Rebríček TOP článkov 2017 podľa čitateľského „známkovania“
ČLÁNOK PONÚKA: Bližšie informácie o piatich príspevkoch, ktoré sa v priebehu roka 2017 prvý raz prepracovali do desaťčlenného rebríčka TOP článkov. Konkrétne je to rozborový materiál Erotika na vozíku už nie je, našťastie, (absolútne) tabuizovaná téma. Vrátime sa k obsahu analytického príspevku Limity, ktoré poisťovne pretvorili na reštrikčné molochy. Priblížime si tiež, o čom bola reportáž Speedfitness s kozmickým rodným listom pomáha aj vozičkárom. A venovať sa budeme aj dvom starším informačným správam – Ideálne výšky a vzdialenosti pre vozičkára a Invalidný dôchodca môže pracovať neobmedzene.
Vlani sme návštevníkom portálu Vozickar.info ponúkli 108 príspevkov – reportáží, rozhovorov, analytických materiálov, poznámok či klasických správ. Podľa počtu otvorení vieme objektívne posúdiť, ktoré témy zaujali viac, ale aj to, ktoré články, prevažne spravodajského charakteru pútali pozornosť len jeden, dva dni. Tie najlepšie príspevky zaznamenáva Rebríček TOP článkov 2017.
Teší nás, že stúpa počet návštev nášho portálu. K 31. decembru 2017 sa počítadlo zastavilo na čísle 443 052. Podľa hodnotenia mesačnej návštevnosti bol najúspešnejší máj 2017, kedy systém zaevidoval 21 442 prístupov. Medzi desiatimi najčastejšie otváranými článkami je päť nových príspevkov. A ešte posledný zaujímavý štatistický údaj – len jeden príspevok z celej desiatky si udržal to isté poradie v rokoch 2016 a 2017. Životný príbeh Bekim Aziri – ísť vytrvalo za svojím cieľom bol v roku 2016 otvorený 7 729 raz, za vlaňajšok má už neuveriteľných 31 436 prístupov. Prvá priečka sa teda nemení. Na ostatných miestach už je rebríček TOP článkov poprehadzovaný.
V nasledujúcich riadkoch si pripomenieme obsah príspevkov, ktoré sa po prvý raz prebojovali do prvej desiatky.
-
Prečo sa niektoré ženy na vozíku odhaľujú?
Rebríček TOP článkov 2017 má na treťom mieste s počtom 4 065 otvorení uvedený titulok Erotika na vozíku už nie je, našťastie, (absolútne) tabuizovaná téma. Je to rozborový materiál uverejnený 29. decembra 2016. Leitmotívom tohto príspevku je (nielen) naše presvedčenie, že erotika na vozíku nie je nič poburujúce. City, teda aj erotika patria do života zdravotne postihnutých ľudí. Dokonca, tak ako v zdravej majoritnej spoločnosti, rovnako aj v minorite zdravotne hendikepovaných sú z pohľadu morálky či odvahy/ochoty rozdielne individuality. Niekto na pláži leží v kútiku, aby na neho iní nečumeli, iný/á sa pokojne poprechádza po nuda pláži. Jeden/na súhlasí so sexom len po svadbe, druhý/á si zaň dá kedykoľvek zaplatiť.
Ochota nafotiť akty môže mať aj ďalší dôvod – feminizmus. Ten môžeme charakterizovať často uvádzanou zásadou – čo je dovolené mužom, nesmie byť zakazované ženám. Akty pekných vozičkárok môžu byť aj formou protestu proti spoločenskému diktátu vnucovaných estetických noriem.
-
Poisťovne sa pacientom nesnažia pomáhať!
Ďalší príspevok, ktorý čitateľov tohto roku mimoriadne zaujal (3 792 otvorení, 4. miesto), má veľavravný titulok – Limity, ktoré poisťovne pretvorili na reštrikčné molochy. Zamerali sme sa v ňom na „choré“ postupy zdravotných poisťovní pri schvaľovaní kompenzačných pomôcok.
