Prejdi bránou a Birell projekt bude platiť
O všetkom je rozhodnuté, všetko je už nachystané. Čochvíľa sa do prvej línie presunú tí, ktorí budú chcieť pomôcť zdravotne znevýhodneným ľuďom. Birell projekt Nezastaviteľní už má vybrané lokality, kde budú v lete postavené modré nafukovacie brány. Známe sú už aj mená trinástich Nezastaviteľných, ktorým druhý ročník česko-slovenského projektu splní sen o športovaní.
Birell projekt Nezastaviteľní má jeden základný cieľ – motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali a zároveň pomohli ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Za každého, kto prejde pešo, na vozíku, korčuliach či na bicykli bránou, venuje Birell 0,20 eur (päť českých korún) na nákup športového vybavenia pre trinástich zdravotne znevýhodnených.
Známy raper a stand-up komik na vozíku Bekim Aziri, tohtoročný ambasádor Birell projektu, na margo ľudí, ktorí napriek zdravotnému postihnutiu chcú športovať, povedal: „Majú športový talent a chuť biť sa s osudom. Cením si ich, pretože chcú žiť naplno, aj keď im život napísal ťažký príbeh. Ale hendikep ich nezastaví. Podporte ich cestu k aktívnemu životu svojím pohybom. Pretože spoločne sme Nazastaviteľní.“
-
Vyberte si miesto, kde prejdete pod Birell bránou
Od začiatku júla Birell projekt postupne otvorí svoje špeciálne brány na siedmich turisticky atraktívnych miestach v Česku. Na Slovensku bude v priebehu dvoch letných mesiacov vytvorených šesť brán. Prvú 6. júla nájdete na Námestí A. Hlinku v centre Žiliny. Hneď na druhý deň organizátori bránu presunú k vodnému dielu Žilina. Umiestnená bude na parkovisku pri plážovom ihrisku 7. – 9. júla a pokiaľ ňou prejdete v čase od 10. do 18. hodiny, Birell bude (ochotne) platiť.
Birell projekt sa o týždeň neskôr presunie do Košíc. Už 13. júla pod špeciálnou nafukovacou bránou budú môcť ľudia prejsť v centre mesta na Hlavnej ulici. Od 14. do 16. júla bude Birell brána stáť na Jenisejskej ulici (sídlisko nad Jazerom na cyklotrase pri moste) každý deň od 10. do 18. hodiny.
Ďalšia Birell brána bude umiestnená v Námestove na ceste smerom k Oravskej priehrade. Využiť by ju mohli návštevníci oravského „mora“, ale aj ostatní turisti. Mnohí do tohto hornooravského mesta prichádzajú navštíviť napríklad detské centrum Kinderland či Laser game, adrenalínové bojisko. V Námestove bude brána otvorená v tradičnom čase od 20. do 23. júla.
V centre Trnavy pred radnicou bude Birell projekt pokračovať 27. júla a počas dní 28. – 30. júla sa brána presunie k vstupu na bio kúpalisko Kamenný mlyn. Každý, kto ňou prejde od 10. do 18. hodiny prispeje na nákup športových pomôcok pre Nezastaviteľných.
V centre Michaloviec bude Birell brána lákať ľudí pomôcť Nezastaviteľným 3. augusta. Ďalšie tri dni 4. – 6. augusta bude umiestnená na Zemplínskej šírave pri vstupe na bazény pri obci Kaluža, takže po okúpaní turisti z celej priehrady môžu prejsť cez bránu.
Poslednú zastávku bude mať Birell projekt na Štrbskom plese. Brána sa bude nachádzať na ceste smerom k vodopádom a mostíkom pri turistickej ceste. Od 11. do 13. augusta do svojho zoznamu zaráta každého, kto ňou prejde v čase od 10. do 18 hodiny.
-
Birell projekt Nazastaviteľní tohto roku obsadili…
Vieme teda, kde a kedy budú umiestnené Birell brány na Slovensku. Komu však tohto roku pomôže Birell projekt? Nechajme, nech sa nám tohtoroční Nezastaviteľní predstavia sami:
Agáta Koupilová
Na vozíku som zhruba rok a pol a veľmi by som chcela handbike. Na handbiku nemám žiadne vrcholové ambície. Proste by som sa zas rada prešla krajinou so svojím dedom, s ktorým som kedysi často jazdila na bicykli. Stále sa snažím žiť aktívne. Už sedem rokov súťažne plávam, trénujem štyrikrát týždenne a veľmi ma to baví. Dokonca mám aj niekoľko medailí. Páči sa mi, že projekt Nezastaviteľní je zameraný práve na ľudí, ktorí robia šport rekreačne, pre zábavu a nie vrcholovo. Aj vďaka tomu mi napadlo skúsiť sa prihlásiť. Celá rodina mi teraz drží palce.
Jiří Korenný
Veľa športujem a rád by som sa v tom posunul trochu ďalej. Mám obrnu pravej ruky a špeciálne upravený bicykel by mi v tom určite pomohol. S takým bicyklom by som mohol ísť aj tam, kam to zatiaľ nešlo.
