Pri správnom nastavení invalidného vozíka budete spolupracovať so servisným pracovníkom daného dodávateľa. Preto v detailoch môžu byť niektoré pokyny rozdielne, no základné pravidlá pre výber mechanického či elektrického invalidného vozíka sú nemenné:
- sedačka by mala klesať aspoň mierne dozadu (minimálne tri stupne);
- šírka sedu medzi bočnicami by mala byť taká, aby si užívateľ mohol dať vedľa svojich bedrových kĺbov maximálne dlane;
- hĺbka sedu by mala maximálne podopierať stehná a vďaka tomu rozložiť tlak na čo najväčšiu plochu. Poťah však nesmie rezať pod kolenami – tzn. dĺžka sedačky by mala byť taká, aby sa pod kolennú jamku vošli 3 – 4 prsty;
- dĺžka holene (stúpačiek) by mala byť taká, aby stehná boli v rovine a jemne opreté o podložku. Chodidlá by mali byť komfortne položené na ploche stúpačky, zozadu istené pásom a pod takým sklonom, aby pri jazde po nerovnostiach neskĺzavali dole;
- výška chrbtovej opierky by mala byť dostatočne nízka pre aktívny pohyb (vysoká opierka klienta obmedzuje), ale samozrejme len do tej miery, aby sa cítil stabilne. V žiadnom prípade by nemala byť vo výške lopatiek tak, aby ich dráždila (užívateľ sa potom snaží z tejto polohy “utiecť” a vo vozíku sedí s podsadenou panvou. Samozrejme by tiež chrbtová opierka nemala dráždiť v miestach prípadného operatívneho zásahu.
POZOR: Výška chrbtovej opierky sa volí podľa potrieb sediaceho užívateľa. V žiadnom prípade nie podľa komfortnej výšky pre tlačenie vozíka asistentom. Na tieto účely sa vyrábajú paralelne montované výškovo nastaviteľné rukoväte, ktoré má napríklad spoločnosť Letmo v ponuke.
- Rozmery vozíka sú niekedy otázkou kompromisu
Pri výbere mechanického vozíka neraz musíte rešpektovať limity, ktoré nám nastavuje prostredie, v ktorom sa pohybujete. Klasickým stretom dvoch svetov môže byť malý výťah v panelovom dome, kde bývate. Podľa pravidiel konfigurácie by mal mať užívateľ napr. hĺbku sedu 44 cm a vybral by si 70-stupňové stúpačky. Výťah nás ale môže “dotlačiť” ku kompromisu zvoliť hĺbku sedu 42 cm a stúpačky k tomu s ostrejším uhlom. Vždy je to nutné veľmi opatrne posúdiť, aby sme neovplyvnili užívateľov zdravotný stav a zaistili ešte stále optimálnu mobilitu.
Podobný “konflikt” môže nastať pri voľbe výšky sedu. Správna výška sedu užívateľa vychádza z kombinácie dĺžky holene, dostatočnej výšky stúpačiek nad zemou (aby nedrel o zem a nerovnosti) a ergonomicky správneho pôsobenia rúk na hnacie kolesá. To však môže byť v konflikte s výškou stola, pracovnej dosky alebo linky. V tomto prípade je vhodnejšie preferovať správnu výšku vozíka podľa ergonomických pravidiel, pretože stoly, linky a pracovné dosky sa dajú väčšinou upraviť (podložiť).
Ku kompromisom je užívateľ často nútený aj kvôli celkovej šírke vozíka. Všeobecne sa dá povedať, že celková šírka vozíka = šírka sedačky + 20 cm. Táto hodnota ale väčšinou o niekoľko centimetrov presahuje rozmer 60 centimetrov. No mnohokrát dvere do výťahu, dvere na bežnú toaletu alebo ulička v dopravnom prostriedku majú šírku presne 60 centimetrov. A znovu máme problém, ktorý vyrieši ďalší kompromis. Aby sme „zoštíhlili“ vozík, musíme obruče namontovať na úzko (malé odsadanie) a vybrať typ bočníc, ktoré vozík príliš nerozširujú.
- Výber invalidného vozíka súvisí aj s kolesami
Plná guma je istota proti defektu, nafukovacie koleso má zase nižší valivý odpor. Takže výber invalidného vozíka, to je aj dilema – nafukovacie kolesá alebo si vybrať tie s pevnou gumou? Pri predných kolieskach sa dnes už väčšinou používa len plná guma. Nafukovacím sa vyhnite. Valivý odpor je u nich veľký a komfort sa dá dosiahnuť teraz aj tzv. vrstvenou gumou, ktorá ponúkne slušné „odtlmenie“ nerovností.
Pri veľkých zadných kolesách je toto rozhodovanie vážnou voľbou, ktorá ovplyvňuje konečný výber invalidného vozíka. Pokiaľ je vaša životná situácia taká, že vám nemá kto pomôcť v prípade defektu, zvoľte tzv. plnú gumu. Ale rátajte s tým, že pri samostatnom presúvaní sa z miesta na miesto sa nadriete. Pokiaľ chcete čo najľahší vozík a k tomu ešte malý valivý odpor, zvoľte vysokotlakové plášte. Existuje aj kompromis, plášte s označením Marathon Plus. Tie majú zvýšenú odolnosť proti defektu, ale trochu väčší valivý odpor. Proste kompromis.
Ak hovoríme o nízkom valivom odpore, máme na mysli plášte vysokotlakové (tlak napríklad 7 barov) a šírku plášťa jeden palec (2,54 centimetrov). Na trhu sú ešte niektoré štandardné vozíky s plášťom šírky 1 3/8 a možnosťou nafúkania len na nízky tlak. Tieto plášte, bohužiaľ, kombinujú nebezpečenstvo defektu a ešte aj veľký valivý odpor.
- Výber invalidného vozíka – rám a jeho skladanie
Základné delenie konštrukcie rámu mechanických vozíkov:
● skladací vozík (má kríž);
● pevný rám (centrálna os je pevná).
+ zložený
Aj z osobných skúseností vieme, že pri výbere vozíka sa často prihliada na to, aby sa daný typ dal jednoducho zložiť a prevážať v kufri auta. Zložiť sa však dá aj vozík s pevným rámom. Čo potom najčastejšie ovplyvní zákazníka pri výbere konštrukcie (prvého) vozíka.
Možno neuveríte, ale mnohí sa rozhodujú podľa toho, koho vo svojom novom “vozičkárskom živote” prvý raz stretli. Konkrétny príklad – predstavte si, že v rehabilitačnom ústave pracuje konzultant sediaci na pevnom vozíku. A počas inštruktáže predvedie, ako sa dá vozík s pevným rámom jednoducho naložiť do auta. Verte, že z tohto ústavu bude vychádzať vysoký počet budúcich majiteľov vozíkov s pevným rámom.
- Kritériá výberu – hmotnosť, terén, jazdné vlastnosti
Správny výber invalidného vozíka z pohľadu použitého rámu je však omnoho zložitejší a ovplyvňuje ho viacero objektívnych faktorov. Pokiaľ si bude invalidný vozík nakladať do auta samotný užívateľ, v prvom rade musí brať do úvahy vlastné fyzické sily a obratnosť (motoriku rúk). Skladací vozík, keďže má mechanizmus na zloženie (kríž), je vo všeobecnosti ťažší ako vozík s pevným rámom. Pri výbere rámu invalidného vozíka treba zohľadniť aj ďalšie faktory – prostredie, v ktorom sa bude najčastejšie používať, frekvencia skladania vozíka v rámci jedného dňa, veľkosť kufra, v ktorom sa bude prevážať, stabilita sedu a pod.
