Osobná asistencia je výnimočne prehľadná stránka, jej funkcionality sú jednoduché a ideálne nastavené prakticky pre každého návštevníka.
Dve výrazné ikony v strede úvodnej stránky – Chcem asistenciu a Chcem asistovať – ponúkajú presne cielený typ hľadaných informácií. Jedným kliknutím sa záujemca o asistenciu dostane ku kompletnému súboru potrebných informácií. Výpočet hodín osobnej asistencie, postup pri vybavovaní príspevku, hľadania asistentov… formuláre. Všetko je na jednej stránke. Človek, ktorý chce asistovať zase na „svojej“ stránke zistí, ako začať s asistenciou, aké bude mať povinnosti… A na záver znovu potrebné formuláre.
Štyri menšie kreslené ikony – Osobná asistencia, Užívateľ, Asistent, Asistencia v praxi – zase ponúkajú rozšírené informácie v daných kruhoch tém. Horné záložky predkladajú svetovú históriu Hnutia nezávislého života, pohľad do minulosti a prítomnosti osobnej asistencie na Slovensku. Nechýbajú ani záložky na agentúry osobnej asistencie v Bratislave a Žiline.
Osobná asistencia je mimoriadne zložitá a obsiahla problematika, píšu sa o nej celé knihy. Napriek tomu nielen úvodná (domovská) stránka, ale aj všetky ostatné umožňujú intuitívne vyhľadávanie potrebných informácií. Bez potreby poskytovať návody, legendy. Aj zdravotne znevýhodnený či starší človek s minimom skúsenosťami práce s internetom na portáli bez problémov nájde čo potrebuje.
Tak výnimočne, až unikátne mohli „poskladať“ portál Osobná asistencia len ľudia, ktorí dlhoročne pôsobia v tejto oblasti.
Človeku so zdravotným postihnutím osobná asistencia ako podporný nástroj umožňuje viesť relatívne nezávislý a samostatný život. Prispieva k tomu, aby bol rovnoprávnym členom rodiny, mohol študovať, pracovať, byť iným spôsobom prínosom pre spoločnosť. Vďaka tomu nie je odkázaný na život v špecializovaných zariadeniach a inštitúciách.
Osobná asistencia v zmysle zákona č. 447/2008 Z. z. má v súčasnosti pevné miesto v systéme sociálnej pomoci. Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa stal najdôležitejším nástrojom nevyhnutným na to, aby ľudia s ŤZP mohli žiť nezávisle v spoločnosti a mohli rozhodovať o sebe a svojom živote. Vlani poberalo peňažný príspevok na osobnú asistenciu 10 772 osôb a štát im vyplatil viac ako 45,1 miliónov eur. O potrebnosti tohto inštitútu svedčí fakt, že oproti roku 2016 štát v roku 2017 vyplatil osobám s ŤZP na osobnú asistenciu o 1,3 miliónov eur viac.
Na stránkach portálu Osobná asistencia sme si tiež prečítali, že mnohí ľudia si osobnú asistenciu mýlia s opatrovaním. Tieto dve formy pomoci sa však líšia vo východiskách, ako aj v základných princípoch. Cieľom opatrovania je poskytovať každodennú fyzickú pomoc človeku so zdravotným postihnutím. Osobná asistencia slúži aj na aktivizáciu osoby s postihnutím a odbremenenie jej rodiny. Hlavný rozdiel tvorí motivácia, s ktorou sa užívatelia rozhodujú, po akej pomoci siahnu. Motivácie zasa úzko súvisia s vnútorným nastavením človeka.
Človek, ktorý využíva opatrovateľskú pomoc, má za cieľ zabezpečiť svoje základné životné potreby (mobilitu, prijímanie potravy, hygienu). Spravidla necíti potrebu aktívneho nastavenia v rozhodovaní o iných svojich potrebách. Naproti tomu užívateľ asistencie má okrem základných potrieb aj tie, ktoré súvisia s jeho realizáciou. Pomoc asistentov mu umožňuje vzdelávať sa, pracovať, založiť si rodinu, pôsobiť v komunite alebo inak sa realizovať. Asistencia mu dáva slobodu rozhodovať sa nielen o svojom každodennom živote, ale aj o ďalšom smerovaní.