Zvolenský Prístav nádeje – spoľahlivý partner ľudí so zdravotným znevýhodnením
Občianske združenie Prístav nádeje s inšpiratívnou konferenciou Máš na to, dáš to.
Workshopy so zameraním na Sociálne podnikanie vyškolili takmer sto osôb.
Po ročnom snažení sa začne stavať prvá bezbariérová outdoorová fitness zóna.
Vláda sa má prioritne venovať právnej a organizačnej úprave posudkovej činnosti.
Hľadanie aktívneho občianskeho združenia venujúceho sa osobám s ťažkým zdravotným postihnutím bolo úspešné aj v stredoslovenskom regióne. Občianske združenie Prístav nádeje síce sídli vo Zvolene, ale viaceré aktivity realizuje v neďalekej krajskej Banskej Bystrici. Aj tentokrát Marcela Václavková Konrádová, riaditeľka o. z. Prístav nádeje ochotne odpovedala na redakčné otázky.
Daruj stravný lístok, daruj krajšie Vianoce
Nakuknite spätne do uplynulých 365 dní. Aký bol pre združenie Prístav nádeje rok 2019?
Uplynulý rok sme vo veľkom odštartovali inšpiratívnou konferenciou Máš na to, dáš to s podtitulom Vášeň bez limitu. Predstavili sme na nej osoby so zdravotným znevýhodnením, ako aj lektorov bez hendikepu. Spoločne sme uchopili desať tém osobnostného a kariérneho rastu. Konferencia dopadla výborne. Merateľne sme skvalitnili život trinástim osobám zo zdravotným znevýhodnením a ovplyvnili ďalšie dve stovky ľudí. Konferenciu prišla podporiť aj europoslankyňa Janka Žitňanská. Jej zmyslom okrem inšpirácie bolo aj pomôcť Michalovi s ťažkým zdravotným znevýhodnením. Zakúpením viacerých kompenzačných pomôcok vďaka výťažku z tomboly.
V jesenných mesiacoch sme spustili workshopy so zameraním na Sociálne podnikanie, na ktorých sme vyškolili takmer sto osôb. Rok 2019 sme ukončili kampaňou Daruj stravný lístok, daruj krajšie Vianoce. Vďaka tomuto projektu sme mohli obdarovať až 93 osôb z 18 rodín, v ktorých minimálne jeden člen má zdravotné znevýhodnenie.
Myslím, že rok 2019 bol skutočne inšpiratívny pre účastníkov našich podujatí, ako aj pre nás, organizátorov zo združenia Prístav nádeje.
A čo resty z minulého roka. Čo sa napriek snahe nepodarilo zrealizovať?
Presne rok sme sa snažili získať financie na vybudovanie prvej bezbariérovej outdoorovej fitness zóny. Opakovane sme sa uchádzali o finančnú podporu, v niektorých prípadoch sme s projektom postúpili aj do druhého kola. No vzápätí sme nezískali dostatočný počet hlasov. A tak sme robili vylepšenia a hľadali možnosti ako projekt zrealizovať. Na prelome roka 2019 a 2020 sa nám zadarilo ?. V januári začíname s realizáciou.
Prvá outdoorová fitness zóna
Aké najdôležitejšie úlohy ste si naplánovali uskutočniť tohto roku?
Niektoré aktivity sú ešte len v štádiu úvah či príprav, takže je predčasné o nich hovoriť. Združenie Prístav nádeje žije svojím klasickým životom pomoci ľuďom so zdravotným hendikepom či osobám v hmotnej núdzi. V prvej polovici roka máme v pláne vybudovanie už spomínanej prvej outdoorovej fitness zóny. S určitosťou zorganizujeme aj štvrtý ročník Biatlonu nielen pre hendikepovaných. Je to podujatie, o ktoré sa záujem každoročne zvyšuje. Ostatné projekty budeme predstavovať neskôr.
Posledný februárový deň sa budú konať voľby do NR SR. Akými úlohami v prospech ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím by sa nová vláda mala prioritne zaoberať?
Na tomto poli je ešte veľa práce. No akýkoľvek krok, ktorý by smeroval k skvalitneniu života osôb so zdravotným znevýhodnením by nás potešil. Nová vláda by sa však mohla už prioritne a definitívne venovať právnej a organizačnej úprave posudkovej činnosti s cieľom ju čo najviac zjednodušiť a zjednotiť. Konkrétne mám na mysli zjednotenie všetkých výkonov posudkovej činnosti pod strechu jednej inštitúcie. A upraviť ju komplexne v jednom zákone pre všetky účely. Zároveň je potrebné ustanoviť nezávislosť posudkových činností.
Lebo ako vieme, aj keď vláda už túto ambíciu pred rokmi mala, úlohu nesplnila. A tak problematika posudkových konaní je v súčasnosti stále upravená v rôznych zákonoch – o sociálnom poistení, o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, o sociálnych službách, o službách zamestnanosti či v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Posudkové konania majú v náplni práce orgány štátnej správy, územnej samosprávy a jedna verejnoprávna inštitúcia. A preto je posudková činnosť roztrieštená, na čo dopláca práve človek so zdravotným znevýhodnením.
(j.szabo@vozickar.sk)