Práca ohrozuje dávky poskytované ŤZP (2)
Včerajší rozhovor (uverejnený 24. augusta) sme zamerali na legislatívny trojuholník postihnutý – asistent – práca. Dnes sa budeme Tibora Köböla, externého poradcu portálu vozickar.sk pre oblasť legislatívy v sociálnom práve pýtať, aké príspevky štát poskytuje hendikepovaným osobám, či ťažko zdravotne postihnutý neohrozí prácou už schválené vyplácanie kompenzačných príspevkov, koľko môže mesačne/ročne zarobiť, aby neprerobil.
- Predstavme si modelovú situáciu – hendikepovaná osoba má priznaný peňažný príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Môže mu byť z dôvodov, že sa zamestná, takýto príspevok odňatý?
– Je potrebné povedať, že ku kráteniu príspevkov len z toho dôvodu, že je poberateľ v zamestnaneckom pomere, nedochádza. Dôvodom na krátenie je vždy výška príjmu. Pozrime sa teda detailne, aké peňažné príspevky sú uvedené v zákone č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Peňažné príspevky na kompenzáciu sú:
a) peňažný príspevok na osobnú asistenciu,
b) peňažný príspevok na kúpu pomôcky,
c) peňažný príspevok na výcvik používania pomôcky -,
d) peňažný príspevok na úpravu pomôcky,
e) peňažný príspevok na opravu pomôcky,
f) peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia,
g) peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla,
h) peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla,
i) peňažný príspevok na prepravu,
j) peňažný príspevok na úpravu bytu,
k) peňažný príspevok na úpravu rodinného domu,
l) peňažný príspevok na úpravu garáže,
m) peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov,
n) peňažný príspevok na opatrovanie.
Peňažné príspevky na kompenzáciu uvedené pod písmenami a), i), m) a n) sú opakované peňažné príspevky na kompenzáciu a peňažné príspevky na kompenzáciu uvedené pod b) až h) a j) až l) sú jednorazové peňažné príspevky na kompenzáciu.
- Ktoré príspevky a z akých dôvodov sa môžu prestať vyplácať kvôli tomu, že poberateľ začal pracovať?
– Sú príspevky, ktoré sú určené pevnou sumou – tie sú jednorazové. Výška ostatných príspevkov predstavuje určité presne stanovené percento zo životného minima. Na krátenie príspevkov sú rôzne spôsoby výpočtu, nie je možné použiť univerzálne pravidlo na všetky možnosti. K niektorým príspevkom sú tabuľky, ktoré tvoria prílohu zákona a pri nich okrem výšky príjmu je podstatná aj cena pomôcky. Pri ďalších príspevkoch hovoríme o takzvanej ochrane príjmu, kedy napríklad príspevky na kompenzáciu zvýšených výdavkov sú vyplácané do príjmu, ktorý neprekročí trojnásobok životného minima. Po jeho prekročení nedôjde ku kráteniu príspevku ako v prípade osobnej asistencie, ale k jeho úplnému pozastaveniu vyplácania. Peňažný príspevok na opatrovanie tvorí samostatnú kapitolu. Pri tomto príspevku je veľmi veľa variácií. Rozhodujúce sú príjem opatrovaného, vek opatrovaného, jeho aktivity (koľko hodín je napríklad v škole), či ho opatruje poberateľ dôchodkových dávok a mohol by som pokračovať. Ide pritom o jediný príspevok, ktorý nie je vyplácaný osobe s postihnutím, ale priamo opatrovateľovi.
Poznámka: Výška životného minima je momentálne 198,09 eura. Táto suma je každý rok prehodnotená k 1. júlu – i keď už dva roky nedošlo k zmene – takže táto výška je platná minimálne do 1. júla 2016. Pri výpočte, či ste prekročili určitý násobok životného minima nie je rozhodujúce, či v nejakom mesiaci presiahne váš príjem danú hranicu, sleduje sa príjem za kalendárny rok.
- Opýtame sa inak – koľko môže hendikepovaný zarobiť, aby neprišiel o žiadny príspevok na kompenzáciu?
– Pri opakovaných peňažných príspevkoch je to suma rovnajúca sa trojnásobku životného minima, pri ostatných príspevkoch môže dôjsť k spoluúčasti na cene pomôcky nad dvojnásobkom životného minima.
- Napriek veľmi podrobnému vysvetleniu danej problematiky môže človek potrebovať ešte konkrétnejšiu odpoveď „ušitú“ priamo na jeho špecifiká. Na koho sa má obrátiť?
– Problematika krátenia príspevkov, určenia výšky príspevkov je frekventovaná na diskusiu u poberateľov. Odporúčam obrátiť sa v tejto veci s otázkami na ÚPSVaR alebo na nezávislých poskytovateľov poradenstva v sociálnej oblasti. Takýto poradcovia pôsobia pri každom aktívnejšom občianskom združení.
(V poslednom rozhovore tejto minisérie, ktorý uverejníme zajtra 26. augusta, presne vypočítame, koľko môžete zarobiť, aby ste neprerobili a budeme zisťovať, či sa vám vôbec oplatí robiť.)
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-1/
Kto je kto
Tibor Köböl je sociálny pedagóg. Patrí medzi trojicu zakladateľov občianskeho združenia Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, je členom jej výkonného výboru, ako aj jej zamestnancom poskytujúcim špecializované sociálne poradenstvo. Venuje sa obhajobe práv osôb so zdravotným postihnutím ako podpredseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím SR, aj ako člen Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím (za telesné postihnutia) pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, či ako člen viacerých pracovných skupín pri týchto subjektoch.