Rozhodne nie som ten typ, čo si sadne niekam do kúta a ľutuje sa, ako je všetko zlé. Mám rád výzvy, stále sa snažím porovnávať so zdravými športovcami a vyrovnať sa im. Odmalička hrám futbal, aktívne behám a do budúcna mám v pláne zdolať Kilimandžáro.
Lenka Meisnerová
Ten okamih mi zmenil život. Viezli ma vtedy sanitkou do nemocnice a jeden zo záchranárov ma odmietol pripútať. Hneď na prvej križovatke sme mali autonehodu, po ktorej som zostala trvalo pripútaná na invalidný vozík. Snažím sa žiť aktívne a začala som hrať bocciu (šport podobný pétanque určený ľuďom odkázaným na vozík). Rada by som si zaobstarala vlastné športové vybavenie, aby som mohla častejšie trénovať. Napríklad aj tablet, ktorým by som si svoje výkony natáčala, aby som sa mohla zlepšovať. Príspevky sa mi budú hodiť aj na štartovné na turnajoch.
Lucie Sapoušková
Som vlastne taká rarita. Od narodenia mám srdce na pravej strane a všetky orgány v mojom tele sú zrkadlovo obrátené. Vidieť to síce nie je, ale prejavuje sa to zníženou fyzickou výdržou. Len pre ilustráciu, skúste si predstaviť, že si dáte na hlavu igelitové vrecko, do ktorého urobíte tri malé dierky a vybehnete takto na tretie poschodie… Rada by som si zaobstarala elektrobicykel, aby som mohla vyrážať na výlety so svojím štvorročným synom. V okolí nášho bydliska je kopcovitý terén, ktorý by som na normálnom bicykli nikdy nezvládla „vyšliapať“.
Monika Velacková
Pohybovať sa na vozíku nie je jednoduché, ale ja sa v živote rozhodne nenudím. Pracujem ako učiteľka hudby a angličtiny, študujem a hrám v kapele. Čo sa týka športu, chcela by som sa vrátiť k lukostreľbe, ktorej som sa venovala pri štúdiu v Olomouci. Rada by som si nakúpila lukostrelecké vybavenie, ktoré nemám. Preto som s týmto športom musela prestať. Mojím snom je trénovať s paraolympionikmi. Zúčastňovala by som sa aj streleckých súťaží.
Pavol Kéri
Vrátiť sa do aktívneho života nebolo vôbec jednoduché. Spočiatku bola strata zraku katastrofou. Ale chcel som dokázať, že s postihnutím život nekončí. Základom je skutočne chcieť a nehľadať dôvody, prečo to nejde. Šport pre mňa veľa znamená. Rád by som si zaobstaral kvalitnú bežeckú výstroj – topánky a oblečenie na letnú a jesennú sezónu. Ako nevidomý potrebujem na väčšinu športových aktivít asistenta, ale aj tak sa rád zúčastňujem napríklad bežeckých pretekov až do dĺžky 21 kilometrov. Tiež plávam alebo jazdím na bicykli.
Soňa Ondrigová
Keď som mala dvanásť rokov, lekári mi diagnostikovali rakovinu v oblasti kolena a stehennej kosti. Prognóza nebola priaznivá a nakoniec mi nohu museli deň pred trinástimi narodeninami amputovať. Avšak ja nie som z tých ľudí, ktorí veci len tak vzdávajú. Kým som prišla o nohu, rada som jazdila na bicykli. Teraz by som chcela bicykel, ktorý bude špeciálne upravený, aby som ho mohla používať. Už 10 rokov som na bicykli nesedela a toto je šanca vrátiť sa k mojej veľkej záľube.
Tomáš Števo
Dopravná nehoda môže váš život prevrátiť naruby. Ja som ochrnul na obe nohy a musel začať úplne od začiatku. Navyše mi rok po úraze zomrela mamička, staršiemu bratovi bola diagnostikovaná schizofrénia a otec sa zrútil. Nevzdal som sa a začal bojovať naplno za svoj plnohodnotný život. Teraz pracujem ako manažér v bare, v období zberu jazdím kombajnom a aktívne pomáham ďalším hendikepovaným. Mojím snom je mať vlastný handbike, ktorý by mi umožnil športovať spolu s priateľkou alebo kamarátmi a vychutnávať krásne jarné a letné dni na čerstvom vzduchu.
Věra Křenková
Pracovali sme v kopcoch pri chalupe v Karloviciach. Náš traktor mal technickú poruchu a ja som si pri tom nešťastnou náhodou vážne zranila nohu. Keď som sa v nemocnici prebudila, zistila som, že mi nohu museli vziať. Obrátilo mi to život naruby, ale vravela som si, že chytím túto druhú šancu za pačesy a nebudem ležať na posteli a vzdychať. Dnes pracujem ako aktivizačná sestra v liečebni dlhodobo chorých. Venujem sa seniorom a vypomáham v ťažkých začiatkoch ľuďom po amputácii končatín. Rada by som zasa jazdila na bicykli bez asistencie, k čomu potrebujem špeciálne upravený bicykel. Prejazdila by som všetky cyklotrasy na Morave.
