PREDSTAVUJEME Chránená dielňa Mikádo
Mnohí ťažko zdravotne postihnutí ľudia chcú pracovať, ale nemajú kde a čo robiť. Napriek tomu, že vznik a prevádzku chránených dielní legislatívne i finančne podporuje štát, ich počet nie je na Slovensku dostatočný. A časť z tých, ktoré zriaďovatelia otvorili, sa z rôznych dôvodov dlho neudržali pri živote. To však nie je prípad pracoviska pre ťažko zdravotne postihnutých v Skalici. Chránená dielňa Mikádo budúci rok oslávi 10. výročie svojho vzniku.
Seriózna organizačná príprava otvorenia chránenej dielne sa však naplno rozbehla už v roku 2007. Veď občianske združenie Mikádo v Skalici s cieľom pomáhať v aktivitách zameraných na zmenu kvality spôsobu života občanov s mentálnym, telesným a zmyslovým postihnutím a občanov v sociálnej núdzi vzniklo už v roku 2006. A jednou z konkrétnych úloh, ktoré si združenie pri svojom vzniku „naplánovalo“, bolo zriaďovanie chránených pracovísk a pomoc pri vytváraní pracovných príležitostí pre ľudí so zdravotným postihnutím.
-
Zabehnutá a v regióne už všetkým dobre známa skalická firma
„Otvorene priznávam, že úplne na začiatku vzniku celej tejto myšlienky boli osobné dôvody. Môj syn, dnes už 25-ročný Peťko, je ťažko zdravotne postihnutý. V čase žiackych školských čias som sa často stretávala s rodičmi v podobnej pozícii. Všetci mali obavy o budúcnosť svojich detí. Ani ja som netušila, čo bude so synom a jeho spolužiakmi, keď podrastú. Preto som prišla s nápadom vytvoriť v Skalici chránenú dielňu. A to napriek tomu, že syn na základe svojho ťažkého zdravotného stavu v nej nemôže pracovať. V roku 2016 som založila aj denný stacionár, ktorý navštevuje okrem môjho syna ďalších desať spokojných klientov,“ spomínala Mária Kubová, ktorá sa kvôli splneniu tohto predsavzatia vzdala perspektívnej práce vedúcej hotela.
V súčasnosti je už chránená dielňa Mikádo zabehnutým a vo svojom regióne známym podnikom. Zamestnáva jedenásť pracovníkov a svoje výrobné aktivity rozvíja dvoma smermi – vlastná výroba a dodávky pre iné spoločnosti v regióne i mimo neho.
„S firmou Protherm Skalica spolupracujeme od založenia chránenej dielne. Pravidelne každý týždeň im dodávame tzv. príbaly. Naši zamestnanci vkladajú do vrecúšok predpísané komponenty, ktoré sa prikladajú ku kotlom ako náhradné dielce,“ dozvedeli sme sa od M. Kubovej.
Dodala, že druhým stabilným partnerom je od roku 2012 spoločnosť Hant Považská Bystrica. V pravidelných mesačných intervaloch jej chránená dielňa dodáva dekoračné výrobky, ktoré Hant používa ako prezenty pre svojich obchodných partnerov.
„Dekoračné predmety vyrábame aj pre iné firmy v nepravidelných objednávkach. Najme v predvianočnom a predveľkonočnom období,“ uviedla M. Kubová.
-
„Niektorí pracovníci šikovne a umne pracujú aj s drôtom“
Spomínané prezenty, to už je vlastná výrobná činnosť, ktorou je chránená dielňa Mikádo známa v širšom regióne. Dekoračné predmety z ich produkcie majú charakter voľnej tvorby. Iné zase podobu ozdobných predmetov tematicky viazaných ku konkrétnym „kalendárovým“ dátumom. Pracovníci so zdravotným postihnutím v dielni pracujú s drôtom, papierom, keramikou či so sklom.
„Hlavne pri maľovaní keramických hrnčekov, sklenených pohárov, svietnikov či dóz pracovníci dielne využívajú vlastnú invenciu, predstavivosť. A z ich rúk vychádzajú mnohokrát výrobky s veľmi zaujímavými dekoratívnymi motívmi. Niektorí pracovníci šikovne a umne pracujú aj s drôtom. Za mnohé ich výrobky by sa nehanbil ani niekdajší majster drotár,“ chválila svoje osadenstvo riaditeľka chránenej dielne v Skalici.
Hneď na to dodala, že vyrobiť vlastný produkt je len prvý krok, ktorý chránená dielňa Mikádo urobí. Pri vlastnej výrobe je potrebné do procesu výroba – predaj zapojiť aj klasické marketingové aktivity. Mikádo využíva predovšetkým prezentácie svojich výrobkov na spoločenských či kultúrnych podujatiach konaných v širšom regióne.
„Samozrejme, cudzie nám nie sú ani nové moderné formy marketingu, ako napríklad sociálne siete. Pravidelne informujeme o dianí v Mikáde práve na týchto stránkach. Zároveň oslovujeme firmy so žiadosťou o spoluprácu aj prostredníctvom e-mailov a osobných stretnutí,“ približovala M. Kubová aktivity v prospech predaja vlastnej produkcie.
