Pošty veru nie sú priateľské k imobilným
„Úradným“ miestom, ktoré každý pravidelne navštevuje, je určite niektorá pobočka Slovenskej pošty. Veď nie vždy je človek doma, keď mu príde list určený do vlastných rúk, doporučená zásielka alebo balík. A tak sa do tejto „inštitúcie“ neraz musí vybrať aj vozičkár.
-
Len 362 pobočiek pošty má priamy vstup
Zdravý človek v takom prípade rieši prakticky len jeden problém – kedy bude mať čas na poštu zájsť. Imobilný si musí položiť ešte jednu otázku navyše – dostanem sa na poštu s vozíkom? Slovenská prax je totiž taká, že napriek mnohým, aj medzinárodným právnym normám, ktoré sme sa zaviazali na Slovensku dodržiavať, hendikepovaný človek často nemá zabezpečený bezbariérový vstup tam, kde by sa mal bez problémov dostať.
„Slovenská pošta má svoje pracoviská v 1 658 objektoch, ktoré sú v 1 419 obciach. Pri takomto počte je finančne veľmi náročné riešiť bezbariérové prístupy do všetkých pobočiek,“ uviedla pre portál vozickar.sk Stanislava Pondelová, hovorkyňa Slovenskej pošty.
Dodala, že 362 pôšt je s priamym vstupom, na 125 poštách je bezbariérový prístup zabezpečený šikmými rampami a 17 pôšt má hydraulické rampy alebo výťah.
Slovenská pošta, ako uviedla hovorkyňa, samozrejme má výrazný záujem, aby mali hendikepovaní klienti vstupy na pošty bez bariér. Nie všade sa to dá vzhľadom k zložitým technickým riešeniam zabezpečiť.
„Preto máme v takýchto prevádzkach špeciálny režim kontaktu s telesne hendikepovaným – zvonček alebo telefónne číslo uvedené na tabuľke pri vstupe do budovy, aby imobilný klient mohol privolať pracovníka pošty, ktorý ho príde ochotne obslúžiť,“ uviedla S. Pondelová.
-
Schodiskové plošiny pre pošty nie sú všeliekom
Niektorí aktivisti upozorňujúci na bariéry pre telesne hendikepovaných takého opatrenia považujú za nedostatočné a nedôstojné. Navrhujú, aby v takýchto prípadoch tam, kde to je možné, sa bariéry odstraňovali použitím zvislých či schodiskových plošín, výťahov. Odborníci však poukazujú na to, že tieto technické zariadenia nemusia vždy problém bariér komplexne vyriešiť. Na mnohých poštách totiž nestačí vybudovať bezbariérový vstup do budovy. Stavebne vytvoriť bezbariérové priestory v samotnej budove môže byť rovnako technicky a finančne náročné.
Druhým problémom je obsluha takýchto technických zariadení, ktoré sú prakticky na ulici. Aby neboli ničené, zneužívané hlavne deťmi na hranie, musia sa zamykať. No ak má imobilný klient privolávať pracovníka pošty, aby mu plošinu odomkol, tak ho pri dverách môže rovno aj „obslúžiť“. Inak by bola vnímaná požiadavka na širšie využívanie schodiskových plošín, keby sa Slovensko, tak ako všetky okolité krajiny, aktívne zapojilo do projektu Eurokľúč , ktorý štátne orgány prakticky ignorujú.
-
Efektívnejšie sú rekonštrukcie
Slovenská pošta preto za istejšie považuje postupné odstraňovanie bariér realizovaním stavebných úprav. Tohto roku pribudli bezbariérové vstupy do pôšt v Pukanci, Trnave a v Žiline.
„Po rekonštrukcii sme otvorili pošty s priamym vstupom v Moste pri Bratislave, Považskej Bystrici. V obchodných centrách sme otvorili pošty s priamym vstupom v Eurovei Bratislava a v Optime v Košiciach,“ uviedla S. S. Pondelová.
Dodala, že v súčasnosti rekonštruujú poštu v Klokočov pri Čadci, ktorá bude mať bezbariérovú rampu, ako aj v Novej Bystrici s priamym vstupom.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/bezbarierovost-uradov-prace-preverovala-ombudsmanka-j-dubovcova-1/
https://www.vozickar.info/bezbarierovost-uradov-prace-preverovala-ombudsmanka-j-dubovcova-2/
https://www.vozickar.info/bezbarierovost-uradov-prace-preverovala-ombudsmanka-j-dubovcova-3/
https://www.vozickar.info/klientske-centrum-namiesto-vytahu/
https://www.vozickar.info/startovacie-byvanie-pre-zdravotne-postihnutych-v-brne/
https://www.vozickar.info/eurokluce-pre-zdravotne-postihnutych-k-toaletam-su-v-nedohladne/