšími partnermi plánujú jeho tvorcovia nielen rozširovať povedomie o ornitoterapii. Zaviesť chcú formu integrácie do spoločenského a pracovného života. V spolupráci so sokoliarmi a fyzioterapeutmi zase plánujú rozšíriť projekt ako formu rehabilitácie.
„Svoje aktivity nechceme smerovať jednostranne. V areáli Sokoliareň a minizoo Devín v budúcom roku sprístupníme ľuďom športový areál, detské atrakcie, vytvoríme priestory pre opekanie, grilovanie. Budeme organizovať pravidelné workshopy, na ktorých sa účastníci dozvedia novinky zo sveta kompenzačných pomôcok, pracovných príležitostí. Pripravíme sedenia s psychológmi či rôzne kurzy podľa aktuálnych požiadaviek.“ Peter Štaffen menoval len časť aktivít, ktorými chce projekt Wings for human v budúcom roku zaujať širokú verejnosť.
-
Vibrácie zvuku ovplyvňujú funkciu akéhokoľvek orgánu
Zooterapia ako liečebný odbor vznikla „odpozeraním“ pozitívnych účinkov domácich zvierat na človeka. Veď mnohí poznajú ten upokojujúci pocit, keď sa hrajú so svojím domácim miláčikom. Zvieratá už len svojou prítomnosťou môžu pomáhať. Liečivá sila zooterapie tkvie v tom, že v prítomnosti zvierat sa človeku zníži krvný tlak, celkové napätie a nervozita. Kontakt so zvieratami má veľký vplyv aj na psychiku.
V našich zemepisných šírkach sa zooterapia začala rozvíjať až po roku 1989. Azda najznámejšia je hipoterapia (liečba koňom), delfinoterapia (liečba delfínom) či canisterapia (liečba psom). Na konkrétny druh onemocnenia však možno využiť mnoho predstaviteľov živočíšnej ríše. Dôkazom toho je napríklad ichtyoterapia (liečba rybičkami Garra Rufa). A určitým extrémom, ktorý si ani nevieme dosť dobre predstaviť, je napríklad insektoterapia (liečba hmyzom).
Ornitoterapia je na Slovensku menej známy druh terapie, ale v západnej Európe sa táto forma nemedicínskej liečby značne rozšírená. Niektoré zdroje uvádzajú, že jej pôvod treba hľadať v Ázii, kde je nefarmaceutická intervencia značne rozšírená. Liečba vtákmi má dve základné formy pôsobenia. Tá prvá bola predstavená počas prednášky Ornitoterapia na Salóne Vozickar.info.
Druhá jej podoba prichádza z Ruska. „Práca“ s vtákmi priviedla ornitológa Valerija Dmitrieviča Iličjova k myšlienke, že aj hlasy vtákov majú liečivé účinky na človeka. Terapeutický účinok vtáčieho spevu vysvetľuje „odborným jazykom“ doktora biologických vied.
Zvuk sa údajne dostáva cez ucho do takzvanej sluchovej kôry mozgu, dráždi ju a aktivuje tým aj ostatnú mozgovú kôru. Podľa Iličjova dokonca aj jednoduché vibrácie zvuku ovplyvňujú funkciu akéhokoľvek orgánu až po úroveň bunky. Hlas vtákov je vraj zakotvený v mozgových štruktúrach človeka ako stimul spojený s radosťou. A spojenie medzi pozitívnymi emóciami a fyzickým zdravím je dobre známy azda každému. Takže, ornitoterapia je „nástroj“, ktorý dvoma spôsobmi môže pomôcť mnohým.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/spinraza-je-pripravena-pomahat/
https://www.vozickar.info/prednaska-pomocky-verzus-zakony/
https://www.vozickar.info/je-potrebne-system-conformat-pouzivat/
https://www.vozickar.info/vozickarsky-salon-ma-jasnu-buducnost/
1 odpoveď
[…] https://www.vozickar.info/vozickarsky-salon-ma-jasnu-buducnost/ https://www.vozickar.info/salon-vozickar-info-z-pohladu-navstevnikov/ https://www.vozickar.info/je-potrebne-system-conformat-pouzivat/ https://www.vozickar.info/peter-staffen-lieci-jemnu-ludsku-dusu/ […]