Miecha prechádza jednotlivými stavcami a pri ich zlomení, roztrieštení alebo posunutí, môže dôjsť k rôzne závažnému poškodeniu miechy. To následne vedie k strate citlivosti a ochrnutiu svalov pod úrovňou poškodenia.
Častou príčinou poranenia chrbtice a miechy sú automobilové nehody. Ďalej to môžu byť úrazy pri jazde na bicykli či motocykloch, pády z výšky, skoky do plytkej vody, športové úrazy, pracovné úrazy a iné. Poškodenie miechy môže tiež nastať následkom fyzického napadnutia, pri strelnom alebo bodnom poranení. Miecha však môže byť poškodená aj pri nádorovom, zápalovom, cievnom či degeneratívnom ochorení a taktiež vrodene.
Podľa miery a miesta poškodenia miechy rozlišujeme nízku paraplégiu, vysokú paraplégiu, nízku tetraplégiu, vysokú tetraplégiu a pentaplégiu.
PARAPLÉGIA
Človek s nízkou paraplégiou (Th 10/L) úplne či čiastočne stráca pohyblivosť dolných končatín. Citlivosť má zachovanú od brucha nahor, čiastočne môže cítiť na dolných končatinách.
Pri vysokej paraplégii (Th 1/6), keď je poranená horná časť chrbta, je strata pohyblivosti dolných končatín vždy úplná a čiastočne sa pridáva strata pohyblivosti tela. Dochádza k obmedzeniam pri dýchaní a kašľaní. Citlivosť je zachovaná len od hrude vyššie.
TETRAPLÉGIA
Nízka tetraplégia (C6/8) Pacient je schopný uniesť tiahu vlastnej ruky a tak zdvihnúť paže do úrovne ramien. Je zachovaná plná sila ramenných kĺbov, flexorov lakte a zachovaná funkcie radiálnych extenzorov zápästia. Je možné vycvičiť náhradný úchop.
Pri vysokej tetraplégii (C4, C/5), keď je miecha poškodená v krčnom segmente, je porušená citlivosť horných končatín a úplne stratená pohyblivosť tela a dolných končatín. Dýchanie a kašľanie je výrazne obtiažne. Čiastočne citlivé zostanú tvár, šija, ramená a ruky, úplne necitlivé telo a nohy.
PENTAPLÉGIA
Prejavom pentaplégie (C1/3) je ochrnutie všetkých končatín, bránice, trupového a brušného svalstva. Pacienti sú po celý zvyšok života odkázaní na umelú pľúcnu ventiláciu.
Všetky typy poškodenia miechy znamenajú pre nového vozičkára veľkú emocionálnu záťaž; rovnako dôležitá ako zdravotná starostlivosť je aj tá psychologická, tiež podpora rodiny a ďalších blízkych osôb. Adaptácia na postihnutie však vyžaduje dlhú dobu.
Poškodenie miechy sa často spája s rizikom ďalších, dodatočných zdravotných komplikácií. Sú nimi komplikácie s vyprázdňovaním a pridružené komplikácie napríklad s infekciami močových ciest; ďalej sú to dekubity, ktorými môže do tela preniknúť smrteľne nebezpečná infekcia a pod.
Zdroj: www.czepa.cz