Filip Hladík
Vždy som mal rád pohyb a niekoľko športov som robil aj súťažne. Všetko sa zmenilo v roku 2008, kedy som mal nehodu a skončil som na vozíku ako kvadruplegik. To znamená, že mám ochrnuté nohy a nemám ani úchop v rukách. Naschvál hovorím, že všetko sa len zmenilo. Verím totiž, že zavretím jedných dverí sa otvárajú dvere ďalšie. Na vozíku som vyskúšal azda všetky pre mňa dostupné športové aktivity, ale finančná náročnosť pomôcok je obrovská. Aktívne som preto zostal pri kvadruragby, čo je halový šport, ktorý mi dal motiváciu do života. Mám však rád aj krajinu a chcel by som vyraziť s manželkou na bicykel. Preto by som si prial handbike, ktorý by mi otvoril cestu k voľnosti.
Roman Ulč
Keď som mal 23 rokov, došlo u nás v práci k chemickej havárii. Mal som poleptanú celú tvár. O jedno oko som prišiel v podstate ihneď a na to druhé vidím len málo. Lekárom sa neskôr podarilo mi zrak (oproti pôvodnému stavu) čiastočne zlepšiť. V súčasnosti už sa ale nikomu do žiadnej operácie nechce. Už som ich absolvoval 23 alebo 24. Chcel by som sa vrátiť k aktívnemu životu. Skôr som hrával florbal a venoval sa atletike. Prial by som si dvojbicykel, na ktorom by som mohol jazdiť s manželkou. Spolu s dcérou by sme tak mohli usporadúvať rodinné cyklovýlety.
Jakub Thieme
Aj napriek tomu, že som sa motorkám venoval niekoľko rokov, stala sa mi jedna jazda osudnou. Od nehody už ubehol rok a pol, ale športu sa venujem naďalej. Minulý rok som šiel na jeden maratón a tiež som začal s basketbalom. Inak od pondelka do soboty pracujem, venujem sa kontrole faktúr a sám sa snažím trochu pomôcť ostatným. Spolupracujem napríklad s centrom Paraple a ďalšími organizáciami. Teraz by som sa chcel začať venovať wakeboardingu, a preto by som si prial získať Swaik od firmy Tessier. Pri jazde na wakeboarde mám totiž pocit voľnosti, ako kedysi na motorke. Vzal by som wakeboard, priateľku a vyrazili by sme niekam do kempu.
Michaela Hájková
Na moju vrodenú vadu srdca lekári prišli, až keď som bola tehotná. Teraz mám už 4 roky kardiostimulátor, ale k tomu sa pridala ešte borelióza. Všetko vyústilo až k únavovému syndrómu. Moja fyzická výdrž je bohužiaľ minimálna, ale aj tak sa snažím žiť aktívne. Chýbajú mi športy, ktorým som sa venovala v minulosti − plávanie, cyklistika, korčuľovanie. Toho som sa bohužiaľ musela vzdať, pretože neudýcham ani ten najľahší terén. Priala by som si elektrobicykel, ktorý si teraz ako samoživiteľka s invalidným dôchodkom nemôžem dovoliť. Za domom máme nádherné cyklotrasy, po ktorých by sme mohli jazdiť spolu s mojou dvanásťročnou dcérou. Bolo by pre mňa veľkým darom, keby sme takto mohli tráviť spoločne viac aktívneho času.
-
Pokus o pokorenie minuloročného projektu začína 6. júla
Česko-slovenský Birell projekt Nezastaviteľní nadväzuje na predošlé ročníky českého projektu Birell jazda. Počas nich ľudia pomohli 14 hendikepovaným získať špeciálne pomôcky na športovanie v cene viac ako milión českých korún (takmer 37-tisíc eur). V roku 2015 Birell bránami v Česku prešlo 100 363 podporovateľov Nezastaviteľných. O rok neskôr už aj s modrými nafukovacími bránami na Slovensku Birell projekt podporilo 188 331 ľudí. Vďaka nim Birell poskytol na nákup športových potrieb pre jedenástich Nezastaviteľných 34 804 eur.
V závere augusta sa dozvieme, či tieto čísla tohto roku spoločne prekonáme. Prekročiť hranicu 190-tisíc ľudí, ktorí úplne jednoducho prejdením popod nafukovaciu modrú bránu podporia Birell projekt, by považovali organizátori tohto podujatia za úspech.
Zdroj: http://www.nezastavitelni.sk/
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/nezastavitelni-obsadia-slovensko/
https://www.vozickar.info/nezastavitelni-prisli-pomahat-slovensko/
https://www.vozickar.info/no-limits-himalaya-2016-aj-vozickarom/