Poslankyňa mapovala problémy Slovenska
Letné leňošenie, dovolenky, ale i parlamentné prázdniny sú minulosťou. Všetci znovu riešia viac či menej bežné pracovné problémy. Poslanci najvyššieho zákonodarného zboru už v septembri vystúpili s iniciatívami, ktoré so svojimi spolupracovníkmi skoncipovali v lete. Aktívna bola aj Silvia Shahzad, za slobodna Petruchová (OĽaNO), ktorú sme požiadali o rozhovor.
- Pôvodne sme chceli začať hodnotiacim pohľadom na letné stretnutia s voličmi po celom Slovensku. Avšak nové priezvisko naznačuje významnú zmenu vo vašom osobnom živote. „Zoznámte“ nás preto so svojím manželom. A k tomu tri podotázky: Prečo ste mali svadbu na diaľku, keď ste ju mohli mať povedzme v Berlíne na slovenskom veľvyslanectve? Už máte vyriešené spoločné bývanie? Zaregistrovali ste komentáre na svoju svadbu, niektoré zachádzajúce až do extrémov?
– Zmena mena nie je až tak významná udalosť ako samotné stretnutie s manželom. Je to veľmi pozitívny človek, ktorý sa dokáže na všetko pozerať s nadhľadom. Svadbu som na veľvyslanectve nemohla mať, nemáte dobré informácie. A reakcie na internete nečítam a teda ani nekomentujem. Všetko ostatné postupne riešime.
S hľadaním vhodného ubytovania boli nemalé problémy
- Teraz už k poslaneckej práci. Koľko stretnutí mimo Bratislavy ste v lete absolvovali, ktoré regióny ste navštívili? A aké problémy trápia ľudí?
– Počas týždňovej cesty po Slovensku som sa zastavila v Piešťanoch, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Starej Ľubovni, Spišskej Novej Vsi, Rimavskej Sobote, Lučenci a v Košiciach. Navštívili sme občianske združenia, ktoré združujú rôzne komunity. Pozreli sme si chránené pracoviská, denné stacionáre či zariadenie podporovaného bývania. Všade tam sa snažia vytvárať čo najlepšie prostredie a podmienky pre ľudí so zdravotným postihnutím, aby mohli byť plnohodnotnou súčasťou tejto spoločnosti. Majú mnoho projektov s dobrými nápadmi, no chýba im väčšia podpora. Stretli sme sa aj s rodičmi, ktorí sa starajú o svoje postihnuté deti a ich jediný príjem je opatrovateľský príspevok.
- Pri organizovaní jednotlivých stretnutí ste museli riešiť aj nejaké problémy?
– Čo sa mňa týka, musela som riešiť predovšetkým ubytovanie a bolo to naozaj náročné. Ani vo veľkým mestách si nie je z čoho vyberať. A tak sme sa nacestovali niekedy viac, ako bolo potrebné. Z plánov sme nakoniec vynechali Banskú Bystricu. Doteraz neviem o žiadnom bezbariérovom ubytovaní… Možno mi niekto dá tip. A taktiež Levoča neponúkla vyhovujúce možnosti. Dokonca aj samotné centrum v porovnaní s inými mestami bolo dosť bariérové. Je to určite zásadný problém, ktorý sa budem snažiť systematicky riešiť.
Vláda chce neustále zavádzať limity
- Aké problémy ťažko zdravotne postihnutých na Slovensku najviac ťažia a čo ľudia od vás chceli, aby sa čo najskôr vyriešilo?
– Záleží od toho, kde som bola. Niekde si želali lepšiu dopravu, inde zlepšiť podmienky osobnej asistencie. Chránené pracoviská upozorňujú na problematické zamestnávanie ľudí s niektorým typom zdravotného postihnutia. Ale aj na z pohľadu zamestnávateľa nevýhodný skrátený úväzok, ktorý je však pre ľudí so znevýhodnením často jediný akceptovateľný. Denné stacionáre zas potrebujú menej zväzujúce podmienky, aby mohli byť flexibilnejšie vzhľadom na rôzne zdravotné postihnutia. Miesto toho im hrozí sprísnenie pravidiel a tým aj ohrozenie ich fungovania. No a samozrejme, niektorí by si želali prácu. A napríklad mamičky starajúce sa o svoje plnoleté či neplnoleté deti by si želali dôstojný príjem za svoju činnosť.
- Podľa vašich aktivít počas zasadnutia na septembrovej schôdzi NR SR môžeme konštatovať, že v lete ste nezaháľali. Ste podpísaná pod desiatimi návrhmi noviel zákonov, ktoré odstraňujú jestvujúce problémy. Čo konkrétne by sa malo zmeniť v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP…?
– Len by som upresnila, desať návrhov je spolu na septembrovej a októbrovej schôdzi. Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu v našom návrhu by umožnil osobám so zdravotným postihnutím prijímať dary neobmedzene. Tak, aby to neovplyvňovalo nárok na kompenzačné príspevky. Súčasný stav je taký, že predovšetkým dary od fyzických osôb sa rátajú do príjmu posudzovanej osoby. Nie je to nič nové a ľady sa hýbu v tomto smere hlavne vďaka europoslankyni Jane Žitňanskej. No napriek tomu vláda chce neustále zavádzať limity, ale v tomto prípade nemajú opodstatnenie. Aj preto to znovu predkladáme aj my.
Možnosť dobrovoľného pripoistenia na nemocenské poistenie
- Pred plénom národnej rady ste uviedli návrh zákona skupiny poslancov, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Aké zmeny ste v tejto novele navrhovali?
– V jednej časti v nej išlo o predĺženie doby dôchodkového poistenia pre opatrovateľov z 12 rokov na neobmedzene. Teda na dobu, počas ktorej sa daná osoba stará o osobu s ťažkým zdravotným postihnutím. V ďalšej časti mal tento návrh zákona dať možnosť nezávislého dobrovoľného pripoistenia na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti pre opatrovateľov, osobných asistentov, či matky starajúce sa o dieťa do 6 rokov, ak im beží z nejakého titulu dôchodkové poistenie. Návrh neprešiel, ale napriek tomu sa ďalej pokúšam presadiť ho inými cestami.
- S akými zákonodarnými iniciatívami plánujete prísť do konca tohto roka, ktoré problémy budete riešiť?
– Parlamentný život je veľmi nevyspytateľný a hektický. Nechcem preto hovoriť o niečom, čo ešte len bude. Minulý týždeň sme si v našom internom tíme už povedali, ktoré otázky by sme chceli otvoriť. Neviem však presne povedať, ktoré z nich do konca roka stihneme pripraviť. Určite sa včas dozviete.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/silvia-petruchova-odpoveda-na-otazky/
https://www.vozickar.info/novela-ucinna-forma-opravy-zleho-zakona/
https://www.vozickar.info/hendikepovana-poslankyna-silvia-petruchova-rozhovor/
https://www.vozickar.info/poslankyna-petruchova-v-parlamente/
https://www.vozickar.info/polepsila-sa-opat-chodi-do-prirody/