Príbeh o výstavbe chodníkov v korunách stromov v srdci Európy
Nemecký architekt Josef Stöger nielen kreslí, ale aj rozpráva príbeh.
Prvú Cestu v korunách stromov navrhol pre Bavorský les, zatiaľ poslednú pre Bachledovu dolinu.
Edukačné výstavy oživujúce prehliadku na zaujímavé témy.
Alternatívne adrenalínové ukončenie prehliadky.
Známy nemecký architekt Josef Stöger sa pri svojej práci riadi zásadou svojho slávneho predchodcu Adolfa Loosa. Ten vždy hovoril, že architektúra sa nielen kreslí. Môže sa aj písať… ako báseň či hudobná partitúra. Prvý Park v korunách stromov navrhol Stöger vo svojej domovine pre Národný park Bavorský les.
Vytvorenie vyhliadkovej veže všetci oceňujú
Návštevníkom ponúka prechod po 1 300 metrov dlhom chodníku vo výškach v minulosti nedostupných. Tento nevšedný zážitok návštevníkom poskytuje predovšetkým pohľad na les z úplne inej perspektívy. Je to skutočne prechádzka vo výškach, ktoré boli pre človeka tabu. Teraz sa však zmenili zaužívané tradície.
Zaujímavosťou prehliadky sú edukačné výstavy na aktuálne témy, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Vždy podľa toho, čo v danom období “hýbalo“ spoločnosťou. Návštevníci oceňujú aj vytvorenie vyhliadkovej veže, ktorá v Bavorskom lese meria 44 metrov. Stromová veža, ako ju nazvali, ponúka úžasné výhľady na Alpy.
V čase výstavby najdlhší chodník na svete
V Bavorskom lese nebola otvorená Cesta v korunách stromov ako prvá, ale bola v tom čase najdlhšia na svete. Stöger potom navrhol ďalšie cesty v korunách stromov v Nemecku. A keď záujem o chodníky v korunách stromov v jeho domovine utíchol, ozvalo sa zahraničie. Medzi inými Česko a v roku 2017 aj Slovensko. Príbeh teda pokračuje.
Tri zaujímavé edukačné výstavy
Bachledova dolina sa nachádza v srdci majestátnych lesov Pieninského národného parku na hrebeni Spišskej Magury. Do roku 2017 v tejto lokalite bolo len jedno z najznámejších lyžiarskych stredísk. Celodrevená konštrukcia náučného chodníka bola v dominantnej časti uložená tak, aby nenarúšala ekosystém lesa. A zároveň ponúkla nevšedný dotyk s prírodou. A tak Bachledova dolina začala písať svoj ďalší úspešný príbeh.
Súčasťou prehliadky v korunách stromov sú tri edukačné výstavy – ohrozené druhy tunajších lesov, unikátna ochrana prírody a ničivé následky počasia. Zážitok z prehliadky spestrujú aj tri zábavno-adrenalínové stanovištia, ktoré preveria zručnosť a obratnosť nielen dospelých, ale aj detí.
Tridsaťdva metrov vysoká veža pre odvážlivcov
Posledným “príbehom“ prechádzky v korunách stromov je špirálovitá tridsaťdva metrov vysoká vyhliadková veža. Jej podesta je na hranici národných parkov PIENAP A TANAP. V strede podesty je umiestnená bezpečná prechádzková sieť. Scenéria vyhliadkovej veže ponúka pohľad na Belianske Tatry, Pieniny s Troma Korunami a na malebné Zamagurie.
Najväčšou adrenalínovou atrakciou, príbehom nad všetky príbehy však je alternatívne ukončenie celej prehliadky. Alternatívna cesta z vyhliadkovej veže vedie 67 metrov dlhým suchým toboganom. Je to „skratka“ pre skutočných odvážlivcov, ktorým sa nechce kráčať chodníkom dole.
Chýbajúci prístupový chodník už nechýba
Na záver jeden lapsus, ktorý už je odstránený. V informačných letákoch je uvedené, že chodník je po celej trase bezbariérový, ale… V čase jeho otvorenia sa však napríklad vozičkár po prístupovej ceste k chodníku nedostal. Na niektorých úsekoch bola cesta pre vozíky či kočiare úplne neprístupná.
Prvý prísľub, že tento nedostatok bude odstránený do konca jesene, sa nepodarilo naplniť. Počas zimy boli práce, z logických dôvodov, prerušené. Na sprístupnení cesty sa pokračovalo na jar tohto roku a od apríla je chodník prístupný aj pre vozičkárov. Takže aj osoby s narušenou hybnosťou dolných končatín už môžu pri návšteve Pienin absolvovať prehliadku stromov z výšky, čo je atraktívny príbeh pre každého vozičkára.
Ďalšie články z tejto kategórie:
Projekt #NEVIDITELNI – urobme ich viditeľnými!
Žiwell Express – Festival ve vlaku se speciální nabídkou pro vozíčkáře
Šancu na World Press Photo má aj Čech. Pozrite sa na nominované snímky
„Nedotknuteľní“ opäť bodovali