„Ako budem vozík prepravovať?“
Svet mechanických vozíkov má základné delenie konštrukcie rámu.
- Skladací vozík (má kríž)
- Pevný rám, centrálna os je pevná (to neznamená, že ho nemôžete zložiť/rozložiť)
Viete ako väčšinou prebieha rozhodovanie užívateľa?
Podľa toho, koho vo svojom “vozičkárskom živote” stretol. Takže pokiaľ napr. v rehabilitačnom ústave pracuje konzultant na vozíku, ktorý predvedie, ako sa dá vozík s pevným rámom jednoducho naložiť do auta, verte, že z tohto ústavu bude vychádzať veľký podiel užívateľov vozíkov s pevným rámom.
Poznámka: S týmto delením nemusia súvisieť stupačky. Aj na skladacom vozíku môžete mať spojenú stupačku a aj na pevnom ráme môžete mať dve oddelené stupátka (aj keď to nie je úplne obvyklé).
Tak trochu samostatná kategória – vozíky s pevným rámom s fixne daným ťažiskom/výškou sedu.
Tento typ konštrukcie je veľmi výnimočný. Pri tomto type konštrukcie mám len jedno veľké varovanie a popravde nie je len odo mňa, ale tiež od samotných vozičkárov pracujúcich v produktovom manažmente značky Quickie/Sopur. “Vždy si zachovajte aspoň minimálnu možnosť nastavenia ťažiska vozíka.“ Aj keď budete už dlhoročný vozičkár, aj keď si budete 100 % istí, aké ťažisko potrebujete, vždy existuje mnoho faktorov, ktoré Vám ťažisko vozíka ovplyvnia (uhol rámu vozíka, hmotnosť predných koliesok, hmotnosť stupačky, vyťahaná vs. nová chrbtová opierka, dlhší/kratší sed atď.).”
Toto varovanie predniesol človek, ktorý má možnosť si vo výrobe kedykoľvek nechať urobiť nový rám a mať vozík “viac než na mieru”. Rovnako však toto varovanie vyjadril.
Preto je trendom poslednej doby aj u pevných rámov s fixnou zadnou výškou, ťažisko zachovať, a to aspoň na nejakú možnosť nastavenia pre doladenie jemných odchýlok v potrebách užívateľa.