R. Braun – Vynálezy pre mobilitu imobilných
Meno Ralph William Braun (*18. 12. 1940 – †8. 2. 2013) by mal poznať každý motorizovaný hendikepovaný vodič. Známy americký publicista Jenni Gold v New mobility, renomovanom časopise pre vozičkárov tri mesiace po jeho smrti v príspevku Spomienka na Ralpha Brauna okrem iného napísal:
„Vynálezy ako parný stroj, čistička bavlny či žiarovka – to všetko prispelo k priemyselnej revolúcii. Malo by sa preto povedať, že Ralphov vynález zdvíhacej plošiny pre naloženie invalidného vozíka do auta poslúžil ako katalyzátor revolúcie hnutia za práva zdravotne postihnutých. Bez plošiny by nebol žiadny boj za rovný prístup k verejnej doprave, pretože by neexistovala možnosť ako sa s vozíkom dostať do autobusu alebo vlaku. Dostupnosť k doprave tak otvorila nové možnosti vzdelávania a zamestnávania telesne postihnutých ľudí pre budúce generácie.“
-
Poštárska dodávka bezbariérovým autom
Ralph Braun sa narodil a prakticky celý život prežil v mestečku Winamac (Indiana) v USA. V šiestich rokoch mu diagnostikovali svalovú dystrofiu. Od štrnástich rokov bol trvalo odkázaný na invalidný vozík. Už v tomto veku sa prejavovali jeho mimoriadne technické zručnosti a konštruktérske schopnosti. V pätnástich rokoch si Braun z rôznych dielcov, ktoré našiel ako nepotrebné na farme svojho bratranca, poskladal svoj prvý elektrický invalidný vozík.
Keď začal pracovať v blízkom priemyselnom podniku ako manažér kvality, vytvoril svoj prvý vynález – elektrický skúter s tromi kolesami. Po čase začal rozmýšľať, ako by si zabezpečil mobilitu tak, aby nebol odkázaný na pomoc niekoho iného. Svoje, v tom čase prevratné myšlienky, rozkreslil do technických výkresov.
V roku 1966 Braun kúpil starú poštovú dodávku a niekoľko mesiacov ju opravoval, konštrukčnými zásahmi ju prispôsoboval svojím technickým predstavám. Zadné dvere sa na diaľku otvárali, plošina ho aj s vozíkom zdvihla, aby sa dostal zo zadnej časti auta k volantu, na ktorom boli namontované prvky na ručné riadenie.
-
Save a Step – Braun Corporation – BraunAbility
S týmto prvým autom pre imobilných najprv zaujal svoje okolie. No po jednom vystúpení v lokálnej televízii sa telefonáty so žiadosťou o vyrobenie auta pre imobilných len tak hrnuli. A vtedy R. Braun, ktorý bol v tom čase už ženatý a mal štyri deti, urobil veľmi riskantný krok – dal výpoveď a založil si vlastnú firmu na výrobu automobilov pre imobilných.
Začínal s piatimi pracovníkmi, no s takým malým počtom ľudí v žiadnom prípade nedokázal všetky objednávky potvrdiť. Z jeho maličkej firmičky Save a Step sa postupne vytvorila globálna spoločnosť Braun Corporation s vyše 800 pracovníkmi. Braun začal spolupracovať so známymi automobilkami Dodge a Chrysler. Na platforme Dodge Caravan vytvoril prvý minivan Entervan. O niekoľko rokov neskôr Braun prestaval na minivan aj Toyotu Sienna. Od roku 2008 sa všetky jeho produkty predávajú pod značkou BraunAbility.
-
Podľa prezidenta USA je R. W. Braun Šampión zmeny
Tento mimoriadne produktívny muž dosiahol v oblasti podpory mobility hendikepovaných mnohé prvenstvá. Výrazne sa zasadil o to, aby americké zákony umožnili zdravotne postihnutým jazdiť v bežnej premávke na autách s ručným riadením. Vytvoril prvú výrobnú linku na úpravu automobilov, ktorá bola kompletne bezbariérová. Do podlahy zabudované spínače otvárali dokonca dvere, privolávali výťahy.
Braun bol zásady, že vozičkár by sa nemal v ničom obmedzovať. Dokonca ani vo voľnočasových aktivitách. Pravidelne chodieval na súťaže diaľkovo riadených modelov lietadiel. Vymyslel balónový kôš, do ktorého pohodlne vošiel vozičkár. Bojoval za vytvorenie bezbariérovosti v mestách.
Životopisná kniha Ralph W. Brawn sa stala bestsellerom hlavne vo veľkej komunite zdravotne postihnutých. Rovnako aj celovečerný dokumentárny film o jeho živote. Aj v ňom sa niekoľkokrát vyjadril, že neurobil nič výnimočné, len sa vždy snažil, aby ľudia s hendikepom boli mobilní.
Vo veku 71 rokov mu prezident USA Barack Obama udelil cenu Champions of Change (Šampión zmeny) za mimoriadne úsilie v oblasti vzdelávania a zamestnanosti Američanov so zdravotným postihnutím. Toto ocenenie s podtitulom Víťazi budúcnosti naprieč Amerikou je v USA veľmi cenené ako prejav uznania za aktivity v oblasti vedy, technológie, strojárenstva a matematiky.