Pracovný asistent je fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc pri výkone prác a osobných potrieb na základe zmluvy o poskytovaní pracovnej asistencie uzatvorenej v zmysle Občianskeho zákonníka. Všetky právne náležitosti týkajúce sa tejto pomoci sú obsiahnuté v zákone č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.
■ Pracovný asistent – pomocník pre živnostníka
Pracovný asistent musí mať 18 rokov a spôsobilosť na právne úkony.
Príspevok na činnosť pracovného asistenta poskytuje príslušný úrad práce, sociálnych veci a rodiny podľa miesta výkonu práce na základe písomnej žiadosti (§ 59):
▲ zamestnávateľa, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím;
▲ samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO), ktorá je zdravotne postihnutá.
A to v prípade, ak z druhu zdravotného postihnutia a z vykonávanej pracovnej činnosti zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby vyplýva potreba pracovného asistenta.
Samostatnou zárobkovou činnosťou je živnosť, ktorá je prevádzkovaná sústavne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, na účel dosiahnutia zisku za podmienok ustanovených v zákone č. 455/1991 Z. z. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon).
■ Žiadosť o poskytnutie príspevku
Formulár žiadosti je k dispozícii na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Vyplnenú žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na predpísanom formulári prijíma priebežne aktívne oddelenie trhu práce príslušného úradu práce, v územnom obvode ktorého bude pracovné miesto vytvorené.
Žiadosť o poskytnutie príspevku v písomnej podobe vrátane príloh žiadateľ predloží v jednom origináli.
Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku, ktorý bude dostávať pracovný asistent, musí byť:
▲ údaj o percentuálnej miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť občana so zdravotným postihnutím;
▲ charakteristika pracovnej činnosti, ktorú samostatne zárobkovo činná osoba vykonáva na pracovnom mieste a rozsah pracovného času;
▲ zdôvodnenie potreby pracovného asistenta;
▲ charakteristika a rozsah pracovnej činnosti, ktorú bude vykonávať pracovný asistent.
Nárok na príspevok má SZČO so 40 a viac percentným poklesom miery vykonávať zárobkovú činnosť v porovnaní so zdravou osobou. Žiadateľ túto skutočnosť deklaruje potvrdením (rozhodnutie, resp. oznámenie) Sociálnej poisťovne, ktorým bol uznaný invalidným.
Prevažná časť ľudí s uvedeným zdravotným deficitom sú poberateľmi invalidných dôchodkov. V ojedinelých prípadoch však niektorí invalidní občania z ekonomických dôvodov nemajú nárok na poberanie invalidného dôchodku. Napriek tomu môžu žiadať o príspevok na činnosť pracovného asistenta.
■ Forma schvaľovania a poskytovania príspevku
Nárok na príspevok, ktorým bude vyplácaný pracovný asistent, sa posudzuje vzhľadom na druh a rozsah činnosti pracovného asistenta vo väzbe na poskytovanie pomoci občanovi so ZP pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času. Tiež v nadväznosti na potreby vyplývajúce zo zdravotného postihnutia.
Note – Nevyhnutnosť pomoci pracovného asistenta pre občana so ZP posudzuje jeho odborný lekár.
Príspevok sa poskytuje výlučne na činnosti bezprostredne súvisiace s osobným výkonom pracovnej asistencie, a to s ohľadom na zdravotný stav občana so ZP a v rozsahu tomu zodpovedajúcom. Vzťahuje sa prioritne na také pomocné (nevyhnutné) činnosti, ktoré nedovoľuje vykonávať zdravotné postihnutie občana so ZP pri plnení jeho obvyklých pracovných povinností.
Oprávnené výdavky na výkon činnosti, ktorú plní pracovný asistent, sa musia jednoznačne a nespochybniteľne týkať aktivity vzťahujúcej sa na príspevok podľa § 59 v úvode uvedeného zákona.
Oprávneným výdavkom je príspevok vo forme platieb, ktoré SZČO uhradila pracovnému asistentovi na základe zmluvy o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti. Vyplácanie príspevku je mesačné na základe predložených dokladov preukazujúcich skutočný oprávnený náklad, a to do výšky schválenej pomoci.
Dohoda na činnosť pracovného asistenta sa uzatvára spravidla najviac na 12 mesiacov.
■ Výška príspevku a jej výpočet
Príspevok, ktorý za svoju činnosť bude poberať pracovný asistent, sa poskytuje vo výške minimálne 41 a najviac na úrovni 70 % z celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 zákona č. 5/2004.
Výška celkovej ceny práce sa vyratúva z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR. A to konkrétne za I. – III. štvrťrok kalendárneho roka zverejnenej Štatistickým úradom, ktoré predchádzajú kalendárnemu roku, v ktorom sa dohoda uzatvára. Konečnú výšku celkovej ceny práce ovplyvňujú aj úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom.
Od 1. 1. 2018 je výška príspevku na činnosť, ktorú vykonáva osobný asistent, od 512,74 do 875,41 eur/mesiac počas prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím.