Poškodenie miechy už možno nebude trvalé
Poškodenie miechy u pacientov vedie k strate citlivosti a hybnosti určitých častí tela, najčastejšie dolných končatín. Tento stav paralýzy obvykle človeka doživotne pripúta na invalidný vozík. Je ale reálne možné, že sa v blízkej budúcnosti podarí doteraz nezvratné poškodenia miechy úspešne liečiť.
O prevratný posun v liečbe poškodenej miechy sa chce pokúsiť tím poľských a britských vedcov. Tí pri svojich pokusoch obnoviť poškodenú miechu chcú vychádzať z poznatkov získaných na prípade štyridsaťdvaročného poľského hasiča Dareka Fidyka. Fidyka utrpel poškodenie miechy v roku 2010 po útoku nožom, na následky ktorého zostal od hrudníka dole paralyzovaný. Napriek intenzívnej rehabilitácii sa jeho zdravotný stav nezlepšoval. Preto sa v roku 2014 lekári rozhodli pre experimentálnu operáciu, ktorej podstatou bola transplantácia čuchových buniek do poškodenej oblasti miechy pacienta. Čuchové bunky sú pre takéto typy operácií vhodné pre ich regeneračné vlastnosti a schopnosť nadväzovať spojenia s neurónmi.
Samotnú transplantáciu vykonali v Poľsku pod vedením britského neurológa profesora Geoffrey Raismana. Zákrok prebiehal v dvoch fázach. V prvej fáze lekári pacientovi odobrali jeden z dvoch čuchových bulbov, čo je časť mozgu, do ktorej prichádzajú informácie zo všetkých čuchových orgánov. Bunky z čuchového bulbu následne nechali v kultivačnom prostredí rásť. O dva týždne neskôr nasledovala druhá fáza transplantácie, pri ktorej boli pacientovi aplikované bunky do poškodenej časti miechy. Zároveň lekári pacientovi zaviedli do miechy nad poškodené miesto štyri prúžky nervových vláken z členka. Za pomoci týchto nervov čuchové bunky opäť prepojili poškodené nervové vlákna v mieche.
Prvé náznaky zlepšenia zdravotného stavu sa u Fidyka objavili tri mesiace po operácii a prvé kroky za pomoci opornej konštrukcie urobil pol roka po operácii. Hoci aj naďalej používa pri chôdzi oporné pomôcky a na väčšie vzdialenosti sa aj naďalej prepravuje na invalidnom vozíku, zo zlepšenia svojho zdravotného stavu je nadšený a vyjadril sa: „Cit sa mi vracia späť a ja silniem. Ešte pred rokom som nebol schopný jazdiť na trojkolke. Teraz cítim každý sval a každý tlak chodila na pedál.“
Práve tento úspech vedcov posmelil k tomu, aby sa podobnú operáciu pokúsili realizovať znovu a potvrdili tak jej účinnosť na viacerých pacientoch. V súčasnosti vedecký tím hľadá dvoch dobrovoľníkov, ktorí by boli vhodnými kandidátmi na operáciu. Ak by boli operácie úspešné, znamenalo by to obrovský medicínsky posun dopredu.
Viac informácií sa dozviete na adrese: http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/11178022/Paralysed-man-walks-again-and-the-answer-was-under-his-nose.html.