Preukaz osoby s ŤZP nedostane každý
Po dopravnej nehode som bol dlhšie práceneschopný. Ostali mi však trvalé následky a posudkový lekár mi priznal čiastočný invalidný dôchodok. O preukaz zdravotne ťažko postihnutej osoby vraj žiadať nemám, lebo mi aj tak nebude vydaný. Je to kvôli tomu, že dopravnú nehodu som spôsobil ja?
Riešenie postihu za spôsobenú dopravnú nehodu je v kompetencii polície, nemá to žiadny súvis s posudzovaním miery poškodenia vášho zdravia. O vydaní preukazu rozhoduje príslušné oddelenie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu.
Priznanie čiastočného invalidného dôchodku však nevytvára automatický nárok na vydanie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Zákonnou podmienkou na vydanie takého preukazu je posúdenie funkčnej poruchy zdravia, ktorá musí byť minimálne 50-percentná, pričom sa prihliada nielen na lekárske, ale aj na nelekárske posudkové kritériá. Ak je osoba odkázaná na sprievodcu, vybavuje si preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom (s červeným pruhom).
Funkčná porucha je nedostatok telesných, zmyslových alebo duševných schopností ob-čana, ktoré z hľadiska predpokladov vývoja zdravotného postihnutia trvajú dlhšie ako je-den rok. Miera funkčnej poruchy sa určuje v percentách. Ak má občan viac funkčných porúch, jej miera sa určí podľa druhu zdravotného postihnutia s najvyšším percen-tuálnym ohodnotením. Nelekárskymi posudkovými kritériami u občana s ŤZP sú jeho osobnostné predpoklady, rodinné prostredie a prostredie, ktoré ovplyvňuje jeho integráciu do spoločnosti. Posudzovanie osobnostných predpokladov obsahuje najmä hodnotenie vlastností a úsilia riešiť sociálnu núdzu vlastným pričinením, najmä vlastnou prácou. Posudzovanie rodinného prostredia obsahuje najmä hodnotenie rozsahu pomoci, ktorú rodina poskytuje človeku s ŤZP. Posudzovanie prostredia, ktoré ovplyvňuje integráciu občana s ŤZP do spoločnosti, obsahuje najmä hodnotenie podmienok bývania vrátane prístupnosti stavieb občianskeho vybavenia.