Podzemný výlet pre dobrodružné duše
Leto je pre väčšinu ľudí synonymom oddychu, relaxu, cestovania a spoznávania nových zaujímavých miest. Pre vozičkárov zvyčajne býva problémom absolvovať tieto príjemné letné aktivity, pretože narážajú na množstvo bariér. Nie vždy a nie všade je to tak. Letná turistika po slovenských horách nemusí byť pre vozičkárov až taký veľký problém ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Stačí, ak si ako svoju turistickú trasu zvolíte jednu z ôsmich sprístupnených bezbariérových turistických trás, ktoré sme v minulosti predstavili v našom miniseriáli s úvodným príspevkom pod titulkom Projekt Tatry bez bariér má osem trás.
Tentokrát máme ďalší tip na príjemný letný oddych, pri ktorom nebude váš invalidný vozík predstavovať neprekonateľnú prekážku. Ak vám v žilách koluje krv dobrodruha a občas vás prepadnú smutné myšlienky, že na vozíku sa nedá zažiť nič skutočne vzrušujúce, skúste podniknúť výlet do Bystrianskej jaskyne a možno zmeníte názor. Jaskyňa sa nachádza na južnom okraji obce Bystrá, medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Vchod jaskyne na úpätí severozápadného svahu Chodorového vrchu je v nadmorskej výške 565 m. Celková dĺžka jaskyne, ktorá je tvorená prevažne krasovými útvarmi, ktoré vznikli pôsobením ponorných vôd Bystrianky pritekajúcich na krasové územie z južných svahov Nízkych Tatier, je viac ako 3 531 m a jej vertikálne rozpätie je 99 m. V súčasnosti je pre verejnosť sprístupnených 580 metrov jaskyne. Od roku 1971 sa časť jaskyne, tzv. Spodná partizánska sieň, využíva aj na liečebné účely – speleoterapiu, čo je liečebná metóda využívajúca špecifické a unikátne vlastnosti prostredia, hlavne ovzdušia – aerosólu – prevažne krasových jaskýň na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov.
Ako pre portál vozickar.sk uviedla Alena Laurincová z odboru prevádzky jaskýň Správy slovenských jaskýň, Bystrianska jaskyňa je v celej dĺžke prístupná pre vozičkárov. Avšak so sprievodcom, pretože na niektorých úsekoch je potrebné prekonať menšie schody.
„Je to jediná úplne bezbariérová jaskyňa v našej správe. Čiastočne, vo svojej úvodnej časti je pre vozičkárov prístupná aj Gombasecká jaskyňa,“ dozvedeli sme sa od A. Laurincovej.
Veríme, že prehliadka Bystrianskej jaskyne by mohla byť pre vozičkára obohacujúcim zážitkom. Ak sa rozhodnete náš tip na výlet využiť, budeme radi, ak nám po výlete napíšete a s ostatnými čitateľmi sa podelíte o svoje zážitky.
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Správa slovenských jaskýň má v starostlivosti pre verejnosť sprístupnené jaskyne Driny, Bystrianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa, Važecká jaskyňa, Belianska jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Domica, Jasovská jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa. Na území Slovenska sa nachádza ešte šesť jaskýň, ktoré majú v nájme iné subjekty – Bojnická hradná jaskyňa, Jaskyňa mŕtvych netopierov, Krásnohorská jaskyňa, Zlá diera, Malá stanišovská jaskyňa a Morské oko.
1 odpoveď
[…] Bystrianska jaskyňa má však jeden háčik – s pomocou sprievodcu musíte prekonať niekoľko úsekov so schodmi. Pozor, nie niekoľko schodov, ale úsekov so schodmi. Netuším, ako taký sprievodca chce […]