Pre človeka so závažným onemocnením, ktoré ho dlhodobo obmedzuje v štandardných fyziologických prejavoch, je najdôležitejší preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (skrátene preukaz ŤZP). Všetky právne náležitosti súvisiace s týmto dokladom sú exaktne uvedené v zákone č. 447/2008 Z. z.
▲ Žiadosť o vydanie preukazu osoby s ŤZP je nutné podať na oddelení posudkových činnosti úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v okresnom sídle, pod ktorý spadá miesto trvalého pobytu žiadateľa. Na uvedenom oddelení dostanete aj formulár žiadosti.
▲ V prípade maloletého dieťaťa podáva žiadosť o preukaz ŤZP rodič alebo osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu. Posudzovanie každej žiadosti je individuálne, no spravidla sa preukaz vydáva od tretieho roku života dieťaťa.
Stanovisko posudkového lekára je rozhodujúce
Percentuálnu mieru funkčnej poruchy stanovuje posudkový lekár príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci vypracovávania komplexného posudku. Pri jeho vypracovaní vychádza najmä z lekárskeho nálezu, ktorý spravidla nesmie byť starší ako šesť mesiacov. Pokiaľ je lekársky nález jednoznačný, nie je pre vypracovanie posudku potrebná prítomnosť posudzovanej osoby. Posudkový lekár je však povinný pozvať žiadateľa na posúdenie jeho zdravotného stavu v prípade, ak o to táto osoba písomne požiada.
Pri posudzovaní každého prípadu postupuje individuálne, ale rešpektovať musí Prílohu č. 3 zákona 447/2008 Z. z. , ktorá taxatívne určuje, aký môže byť minimálne a maximálny percentuálny rozsah miery funkčnej poruchy konkrétnych onemocnení a systémov.
Ak posudkový lekár určí po posúdení lekárskych nálezov mieru funkčnej poruchy najmenej 50 percent, žiadateľ má nárok na vydanie preukazu fyzickej osoby s ŤZP. V prípade, ak v lekárskom posudku lekár uvedie, že žiadateľ je odkázaný na sprievodcu, vydá sa mu preukaz ŤZP so sprievodcom (s červeným pásom).
Len preukaz ŤZP otvára dvere ku kompenzáciám
▲ Od podania žiadosti plynie 30-dňová lehota na vydanie lekárskeho posudku a 15-dňová lehota na vydanie rozhodnutia. Ak vydanie preukazu ŤZP bolo zamietnuté, odvolať sa musíte do 15 dní od prevzatia rozhodnutia. Odvolanie s presne definovaným odôvodnením zasielate úradu, ktorý zamietavé rozhodnutie vydal.
Len ťažko zdravotne postihnutá osoba môže príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o poskytnutie pomoci vo forme jednorazových a opakovaných peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Úrad môže konkrétne poskytnúť peňažný príspevok na:
– osobnú asistenciu;
– kúpu, výcvik používania a úpravu pomôcky;
– opravu pomôcky;
– kúpu zdvíhacieho zariadenia;
– kúpu osobného motorového vozidla;
– úpravu osobného motorového vozidla;
– úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže;
– prepravu;
– kompenzáciu zvýšených výdavkov;
– opatrovanie.
Sociálne dôsledky ŤZP sa kompenzujú v oblasti:
Preukaz ŤZP zabezpečuje viacero „kompenzácií“
Limit na doplatok za lieky je 25 eur za štvrťrok. Zdravotná poisťovňa do 90 kalendárnych dní od skončenia daného štvrťroka automaticky zašle poistencovi sumu, o ktorú prevýšil stanovený preplatok priamo na bankový účet alebo poštovou poukážkou na adresu, ktorú má poistenec nahlásenú v informačnom systéme. Lenže pozor, prekročenie doplatku sa vyratúva zo sumy za najlacnejší liek spomedzi liekov určených na vaše ochorenie. Teda nie z výšky celého doplatku za lieky, ktorý zaplatil daný poistenec. A ešte jedno upozornenie – limit prekročený o menej ako tri eurá nebude preplatený za daný štvrťrok. O tieto peniaze však nepríde, poisťovňa ich pripočíta k ďalšiemu kalendárnemu štvrťroku.
Platiteľom úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste v byte alebo v rodinnom dome. Povinnosť platiť úhradu vzniká od nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom ste sa stali odberateľom elektriny (príklad – odberateľ elektriny od 15. januára 2018, povinnosť platiť úhradu vzniká od 1. februára.2018).
Ak je odberateľ elektriny osoba ŤZP, všetky jeho odberné miesta sú oslobodené od platenia úhrady. Ak odberateľ elektriny žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, rovnako je domácnosť oslobodená od platenia úhrady. Vznik tejto skutočnosti musíte oznámiť s predloženými dokladmi vyberateľovi úhrady.
Obecné a mestské úrady, ako aj úrady samosprávnych krajov môžu poskytovať širokú paletu zliav a zvýhodnení pre občanov, ktorí vlastnia preukaz ŤZP. Upozorňujeme však na to, že o konkrétnych zľavách a ich hodnotách rozhodujú obecné zastupiteľstva individuálne. Preto je potrebné konkrétne sa informovať, aké zľavy daný úrad poskytuje a za akých podmienok.
Obec môže napríklad oslobodiť zdravotne postihnutého občana alebo mu znížiť daň zo stavieb alebo z bytov, za garáže a nebytové priestory v bytových domoch. Rovnako môže dať úľavu aj na daň za psa či odpustiť poplatok za komunálny odpad. Úrady zdravotne postihnutým občanom znižujú aj výšku rôznych správnych poplatkov. Samozrejmosťou sú aj bezplatné vstupy mestské kultúrne či športové podujatia.
Bezplatné či zľavnené vstupy v súčasnosti už poskytuje aj väčšina súkromných organizátorov spoločenských, kultúrnych a športových podujatí. Preukaz ŤZP je zárukou viacerých zliav aj v kúpeľníctve či v celom segmente cestovného ruchu.
Štátne železnice, súkromní prepravcovia v železničnej doprave, ako aj všetci prevádzkovatelia autobusovej dopravy poskytujú cestujúcim, ktorí vlastnia prekaz ŤZP, určitý rozsah zliav. Keďže tie nie sú zákonom garantované, je potrebné sa o forme a rozsahu zliav individuálne informovať. Všetci „veľkí“ prepravcovia systém zliav pre občana vlastniaceho preukaz ŤZP a prípadne jeho sprievodcu zverejňujú aj na svojich oficiálnych internetových stránkach.
Informácie o parkovacom preukaze sú v samostatnom príspevku v tej istej sekcii.
Celý príspevok o preukaze osoby s ŤZP je na adrese: https://www.vozickar.info/vsetko-co-dava-preukaz-tzp/