Práca ohrozuje dávky poskytované ŤZP (1)
KEDY JE PRÍJEM HENDIKEPOVANEJ OSOBY POSUDZOVANÝ SAMOSTATNE A KEDY SA DO NEHO ZARÁTAVA AJ PRÍJEM INÝCH BLÍZKYCH OSÔB? ● ZA AKÝCH OKOLNOSTÍ MÔŽE BYŤ PRÍSPEVOK NA OPATROVATEĽA KRÁTENÝ ČI DOKONCA ZRUŠENÝ? ●
Zdravotne hendikepované osoby sa väčšinou detailne nevyznajú v zložitej sociálnej legislatíve. Neraz si nevedia ani „prepočítať“, či si v snahe privyrobiť občasnou zárobkovou aktivitou viac neuškodia. Štát im totiž môže následne zrušiť sociálne dávky v ročnom úhrne v omnoho vyššej sume. Zorientovať sa v tejto spletitej problematike pomáhajú rôzne komunikačné „okienka“ v novinách a časopisoch. Na našom portáli túto funkciu plní rubrika Vy sa pýtate, my radi odpovedáme. V nej však možno publikovať len otázky, na ktoré je jednoznačná, nekomplikovaná odpoveď. Napríklad na otázku: Ak sa zamestnám, bude sa mi podľa výšky mzdy krátiť invalidný dôchodok? je odpoveď jasná a nemeniaca sa: Nie! Poberateľ invalidného dôchodku nemá žiadne obmedzenie, ani čo sa týka výšku príjmu a ani čo sa týka rozsahu pracovnej činnosti, pracovnej doby a pod.
Sú však otázky, na ktoré sa odpovede odvíjajú od viacerých podmieňujúcich faktorov. Neexistuje na ne univerzálna odpoveď či jednoznačný vzorec výpočtu. Preto takéto zložité otázky a reakcie na ne v médiách nenájdete. Mnohí ľudia sú však bez nich bezradní a dopúšťajú sa omylov v svoj neprospech. Preto sme sa rozhodli vďaka ústretovosti a ochote Tibora Köböla, externého poradcu portálu vozickar.sk pre oblasť legislatívy v sociálnom práve pomôcť tým, ktorí sa potrebujú v tejto problematike zorientovať. V sérii troch po sebe nasledujúcich rozhovorov ponúkneme podrobné odpovede na najčastejšie kladené „zložité“ otázky. Začneme vzťahom hendikepovaný – jeho asistent – a práca.
- Mnohí hedikepovaní poberajú peňažný príspevok na osobnú asistenciu. No obávajú sa, že ak by sa zamestnali, prišli by oň.
– Osobná asistencia, svojou filozofiou, skôr podporuje rozvoj aktivít jednotlivca a preto nie je dôvod na obavy. Skôr naopak! Pri dochádzke do zamestnania, v mnohých prípadoch práveže dochádza k zvýšenej potrebe využívať osobnú asistenciu – napríklad pomoc pri preprave do zamestnania. Preto dokonca môže vzniknúť dôvod na podanie žiadosti o zvýšenie počtu hodín osobnej asistencie.
- Vy svojím príkladom poukazujete na pozitívnu stránku tohto legislatívneho ustanovenia. My však máme informácie, že môže nastať aj opačná situácia. Poučte nás, môže byť príspevok na opatrovateľa skutočne aj krátený?
– Máte pravdu, naozaj existuje takáto možnosť. Vyplácanie príspevku môže byť dokonca úplne pozastavené. Deje sa to vo vzťahu k príjmu poberateľa príspevku, prípadne spoluposudzovaných osôb. Najprv si vysvetlíme, ako najjednoduchšie dostaneme odpoveď na otázku, či je príjem poberateľa príspevku posudzovaný samostatne alebo sú zarátané príjmy aj ďalších osôb v domácnosti? Spomeňte si, že Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) každý rok kontroluje váš príjem – museli ste odovzdať potvrdenie iba o vašom príjme alebo aj o príjme ďalších osôb – rodičov, manžela, manželky atď.? Ak úradu stačilo potvrdenie iba o vašom príjme, zohľadňuje sa pri posudzovaní nároku na príspevok pre asistenta iba váš príjem. No ak úrad chcel potvrdenia aj o príjme ďalších osôb, tak vyplácanie príspevkov je ovplyvnené aj príjmami týchto ostatných osôb. Rozhodujúcim momentom môže byť aj to, že nezaopatrené dieťa pri dosiahnutí plnoletosti, respektíve po vzniku invalidity už nebude spoluposudzované s rodičmi, ale od tohto momentu je príjem tejto osoby sledovaný samostatne. Samozrejme, v prípade, že si táto osoba následne založí rodinu, tak jej príjem bude posudzovaný opäť spoločne, s manželkou/manželom, jej nezaopatrenými deťmi a pod.
- A kedy konkrétne dochádza ku kráteniu alebo pozastaveniu vyplácania príspevku na asistenciu?
– Kým výška príjmu poberateľa príspevku a prípadných spoluposudzovaných osôb nepresahuje štvornásobok životného minima, príspevok je vyplácaný v plnej výške. Keď príjem posudzovanej osoby alebo spoluposudzovaných osôb presiahne túto hranicu, presne o tú sumu je príspevok krátený. Jednoduchý príklad: Posudzovaný príjem je 10-tisíc eur za rok. Štvornásobok životného minima za rok je 9 508,32 eura. Rozdiel je 491,68 eura, teda o túto sumu bol príjem vyšší od štvornásobku životného minima a presne o túto sumu bude krátený príspevok na asistenciu.
Poznámka: Výška životného minima je momentálne 198,09 eura. Štvornásobok je teda 792,36 eura. Táto suma je každý rok prehodnotená k 1. júlu – i keď už dva roky nedošlo k zmene – takže táto výška je platná minimálne do 1. júla 2016. Pamätajte si, nie je rozhodujúce, či v niektorom mesiaci presiahne váš príjem túto hranicu. Sleduje sa príjem za celý rok, takže štvornásobok životného minima je 9 508,32 eura/rok.
(V druhej časti nášho rozhovoru budeme zisťovať, či ťažko zdravotne postihnutý môže kvôli tomu, že začne pracovať, prísť o niektorý z kompenzačných príspevkov. Rozhovor uverejníme už zajtra 25. augusta)
Kto je kto
Tibor Köböl je sociálny pedagóg. Patrí medzi trojicu zakladateľov občianskeho združenia Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, je členom jej výkonného výboru, ako aj jej zamestnancom poskytujúcim špecializované sociálne poradenstvo. Venuje sa obhajobe práv osôb so zdravotným postihnutím ako podpredseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím SR, aj ako člen Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím (za telesné postihnutia) pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, či ako člen viacerých pracovných skupín pri týchto subjektoch.