Prístav nádeje stále pláva v ústrety núdznym
Tri vydarené akcie už tohto roku pripravilo občianske združenie Prístav nádeje zo Zvolena, ktoré primárne pomáha ľuďom s telesným hendikepom. Svoju pomoc združenie poskytuje aj osobám s akýmkoľvek zdravotným postihnutím, ako aj ľudom v núdzi.
Zakladateľkou združenia a jeho predsedníčkou je Marcela Václavková Konrádová (36), ktorá je sama ťažko zdravotne postihnutá. Trpí azda dvadsiatkou vážnych ochorení a k tomu ešte aj ťažkými alergiami. Pred takmer 17 rokmi (september 1999) rokmi na brigáde v Taliansku náhle ochrnula. Lekári jej diagnostikovali zriedkavé autoimunitné ochorenie – Guillainov – Barrého syndróm. Marcelina imunita sa zrejme následkom syndrómu časom doslova rozsypala. V súčasnosti musí používať hrudný korzet, aj francúzske barly.
-
Prvé tri tohtoročné akcie zaujali
Prvou tohtoročnou akciou, na ktorej sa podieľal Prístav nádeje, boli Bystrické fašiangy organizované Lions clubom Banská Bystrica Lea 9. februára pred reštauráciou Červený rak. Pripomenutie si klasickej zabíjačky, predaj zabíjačkových špecialít – jaternice, klobásy, tlačenky či oškvarkov – priamo na banskobystrickom hlavnom námestí malo ešte jeden rozmer v podobe pomoci slabším, núdznym, menej šťastným.
„Výťažok z celej tejto akcie bol totiž venovaný na charitatívne účely,“ zvýraznila Marcela Václavková Konrádová.
Tradičný sviatok zamilovaných, ktorý pripadá na 14. februára, využili členovia občianskeho združenia Prístav nádeje na spoluzorganizovanie ďalšej akcie – Valentínska párty pod taktoukou Komunitného centra Fončorda. Podujatia sa zúčastnilo približne 150 ľudí rôznej vekovej kategórie.
„Hlavnému organizátorovi tohto podujatia – Komunitnému centru Fončondra sme priniesli knihy a celé ročníky časopisov do ich knižnice, taktiež detskú stoličku pre najmenších návštevníkov a napiekli sme koláče pre hostí. Zapojili sme sa aj do Valentínskej pošty, ktorá symbolizovala odkaz, želanie pre Komunitné centrum, sústreďujúce sa na tých, ktorí pomoc potrebujú,“ spomínala na nedávne podujatie M. Václavková Konrádová.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (8. 3.) pripravilo občianske združenie Prístav nádeje na stredu 9. marca podujatie s názvom Krása bez limitu. Návštevníčky tejto akcie čakal skrášľujúci deň, pochutnali si na zdravých bezlepkových koláčoch, ktoré pre nich napiekli „Prístaváci“ – ľudia so zdravotným postihnutím, pripravená bola aj tombola a prekvapenie v podobe hosťa – úspešného slovenského biatlonistu Dušana Šimočka, ktorý odpovedal na nejednu zvedavú otázku na oslavách zúčastnených žien.
„Deň žien nám pripomína dlhú a zložitú históriu úsilia o dosiahnutie rovnoprávnosti, volebného práva, práva na vzdelanie, rovnosti v odmeňovaní a ľudských práv žien. My sme tomuto sviatku pridali ešte ďalší rozmer – signál, že sú tu aj ženy so zdravotným postihnutím, ktoré neraz musia takpovediac bojovať za svoje miesto v živote medzi ostatnými,“ vyslovila svoje presvedčenie Marcela Václavková Konrádová.
-
Prístav nádeje privíta Slovenku s dušou Japonky
Už o niekoľko dní (29. apríla) sa uskutoční ďalšie podujatie pripravované združením Prístav nádeje – beseda s Denisou Ogino, autorkou knihy S dušou Japonky a ďalších knižničných publikácií. Súčasťou tohto stretnutia bude aj ochutnávka japonskej kuchyne.
Rozprávanie 38-ročnej Denisy určite zaujme. Veď jej životný príbeh je poriadne dobrodružný. Jedno zásadné, dnes už je zrejmé, že nesprávne rozhodnutie ju zavialo až do ďalekého Japonska. Druhé, ešte radikálnejšie, ktoré prijala po niekoľkých rokoch života v Krajine vychádzajúceho Slnka, ju priviedlo späť na Slovensko. Aké boli tie rozhodnutia, aký život viedla Denisa v Japonsku a ako sa jej darí teraz na rodnej hrudi, o tom sa ľudia určite dozvedia v priebehu pripravovanej besedy.
„Na tento rok máme naplánované viaceré ďalšie akcie. Napríklad na jeseň pravdepodobne opätovne prídeme so športovo–integračným podujatím. Naplánované je na 3. septembra. Obsahovo pôjde o akciu, ktorá na Slovensku ešte nebola, no viac teraz ešte neprezradíme 🙂. Pred Vianocami určite prídeme s viacerými menšími projektmi pre širšiu cieľovú skupinu. Okrem iného spolupracujeme na rôznych ďalších projektoch s inými občianskymi združeniami, realizujeme a pripravujeme motivačné stretnutia a tréningy zamerané na zvýšenie sebavedomia osôb so zdravotným postihnutím,“ dozvedeli sme sa od Marcely Václavkovej Konrádovej.
