Často sa hovorí, že obrázok vypovedá za tisíc slov. V tomto článku vám ukážeme, aké “drsné” tieto “tisíce” slov môžu byť. Ako hlavnú tému sme si tentokrát vybrali kotvenie vozíka v aute.
Kotvením myslíme bezpečnú prepravu mechanického alebo elektrického vozíka. Nielen obsadeného, ale aj “voľne” naloženého.
Každý odstavec so sebou prináša určité varovanie. Nejedná sa však o zdvihnutý ukazovák upozorňujúci na poškodenie interiéru vozidla, ale na silu neskutočnej zbrane, ktorú máme vďaka fyzike priloženú k nášmu pozadiu.
Pre poriadok uveďme, že sa budeme opierať o pravidlá nárazových, teda tzv. crash-testov podľa normy ISO 7176-19 (rýchlosť 48 km/h, spomalenie 20 g). Na vozíky a kotviace prvky v aute sa potom vzťahujú ďalšie normy.
1. časť – neobsadený zložený mechanický vozík na zadnom sedadle
Je to také jednoduché (teda pre skúseného aktívneho vozičkára). Nahodiť si zložený vozík na zadné sedadlo a bleskovo vyraziť na cestu. Lenže iba ten, kto zažil aspoň malú dopravnú nehodu vie, čo znamená položený predmet na zadnom sedadle. Či už je to fľaša, kufrík, alebo práve vozík – aj drobný predmet sa zmení v letiaci projektil. Dôrazne teda nabádame, pretiahnite cez rúčky zloženého vozíka pás zadných sedadiel. Snáď nikdy nebudete musieť pochopiť prečo.
2. časť – mechanický vozík s užívateľom
Je to malý paradox, ale lacnejšie a štandardnejšie vozíky sú na zmieňovaný crash test z výroby vybavené väčšinou lepšie.
Dôvod je jasný. Štandardný vozík s uzavretým rámom má automaticky pripravené (následne výrobcom označené) kotviace body.
Pri ultraľahkých vozíkoch (často s tzv. otvoreným rámom, napr. Xenon, Neon a pod.) je kotviace “oko” v zadnej časti vozíka „zbytočne“ ťažký komponent. Sú to vozíky, kde sa bojuje o každý gram a užívateľ si ho väčšinou sám nakladá do auta a nebýva na ňom prepravovaný.
Ak ho chce užívateľ kotviť a sedieť na ňom, vždy by mal mať možnosť vozík dovybaviť kotviacim systémom – viď obrázok napr. z technického manuálu Quickie Xenon. Sú krajiny (napríklad Holandsko), kde Vás nemusia prepraviť hromadnou dopravou či taxíkom, ak nebudete mať vozík takto vybavený.
Okrem kotvenia vozíka je vždy nutné použiť dodatočne vstavané trojbodové pásy a hlavovú opierku.
(Bohužiaľ, niekdy je použitie kotviacich bodov nezlúčiteľné s niektorou konfiguráciou vozíka. Potom sa musí užívateľ rozhodnúť, či si vyberie napr. inú verziu bočníc, alebo nebude používať vozík ako transportný nástroj v aute.)
Veľké varovanie
Nesprávne kotvenie môže pri testoch vyzerať takto.
Prípadne ak dáte
na „sedliacky rozum“ a začnete kotviť podľa svojho uváženia, napr. za zadné kolesá,
môže to dopadnúť aj takto.
3. časť – neobsadený elektrický vozík v kufri
Elektrický vozík má brzdy. A je ťažký. Takže sa v kufri auta (alebo dodávky) “tvári” ako pevne položený predmet.
Akonáhle ale dôjde k prudšiemu brzdeniu, vďaka prenesenému ťažisku/zaťaženiu len dvoch kolies a extrémnej hmotnosti (bežne až 150 kg) sa vozík mení na valiacu sa skalu.
Len pre porovnanie – nepripútaný cestujúci na zadnom sedadle môže pri nehode zabiť človeka sediaceho na prednom sedadle. Žiadne sedadlo totiž nie je stavané na tak extrémnu záťaž práve v tomto smere. Preto máme pásy aj na zadných sedadlách. Lenže hmotnosť človeka je cca. 85 kg, vozík je dvojnásobne ťažší.
Preto majme pásy na vozíku aj v kufri. Elektrické vozíky snáď všetkých renomovaných značiek majú jasne označené miesta na kotvenie. Ak nie, jednoznačne to ukazuje na
kvalitatívny problém výrobcu.
Situácia potom môže vyzerať napríklad ako na tomto videu.
4. časť – obsadený elektrický vozík
Pri preprave osoby na elektrickom vozíku sa len násobia všetky riziká zmienené v bode 3. Je teda nutné maximálne starostlivé kotvenie, ale tiež využitie trojbodových vstavaných pásov vo vozidle (vždy vám poradia upravovači áut). Okrem kotvenia pomocou pásov, existujú aj ďalšie moderné spôsoby automatického zamykania el. vozíka “do podlahy” auta – systém DAHL.
K vyššie uvedenému je ešte nutné dodať, že aj bederné pásy k vozíku majú rôznu kvalitu a určenie. Často sa k vozíkom dodáva zdarma (alebo za prijateľné peniaze) pás s plastovou sponou. Ten väčšinou nebýva určený na použitie vo vozidle.
Zlé kotvenie vozíka pomocou dvoch pásov, kotvenie len bederným pásom atď. môžete ešte vidieť vo videu tu.
Ak sa opýtate vášho dodávateľa na crash-testy jeho vozíkov, prezradí vám to niečo o manažmente kvality výroby, ale možno aj o znalostiach daného predajcu.
Zdroj: www.Letmo.sk