Polohovacia posteľ a aktívny invalidný vozík
Po piatich rokoch som si vybral nový aktívny invalidný vozík. Pobočka VšZP mi ho neschválila s odôvodnením, že v mojich záznamoch je elektrická polohovacia posteľ, ktorú mi poskytli pred niekoľkými rokmi. Preto si vraj môžem vybrať invalidný vozík len z kategórie L 1.1 a L 1.2. A to sú tie najlacnejšie a zároveň najťažšie oceľové invalidné vozíky. Prečo polohovacia posteľ vylučuje používanie moderného invalidného vozíka?
Ignorantská odpoveď by bola jednoslovná – LEBO! Ak dostanete otázku, na ktorú neexistuje logická odpoveď, zvykne sa použiť aj viacslovná variácia – LEBO tráva je zelená a v noci je tma. Tiež by sme mohli alibisticky uviesť, že neschválenie vášho výberu je v súlade s internými pokynmi a postupmi zdravotnej poisťovne.
-
Žeby zdravotne postihnutého videl len z rýchlika?
Tým by sme však neodpovedali na položenú otázku – Prečo polohovacia posteľ vylučuje používanie moderného invalidného vozíka? Priznávame, že odpoveď na túto otázku ani po e-mailovej komunikácii so zdravotnou poisťovňou nepoznáme. Dokonca si myslíme, že logická odpoveď na túto otázku je dokonca nemožná, lebo…
Môžeme si len domýšľať, že ten, kto taký podmieňovací spôsob rozhodovania pri schvaľovaní dvoch kompenzačných pomôcok v poisťovni vymyslel, má buď „zvrátenú“ logiku myslenia alebo v jeho vedomí úplne absentuje obyčajná ľudská empatia.
A ešte jednu domnenku si dovolíme vysloviť – zdá sa, že toto pravidlo navrhol niekto, kto videl zdravotne postihnutého človeka akurát tak z rýchlika. Inak by si totiž nemohol mylne myslieť, že polohovacia posteľ je len pre poistencov, ktorí na lôžku trávia prakticky celý deň, a invalidný vozík potrebujú len na to, aby sa dáko presunuli na WC a do kúpeľne. Ak by to bola pravda, v takom prípade by bolo možné akceptovať názor, že moderný, ľahký invalidný vozík je zbytočný luxus.
-
Kompenzačnou pomôckou je aj polohovacia posteľ
Táto predstava je však nielen v absolútnom rozpore s realitou, ale dokonca aj s pokynmi a postupmi poisťovne. Polohovaciu posteľ predsa potrebuje, v rámci daných zdravotných možností, aj imobilný, ale inak aktívny telesne postihnutý človek. Polohovacia posteľ je pre neho základnou kompenzačnou pomôckou na to, aby sa v noci mohol sám otočiť na posteli, aby mal kvôli zdravotnej indikácii nohy vyššie ako hlavu, aby sa dokázal na posteli posadiť a vykonať základné samoobslužné úkony. Proste, aby polohovacia posteľ zabezpečila kompenzáciu telesného postihnutia v rámci možnej mobility zdravotne postihnutého.
Takéto vnímanie využitia polohovacej postele je dokonca plne v súlade s definovaním zdravotníckej pomôcky, ktorú portálu vozickar.sk poskytla VšZP:
„Základný funkčný typ zdravotníckej pomôcky poskytuje poistencovi s určitým zdravotným postihnutím, alebo určenou chorobou veku primeraný funkčný efekt a maximálnu funkčnú kompenzáciu zodpovedajúcu jeho postihnutiu. Predstavuje základnú funkčnú štandardu kompenzácie poruchy v danej skupine pomôcok. Je plne hradený zdravotnou poisťovňou.“
Z tejto definície, to uzná každý súdny čitateľ, vôbec nevyplýva, že by poistenec, pre ktorého je polohovacia posteľ štandardnou kompenzačnou pomôckou, nemohol mať aj aktívny invalidný vozík. Jedno predsa nevylučuje druhé.
-
Čo keby polohovacia posteľ indikovala fúrik?
Takéto vnímanie danej definície však platí len dovtedy, kým sa nezoznámime s iným interným pokynom poisťovne, podľa ktorého je polohovacia posteľ indikovaná len pri závažnom zdravotnom postihnutí u pacientov, ktorí sú odkázaní na trvalé používanie lôžka pri imobilite, nesebestačnosti a stave vyžadujúcom ošetrovateľskú starostlivosť.
Takto definované odsúhlasenie poskytnutia polohovacej postele pre poistenca je však v úplnom protiklade s definíciou základného funkčného typu zdravotníckej pomôcky, ktorá má poskytnúť maximálnu funkčnú kompenzáciu jeho postihnutia. Dôraz kladieme na slovko MAXIMÁLNU kompenzáciu…
Máme tu teda dva výklady postupu pri schvaľovaní kompenzačnej pomôcky, ktoré si navzájom odporujú. Ak sa však budeme držať druhej definície, potom musíme uznať, že poistenec, ktorému bola v minulosti poskytnutá polohovacia posteľ, invalidný vozík potrebuje len na nevyhnutné presuny z postele kvôli vyprázdňovaniu a hygienickým potrebám. A z tohto pohľadu môže byť náš čitateľ rád, že mu poisťovňa umožnila vybrať si aspoň nemoderný, ťažký, najlacnejší invalidný vozík.
A ak prvotnú otázku „vytočíme“ do (slovnej) hyperboly, náš čitateľ môže byť rád, že mu poisťovňa nenavrhla kúpu fúrika. Ten presun na záchod by sa azda dal zvládnuť aj na ňom, veď ten, kto má polohovaciu posteľ, je podľa poisťovne zrejme už totálne NESEBESTAČNÝ, odkázaný iba na ošetrovateľskú starostlivosť.
A pre poisťovňu by to bolo ešte lacnejšie.