▲ Parkovací preukaz môže byť vydaný len držiteľovi preukazu osoby s ŤZP, môže byť vydaný aj osobe mladšej ako 18 rokov. V takom prípade oň žiada zákonný zástupca dieťaťa.
Všetky právne náležitosti súvisiace s parkovacím preukazom uvedené v zákone č. 447/2008 Z. z.
O vyhotovenie parkovacieho preukazu je potrebné požiadať oddelenie posudkových činností úradu práce sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu. Žiadosť môže byť podaná písomne na predpísanom formulári alebo elektronickými prostriedkami so zaručeným elektronickým podpisom oprávnenej osoby. Formulár žiadosti poskytne žiadateľovi úrad práce. K dispozícii je aj na stránke Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny v sekcii Parkovací preukaz (kliknite na Žiadosť o parkovací preukaz pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím).
Úradníci rozhodujú na základe lekárskeho nálezu
Úrad práce rozhoduje o vydaní parkovacieho preukazu na základe komplexného posudku. Pokiaľ žiadateľ nemá komplexný posudok vypracovaný, úrad môže rozhodnúť aj na základe aktuálneho lekárskeho nálezu, ktorý vyplní ošetrujúci lekár. K žiadosti je potrebné priložiť aj lekárske nálezy z odborných vyšetrení. Na výzvu príslušného orgánu je žiadateľ povinný predložiť aj iné doklady, ktoré sú podkladom na rozhodnutie.
▲ Parkovací preukaz je vydaný fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je podľa lekárskeho posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo má praktickú či úplnú slepotu oboch očí.
▲ Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom vtedy, keď nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti:
– premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť;
– nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej dopravy;
– zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.
Lehota na vypracovanie komplexného posudku je 60 dní od začatia konania. Lehota na vyhotovenie rozhodnutia o parkovacom preukaze, ktorého podkladom je komplexný posudok, je 15 dní od vypracovania tohto posudku. Ak príslušný orgán vzhľadom na okolnosti prípadu nemôže rozhodnúť v stanovenej lehote, môže Ústredie práce predĺžiť čas na vydanie rozhodnutia najviac do 30 dní. Tie isté časové termíny platia v prípade, že úrad rozhoduje na základe lekárskeho nálezu.
Pravidlá používania parkovacieho preukaz
Pravidlá používania parkovacieho preukazu:
♦ Môže ho používať iba osoba, ktorej bol vydaný. Parkovací preukaz je neprenosný.
♦ Používa sa na vozidle, ktoré prepravuje držiteľa preukazu. To znamená, že preukaz je vydaný na danú osobu a nie na konkrétne vozidlo.
♦ Vo vozidle, ktoré prepravuje danú osobu, musí byť umiestnený v prednej časti vozidla tak, aby bola lícna časť preukazu s fotografiou a základnými údajmi jasne viditeľná zvonku vozidla kvôli kontrole oprávnenými osobami (mestskí a štátni policajti).
♦ Parkovací preukaz môže byť umiestnený na viditeľnom mieste vo vozidle len počas prepravy osoby, ktorá je jeho držiteľom. Inak je vodič povinný odložiť ho tak, aby nebol na viditeľnom mieste.
Parkovací preukaz umožňuje vodičovi „zjemnenie“ konkrétnych ustanovení zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke:
♦ môže stáť na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce osoby s ŤZP;
♦ nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia;
♦ môže, ak je to nevyhnutné, vchádzať (aj zaparkovať) i tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel. Vojsť (aj zaparkovať) môže i do pešej zóny. Nesmie však ohroziť bezpečnosť cestnej premávky, ani chodcov. Týmto oprávnením nie je dotknutá povinnosť vodiča uposlúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta.
Viac informácií nájdete v článku Parkovací preukaz „odvezie“ zdravotne postihnutých do spoločnosti.