V tejto súvislosti dodala, že Prístav nádeje ročne organizuje priemerne 15 menších akcií a projektov a zväčša jedno väčšie podujatie celoslovenského charakteru. „Uplynulé roky sme sa presvedčili, že aj malé projekty majú svoje opodstatnenie. Dokážu pomôcť mnohým jednotlivcom či rodinám a dokážu im dodať často druhý dych,“ uviedla Marcela.
-
Prístav nádeje s chránenou kaviarňou a knižnicou
Občianske združenie Prístav nádeje, ktoré vzniklo v januári 2012, je známe viacerými aktivitami z minulosti. Mnohé z nich mali nadregionálny charakter. V prvom rade je Marcela Václavková Konrádová uznávanou odborníčkou pre oblasť vytvárania a prevádzky chránených dielní a pracovísk, čo využil aj portál vozickar.sk pri uverejnení série rozhovorov na túto tému pod názvom So zdravotným postihnutím na trhu práce. Záujemcom poskytuje odborné rady pri vytváraní chránených dielní, upozorňuje ich aj na úskalia, ktorým sa treba vyhnúť.
Samotné občianske združenie od októbra 2012 do februára 2015 prevádzkovalo chránenú dielňu ako Tréningové centrum. V chránenej kaviarni s knižnicou Prístav bolo vytvorené zácvikové miesto pre pracovné uplatnenie ľudí s telesným hendikepom, ktoré poskytovalo pracovné podmienky primerané zdravotnému stavu pracovníkov a umožňovalo individuálny prístup pri zaškoľovaní. Slúžilo k tréningu pracovnej záťaže, nácviku praktických zručností a k adaptácii na pracovný kolektív. K zrušeniu Tréningového centra pre hendikepovaných došlo z dôvodu finančnej nerentability.
„V každom prípade išlo o výnimočný projekt nielen pre Banskobystrický kraj, nakoľko predostrel model zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím vo všetkých regiónoch Slovenska. Počas fungovania chránenej dielne dostalo množstvo ľudí s hendikepom možnosť pracovať na pozícií knihovník a čašník, možnosť získania certifikátu z oblasti sebaobsluhy, ale našli v ňom uplatnenie i dobrovoľníci a široká verejnosť,“ dozvedeli sme sa od Marcely Václavkovej Konrádovej.
-
Charity day, aby zdravotne postihnutí nesedeli sami doma
Aj minuloročná akcia organizovaná pri príležitosti Európskeho dňa občianskeho práva mala nadregionálny charakter. Konala sa pod názvom Charity day – deň neobmedzených možností. Jej cieľom bolo, aby zdravotne postihnuté osoby nezostávali doma či v ústavných zariadeniach len preto, že nemajú vytvorené a prispôsobené podmienky, či už na spoločenské vyžitie alebo pracovné zaradenie.
„Vychádzali sme z toho, že tvorivosť dáva životu zmysel, lieči človeka z chorôb modernej civilizácie, je to spôsob sebarealizácie, je najväčšou hodnotou pre každého jednotlivca i pre spoločnosť. Preto v tomto zmysle možno povedať, že hra je univerzálnym modelom pre deti, dospelých, pre deti nadané, problémové i tie so zdravotným postihnutím,“ povedala Marcela Václavková Konrádová, predsedníčka OZ Prístav nádeje.
Dodajme, že jedným z výstupov Dňa neobmedzených možností bol aj ustanovujúci slovenský rekord v počte ľudí, aj zdravotne postihnutých, hrajúcich stolné a živé Človeče, nehnevaj sa. O tejto aktivite združenia Prístav nádeje sme písali v príspevku Ustanovujúci rekord v slovenských reáliách.
-
Prístav nádeje pomáha počas celého roku
Táto akcia, ako už spomínala Marcela Václavková Konrádová, by mala mať svoje pokračovanie v septembri. Nie je to však jediné podujatie, ktoré sa v minulých rokoch osvedčilo a bolo prospešné pre tých, ktorí pomoc potrebujú. Prístav nádeje, rovnako ako v minulom roku, v spolupráci s ďalšími organizáciami bude obdarovávať balíčkami štedrosti rodiny v hmotnej núdzi, pre deti s viacnásobným zdravotným hendikepom zorganizuje viaceré tematické akcie. Podľa ľudí aktívne pracujúcich v združení Prístav nádeje si totiž každý zaslúži druhú šancu a podanie pomocnej ruky.
„Nikdy totiž nevieme, kedy sa ocitneme na druhej strane my. Z našich doterajších skúseností si dovolíme konštatovať, že tento druh pomoci je najefektívnejší, nakoľko ide o priamu pomoc a adresnú pomoc osobám či rodinám, ktoré si inak, a aj napriek snahe, pomôcť nevedia či nedokážu,“ povedala M. Václavková Konrádová.
Foto: Prístav nádeje
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/ustanovujuci-rekord-v-slovenskych-realiach/
https://www.vozickar.info/so-zdravotnym-postihnutim-na-trhu-prace-4/
https://www.vozickar.info/so-zdravotnym-postihnutim-na-trhu-prace-3/
https://www.vozickar.info/so-zdravotnym-postihnutim-na-trhu-prace-2/
https://www.vozickar.info/so-zdravotnym-postihnutim-na-trhu-prace-1/