Samozrejme, pokiaľ o výbere čohokoľvek rozhodujú viaceré kritériá, prakticky vždy je potrebné hľadať rozumný kompromis. Platí to aj v tomto prípade. Napríklad – viete, že s vozíkom sa budete prevažne pohybovať po nerovnom teréne, no máte malý kufor v aute. Položte si otázku, ako často sa budete presúvať autom. Ak to nie je každý deň do práce a domov, ale len občas k lekárovi, na výlety, odporúčame kúpiť si vozík s pevným rámom. „Telo“ vozíka naložíte do kufra, kolesá dáte na zadné sedadlo. Máte však istotu, že v členitom teréne vozík s pevným rámom „prežije“ bez úhony dlhší čas. Nezabúdajte, že si vozík kupujete minimálne na päť rokov.
- Ergonomický a praktický aspekt výšky stúpačiek
Rozhodnutím o funkčnom tvare stúpačky uzatvárame úvodnú časť – výber invalidného vozíka.
Základné tvary stúpačiek:
● spojená plocha na položenie chodidiel;
● delená plocha na položenie chodidiel.
V prípade stúpačiek najčastejšie riešime, či sú:
● odklopné;
● súčasťou rámu;
● pod akým uhlom klesajú.
To však nie sú jediné kritériá. Aj na skladacom vozíku môžete mať spojenú plochu na položenie nôh a na vozíku s pevným rámom sú aj dve oddelené plochy pre chodidlá. Dokonca, aj na odklopných stúpačkách môžete mať spojenú plochu pre položenie nôh.
Za bežný štandard sa už v súčasnosti považuje, že plochy, na ktorých má vozičkár položené chodidlá, sú uhlovo nastaviteľné.
Navyše, k vozíku si zákazník môže objednať aj uhlovo nastaviteľné stúpačky. Výhodné sú hlavne pre tých, ktorí majú fixovaný kolenný kĺb alebo potrebujú zo zdravotných dôvodov polohovať dolné končatiny. Takže výber stúpačiek je dostatočne široký.
Čo sa týka výšky stúpačiek, je potrebné zohľadniť jeden ergonomický a jeden praktický aspekt. Rozhodujúce sú vzájomné pomery výšky holene, sedačky a uhlu stehien voči rovine. Čo sa týka samotnej jazdy na vozíku, nohy by ani na nerovnostiach nemali skĺzavať na zem a spodná plocha stúpačiek nesmie šúchať po nerovnostiach.
Máte pravdu, na prvotnú otázku – ako a na základe čoho sa rozhodnúť medzi spojenou alebo delenou plochou stúpačiek – sme ešte neodpovedali. Žiaľ, jednoznačne ani neodpovieme. V „hre“ je príliš veľa premenných údajov a nechceme poskytnutím konkrétnej, no nie pre každého správnej informácie, dať zlú radu. Pri výbere stúpačiek totiž, okrem špecifických zdravotných postihov, žiadne jednoznačné pravidlá nie sú stanovené. A konkrétne rozmerové (výškové) parametre sa vypočítavajú u každého jednotlivca individuálne podľa jeho telesných proporcií.
Preto odporúčame vyskúšať viaceré typy stúpačiek. Dobrý predajca nemá problém prísť aj k vám domov s viacerými vozíkmi na skúšku. A nakoniec si vyberiete ten, z ktorých budete mať pri sedení „najlepší“ pocit.
- Klinické faktory ovplyvňujúce kvalitu sedacieho systému
Základné informácie na tému správny výber invalidného vozíka v rámci nového seriálu Všetko o invalidnom vozíku a jeho pasažierovi sme (v tejto sekcii) už vyčerpali.
V nasledujúcom príspevku sa budeme venovať tomu najdôležitejšiemu – (prvotnému, základnému) dobrému pocitu pri sedení vo vozíku. Veď, keď už máme vozík správnych rozmerov, vybrali sme si typ rámu, kolesá i stúpačky, mohli by sme sa naň už aj posadiť. (Nie pre každého je presunutie sa na vozík jednoduchý úkon. Pre niekoho to môže byť zložitejší proces, ktorý sa však dá uľahčiť použitím špeciálnych pomôcok. Aj tejto problematike sa budeme venovať – pozn. redakcie.)