Reflexné prvky sú život zachraňujúce svetlo
Nepriaznivý vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami práve pre chodcov ako najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky si „vypýtal“ zákonné opatrenia. Chodci kráčajúci po krajnici či okraji vozovky sú povinní za zníženej viditeľnosti nosiť reflexné prvky alebo reflexný odev. Už nielen mimo obce, ale aj v nej. A čo vozičkári?
-
LED diódy pod priehľadným ozdobným krytom
Teraz nejde o neutíchajúcu diskusiu, či vozičkára máme považovať za chodca alebo za dopravný prostriedok. Či sa môže pohybovať po ceste pre cyklistov alebo má po komunikácii bez chodníka ísť vpravo alebo vľavo. V nasledujúcich riadkoch pozornosť upriamime na reflexné prvky, ktoré sú pre vozičkára život zachraňujúcim svetlom.
Na zadnej časti invalidného vozíka väčšinou žiadne odrazky nie sú. A aj keby boli, no vozík tlačí asistent, i tak by ich nebolo vidieť. Spredu ani nie je veľa priestoru, kde by ich bolo možné umiestniť. Človek je však tvor vynachádzavý. A ak niekto chodí na vozíku von za zníženej viditeľnosti či v noci, riešenie ako sa „zviditeľniť“ si určite nájde.
V nasledujúcich riadkoch ponúkame tri vychytávky. Nami ponúkané reflexné prvky nielenže plnia svoj účel, ale navyše ohúria ako kabelka z krokodílej kože na „celebritnom“ plese. Pod prvým nevšedným počinom sú podpísaní návrhári Yunjin Chang a Sueun Park zo startupu Mingoo Kim. Pre projekt Roll Charge Light Protect vytvorili koncept svietiaceho vozíka.
V náboji každého kolesa je dynamo, ktoré zásobuje elektrickou energiou LED diódy umiestnené pod priehľadným ozdobným krytom. Svetlá sa teda rozsvietia, po zapnutí dynama, len ak je vozík v pohybe. Ak by bolo podsvietenie krytu potrebné aj počas zastavenia vozíka, treba k systému pripojiť klasickú batériu. LCD panel zobrazuje údaje o zostávajúcej kapacite batérie a čas, ako dlho ju užívateľ ešte bude môcť používať.
-
Reflexné prvky, ktoré nepotrebujú vonkajší zdroj svetla
Reflexné prvky v inej podobe nájdeme na kolese so systémom Nori Lights. Navrhol ho Američan Chris Flynn zo San Diega. Na rozdiel od iných riešení je systém Nori Lights unikátny v tom, že sa nemusí spoliehať na vonkajší svietiaci zdroj, aby sa reflexné prvky rozžiarili.
Základom tohto systému je na svetlo aktívna páska, ktorá sa nalepí na vonkajšiu stranu kolies. Následne sa k rámu pripojí miniatúrny batériový UV LED zdroj svetla tak, aby osvetľoval nalepenú pásku. Výrobca zaručuje funkčnosť svetelného zdroja minimálne 80 hodín.
Akonáhle sa dá vozík do pohybu, páska sa postupne rozžiari jasnou zelenou farbou. Aby sa nepoškodzovala, vyrába sa v dvoch variantoch – páska a kruh podľa toho, aký typ bŕzd invalidný vozík používa. Cez deň je páska svetlosivej až bielej farby, takže pripevnená na kolese nepôsobí rušivo.
Chris Flynn začal postupne svoj základný systém modifikovať v dvoch rovinách. Pásky ako reflexné prvky začal kupovať aj v inom ako zelenom farebnom prevedení. V súčasnosti ponúka napríklad aj viacfarebné kombinácie. Rôznym usporiadaním či prerušovaním pások reagujúcich na svetlo zase vytvára optické „plastické“ 3D vzory na kolese.
-
Reflexné prvky podľa filmového bestsellera
Hlavne pre vozidlá idúce oproti invalidnému vozíku je dobré mať nejaké reflexné prvky aj na oblečení. Znovu sa môžeme spoľahnúť na klasiku – reflexné pásky na vetrovke, na zápästí či horolezeckú „čelovku“ na hlave.
Ponúkame však aj iné riešenie, autorka ktorého vraj inšpiráciu našla vo filmovom bestselleri Tron Legacy. Je len na šikovnosti a schopnostiach krajčírky, či pre vozičkára ušije „zásteru“, ktorú si navlečie pred seba. Môže to však byť aj plne funkčný overal. Určite však najzložitejšou úlohou bude „zohnať“ materiál, ktorý bude mať potrebné reflexné prvky.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/taska-kengura-pre-vozickara/
https://www.vozickar.info/asistent-spoliehajuci-sa-klasicku-paku/
https://www.vozickar.info/let-balonom-atrakciou-aj-imobilnych/