V tejto súvislosti si zaspomínala na začiatky. Po otvorení pracoviska pre ťažko zdravotne postihnutých ľudí boli problémy so získavaním zákazok od firiem. Jednoduché to nebolo ani s odbytom vlastnej produkcie, s adaptáciou zamestnancov v novom prostredí, s financovaním prevádzky.
„Dnes fungujeme bez výrazných problémov. Chránená dielňa Mikádo sa dostala do povedomia ľudí, firiem. Máme dostatok objednávok, tým aj bezproblémové financovanie prevádzky dielne. Samozrejme, bez dotácie od štátu by chránená dielňa nezvládala pokryť svoje náklady,“ zdôraznila riaditeľka.
-
Kompletná chránená dielňa Mikádo dovolenkovala v Chorvátsku
Roky existencie chránenej dielne potvrdili, že zdravotne postihnutým možnosť pracovať a stretávať sa s kolegami výrazne zlepšuje kvalitu života. Naplnený teda bol jeden z cieľov, kvôli ktorému chránená dielňa vznikla. Pred desiatimi rokmi však nikto netušil, že všetky tieto aktivity prinesú ešte jeden neplánovaný benefit. Chránená dielňa Mikádo sa stala jednou veľkou rodinou, v ktorej si jej členovia vzájomne pomáhajú. Neraz spoločne riešia osobné problémy, spolu prežívajú radosť z úspechov a pokrokov jednotlivcov.
„My spolu nielen pracujeme, ale aj trávime voľný čas. Vianočné a veľkonočné posedenia, spoločné grilovačky sú už dnes aj s klientmi denného stacionára Mikádo úplnou samozrejmosťou. Spolu sme už absolvovali viacero výletov po Slovensku. Divadelné predstavenia, akvaparky, jednodňové poznávacie zájazdy – to všetko sme už spolu zvládli,“ spomínala na spoločne prežité voľné chvíle pani Mária.
A na záver si nechala tú najlákavejšiu aktivitu, na ktorú sa všetci celý rok tešia. „Mikaďáci“ už boli spolu na dovolenke v Turecku, na Ukrajine, tohto roku 28-členná skupina oddychovala pri mori v Chorvátsku.
„V stredisku Umaga sme boli prvý raz s malou skupinou už v roku 2010. Tentokrát sme sa rozhodli vrátiť na to isté miesto. Do Chorvátska sme vyrazili so všetkými pracovníkmi chránenej dielne i klientmi denného stacionára. Bolo nás spolu 28 osôb, z toho 20 s ťažkým zdravotným postihnutím. Táto destinácia je jedna z mála v Chorvátsku, ktorá disponuje takmer úplnou bezbariérovosťou,“ na základe vlastných skúseností hodnotila Mária Kubová.
Klienti denného stacionára a zamestnanci chránenej dielne bývali v oblasti Stella Maris, rezort Istrian Villas. Počas celého pobytu sa nestretli so žiadnym obmedzením. Naplno si užívali chvíle oddychu. Väčšina z nich nikdy nebola pri mori a preto prvý deň riešili jediný zásadný problém – ako sa tá voda v mori osolila?
-
Integrácia minoritnej skupiny zdravotne postihnutých
Takýto dovolenkový pobyt však nie je lacný špás. Samotní zdravotne postihnutí by to finančne isto nezvládli. Ako však vraví M. Kubová, chránená dielňa Mikádo, či vlastne celé občianske združenie má dostatok dobrých obchodných partnerov a podporovateľov. Príkladom tejto spolupráce je napríklad podujatie Mikádo city race.
„Vlani prišiel za nami do Mikáda jeden z našich miestnych podporovateľov. Oslovil nás s myšlienkou, že by chcel v Skalici zorganizovať prekážkový beh cez obrovské nafukovačky. S cieľom využiť príjemné s užitočným. Potom firma MIC dotiahla celú myšlienku do úspešného záveru. Názov podujatia bol jasný. Firma dokúpila nafukovačky a celú akciu zorganizovali s tým, že finančný výťažok z nej bude určený pre OZ Mikádo,“ priblížila zrod tohto veľmi zaujímavého zábavného podujatia M. Kubová.
Prví aj tohto roku štartovali Mikáďaci a celú trasu na rozlohe 2,5 štvorcových kilometrov s jedenástimi prekážkami zvládli perfektne. Ešte teraz spomínajú, akí boli úspešní. Finančný výťažok zo štartovného a sponzorských darov podnikateľov v prospech tejto akcie vo výške 7-ticíc eur poslúžil na tohtoročnú dovolenku do Chorvátska.
V občianskom združení Mikádo teda v plnej miera dodržiavajú slovenské porekadlo – nielen prácou je človek živý. Najúžasnejšie na tom je, že tento výnimočne pozitívny prístup je presadzovaný nielen s cieľom zabezpečiť prácu pre ľudí, ktorých väčšina zamestnávateľov „obchádza“ akoby neexistovali. Všetkým zapojeným do činnosti združenia Mikádo ide aj o integráciu minoritnej skupiny zdravotne postihnutých medzi zdravú spoločnosť. A to je zo širšieho pohľadu záslužnejšie snaženie ako ponúkaná práca.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-socialdata/
https://www.vozickar.info/asociacia-pomoci-postihnutym/
https://www.vozickar.info/organizacia-muskularnych-dystrofikov/
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-ludia-proti-hendikepu/