Okrem iného sme došli k presvedčeniu, že slovenské poisťovne by si prívlastok – zdravotné – nemali dávať. Pacientom sa totiž snažia nepomôcť:
Celý systém posudzovania a schvaľovanie kompenzačných pomôcok sme priblížili prostredníctvom limitov skupiny L. Patria do nej vozíky a kočíky, mobilné „chodúľky“, zdviháky pre chorých, špeciálne postele a príslušenstvo k nim. V analytickom článku sme poukázali na mnohé pre pacientov nevýhodné postupy. Poisťovne sa pacientom nesnažia pomáhať! Limity majú vytvorené na to, aby revízni lekári čo najviac žiadostí zamietli. Bez ohľadu na to, že sa mnohým pacientom kvôli tejto reštrikčnej mašinérii zhorší zdravotný stav. A následné liečenie je drahšie ako samotná kompenzačná pomôcka. Ale slovenské zdravotníctvo je už týmto pofidérnym šetrením „preslávené“.
-
Dynamická elektrická stimulácia svalov
Rebríček TOP článkov 2017 má na 5. mieste uvedený príspevok s titulkom Speedfitness s kozmickým rodným listom pomáha aj vozičkárom (3 672 otvorení). Táto téma určite zaujala aj preto, lebo rehabilitácia a pravidelné cvičenie je pre drvivú väčšinu vozičkárov základnou podmienkou pre udržanie či spomalenie zhoršovania zdravotného stavu. Posilňovanie svalstva je zároveň tou najúčinnejšou psychohygienou, pretože fyzicky zdatnejší jedinec je napriek hendikepu o niečo viac samostatnejší.
V tomto článku sme predstavili metódu elektrickej stimulácie svalov (EMS), ktorú pôvodne vyvinuli ruskí vedci v rámci svojho vesmírneho výskumu. Všeobecne je známe, že pri nulovej gravitácii svaly atrofujú a dochádza tiež k strate kostnej hmoty. Rehabilitácia kozmonautov metódou EMS sa ukázala ako veľmi účinná. Neskôr túto metódu začali používať terapeuti v ruskom vrcholovom športe. Aj v tréningovom procese sa potvrdila vysoká efektívnosť tejto metódy.
Záverečné zhodnotenie bolo jednoznačné. Dynamická elektrická stimulácia svalov ako precvičovanie celého tela prístrojom miha bodytec sa v porovnaní s rôznymi spôsobmi cvičenia na zvýšenie sily a rýchlosti preukázala ako veľmi efektívna metóda.
-
Rebríček TOP článkov 2017 s dvoma sviežimi „starinami“
Ostávajúci dvaja nováčikovia, ktorých zaznamenáva Rebríček TOP článkov 2017, sa doň prebojovali po poriadne dlhom čase od uverejnenia. Články Ideálne výšky a vzdialenosti pre vozičkára (6. miesto, 3 558 otvorení) a Invalidný dôchodca môže pracovať neobmedzene (10. miesto, 3 173 otvorení) boli uverejnené v apríli 2015.
Obsah prvého príspevku má nemenný charakter. Odporúčané výšky, šírky a vzdialenosti sa časom nemenia a prehľadné grafické zobrazenia sú dobrým radcom pri výstavbe a rekonštrukcii. To isté platí aj pre druhý príspevok. To, čo bolo v článku uvedené v roku 2015, platí aj v tomto roku. Invalidný dôchodca môže pracovať za akúkoľvek vysokú mzdu a o svoj dôchodok nepríde.
A práve nadčasovosť obsahu prispela k tomu, že obidva články sú neustále otvárané. Poskytujú totiž informácie, ktoré mnohí vyhľadávajú na internete. A tie naše sú konkrétne, jednoznačné a spracované sú prehľadne.
Skokanom roka je ďalšia svieža „starina“ – príspevok S parkovacím preukazom nepotrebujete diaľničné známky. Pôvodný príspevok bol uverejnený v decembri 2015, no pri každej zmene podmienok sme ho aktualizovali. A to je dôvod, prečo sa článok z 9. miesta za rok 2016 (2001 otvorení) „vyšplhal“ až na druhé miesto za rok 2017 (4 539 otvorení). Nad ním už je len neprekonateľný Bekim.
Ďakujeme všetkým, ktorí pravidelne alebo len sporadicky navštevujú portál Vozickar.info. Teší nás, že vyhľadávanie a spracovávanie informácií zo sveta vozíkov a života zdravotne postihnutých ľudí nie je zbytočnou prácou. Aj tohto roku sa budeme snažiť prinášať fakty, ktoré potrebujete, ako aj témy, ktoré zaujmú či poučia.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/najcitanejsie-prispevky-roku-2016/
https://www.vozickar.info/bekim-aziri-jeho-zivotny-pribeh/
https://www.vozickar.info/s-parkovacim-preukazom-nepotrebujete-dialnicne-znamky/