Postcovidový syndróm. Ako sa uzdraviť?
Postcovidové zdravotné ťažkosti sa môžu týkať približne desiatich percent pacientov, ktorí covid-19 prekonali. Ako sa môže ochorenie covid-19 prejaviť na pľúcach? Kedy vyhľadať pneumológa? Ako urýchliť návrat do normálu?
Ľudia s dlhodobými ťažkosťami po covide-19 tvoria úplne novú kategóriu pacientov. Lekári ich chcú systematicky sledovať a získať lepší obraz o dopadoch ochorenia na ľudské zdravie. Bolesti hlavy, zhoršené dýchanie, kašeľ, bolesť na hrudi alebo pretrvávajúca únava. To sú príznaky, ktorými ľudia môžu trpieť aj niekoľko mesiacov po tom, čo si vypočuli diagnózu covid-19.
Ak ich ťažkosti neopúšťajú ani tretí mesiac po prekonaní ochorenia, ide o takzvaných postcovidových pacientov. Nová kategória chorých vznikla práve v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. V priebehu pandémie covid-19 sa ukázalo, že po ústupe samotného ochorenia je potrebné pacientov aj naďalej sledovať v špecializovaných ambulanciách. „Pri pacientoch s prekonaným ochorením covid-19 sa naviac hovorí o rozvoji pľúcnej fibrózy alebo o znížení pľúcnych funkcií. Došlo k ich významnému zníženiu u približne štyroch percent pacientov. Najvýznamnejším faktorom, ktorý toto určoval, bol vek, rozsah ochorenia a nutnosť dychovej podpory v priebehu hospitalizácie. Predpokladáme, že pri veľkej časti pacientov sa stav následne zlepší. Kontrola je nutná hlavne na to, aby sme predišli nezvratným zmenám na pľúcach, ku ktorým môže pri niektorých pacientoch dôjsť a my ich môžeme liečiť,“ vysvetľuje význam a potrebu špecializovanej ambulancie primár Kliniky pľúcnych chorôb a tuberkulózy FN Olomouc MUDr. Milan Sova, Ph.D. Nielen tieto, ale aj ďalšie otázky spojené s následkami ochorenia covid-19 boli zodpovedané odborníkmi z Kliniky pľúcnych chorôb a tuberkulózy FN Olomouc v rámci webinára pre verejnosť, ktorý usporiadali v utorok 26. januára 2021.
Webinár videlo viac než tri a pol tisíc ľudí. Dôvod tak veľkého záujmu je jednoduchý: pneumológovia sa venovali ochoreniu covid-19 a predovšetkým jeho následkom a možnostiam liečby. Okrem pripravených prezentácií lekári odpovedali tiež na otázky z publika.
Na otázky odpovedal primár Kliniky pľúcnych chorôb a tuberkulózy MUDr. Milan Sova, Ph.D. Taktiež na otázky odpovedali: prednosta kliniky MUDr. Petr Jakubec, Ph.D., MUDr. Samuel Genzor a MUDr. Ondřej Zela z Nemocnice vo Frýdku-Místku.
„Poznatky a z nich vyplývajúce doporučenia, ktoré touto formou odovzdávame laickej a odbornej verejnosti, vychádzajú zo skúseností z doterajšieho fungovania postCOVID poradne v Olomouci.“
Odborníci z Fakultnej nemocnice Olomouc spracovali aj edukačný materiál, ktorý môže pomôcť pacientom sa s postcovidovým syndrómom lepšie vysporiadať. Edukačný materiál pre pacientov nájdete na stránkach fakultnej nemocnice a tiež na tomto odkaze: Možnosti rehabilitácie u pacientov po prekonanom ochorení covid-19.
Portál Seznam Zprávy na túto tému spracoval skvelý text, ktorému porozumie aj laik.