Rehabilitačné pomôcky firmy Kalpe dobíjajú slovenský trh
Špičkové české produkty, ktoré svojou kvalitou aj inovatívnosťou predčia zahraničnú konkurenciu ● Rehabilitačné pomôcky, prístroje a zariadenia v širokej ponuke v šiestich samostatných sekciách ● Netradičná, v českých a slovenských podmienkach až nezvyčajná ústretovosť k zákazníkom ●
To všetko nájdete na internetovej stránke spoločnosti Kalpe Praha. Dominujú na nej názvy ako Motren, Rotren, H-spinn trenažér, ako aj pojmy schodolez, ortéza či úchopové rukavice. Rodinnú firmu z Prahy sme začiatkom mája predstavili v rozhovore s Lukášom Kalivodom. Uverejnený bol pod titulkom Jedine Kalpe ponúka rýdzo české špičkové rehabilitačné prístroje. Čitateľ sa z neho okrem iného dozvedel, že vďaka obchodnej spolupráci s banskobystrickou spoločnosťou Letmo sa prístroje so značkou Kalpe začínajú v širšej miere ponúkať na slovenskom trhu.
-
Väčší záujem o cenovo prístupnejšie prístroje Rotren
Na prvom mieste, nielen na internetovej stránke firmy Kalpe, ale v celej výrobnej hierarchii spoločnosti sú prístroje Motren a Rotren. Vhodné sú pre pohybovú liečbu horných a dolných končatín pri viacerých ochoreniach. Spomeňme len cvičenie po cievnej mozgovej príhode, priečnom ochrnutí, pri svalových dystrofiách, skleróze multiplex či Parkinsonovej chorobe.
„Aktuálne máme v ponuke šesť typov rehabilitačných prístrojov Motren a sedem modelových radov prístrojov Rotren. Rehabilitačné pomôcky Motren poháňané elektromotorom sú vybavené mnohými funkciami pre účinnú rehabilitačnú intervenciu. Tieto profesionálne prístroje umožňujú pasívne, asistované a aktívne cvičenie končatín,“ Lukáš Kalivoda vysvetľoval základné rozdiely medzi dvoma dominantnými výrobkami spoločnosti Kalpe. „Prístroje Rotren sú bez motorového pohonu. Nahrádza ho fyzická sila cvičiaceho. Ak to nezvláda, vyvinuli sme modely, na ktorých asistent pomáha cvičiacemu pri pohybe. Takže aj s týmito prístrojmi je možné cvičiť aktívne, asistovane i pasívne.“
Hodnotiť spomínané rehabilitačné pomôcky podľa toho, aký je o ne záujem na trhu, údajne nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu. Rozhodujúce je, aký druh pohybového postihu má záujemca o prístroj firmy Kalpe. Vo všeobecnosti však platí, že vzhľadom na finančnú dostupnosť je medzi zákazníkmi väčší záujem o cenovo prístupnejšie prístroje Rotren.
-
Motren má program, ktorý dokonca uvoľňuje kŕče
Poďme si rehabilitačné pomôcky, ktoré vznikli vo vývojovom pracovisku firmy Kalpe, bližšie predstaviť. Prístroje Motren majú viacero užitočných funkcií. Spomeňme schopnosť automaticky detekovať zvyškové sily svalstva. Zaznamenávaním aj minimálnej fyzickej aktivity stroj motivuje cvičiaceho, aby aj malé, zvyškové sily cvičením rozvíjal a posilňoval tým svalstvo.
„Ak sú aktívne sily cvičiaceho slabé, prístroj sa sám prepne do režimu asistenčnej pomoci. Ak cvičiaci nedokáže vyvinúť žiadnu vlastnú silu, prístroj prejde do režimu pasívneho cvičenia a pohybuje končatinami miesto cvičiaceho. Obojsmerné prepínanie režimov cvičení sa deje automaticky, na základe nepretržitého vyhodnocovania priebehu cvičenia,“ Lukáš Kalivoda poukázal na jednu z prioritných funkcií prístrojov Motren.
Rehabilitačné pomôcky Motren majú vytvorený aj program, ktorý dokonca uvoľňuje kŕče (spazmy). Na začiatku každého cvičenia prístroj automaticky vyhodnocuje stuhnutosť svalstva končatín a nastaví optimálnu ochranu pri prípadnom vzniku kŕčov.
„Ak počas cvičenia dôjde k spazmám, prístroj sa automaticky prepne na jednu otáčku do opačného smeru otáčania pedálov, čím dochádza k uvoľneniu svalového tonusu,“ vysvetľoval L. Kalivoda.
Z pohľadu motivácie cvičenca je vynikajúce, že Motren automaticky vyhodnocuje a zobrazuje dosiahnuté výkony. Samozrejme, samostatne ľavej i pravej končatiny. Počas cvičenia i po jeho skončení je možné na displeji zobraziť aj symetriu pôsobenia ľavej a pravej končatiny. Na základe zaznamenaných údajov je tiež možné zistiť, či cvičenec bol aktívnejší ako asistovaná pomoc elektromotora.
Základný rozdiel medzi prístrojmi Motren a Rotren už poznáme – rehabilitačné pomôcky Rotren nemajú elektromotor. O tomto prístroji však môžeme prezradiť omnoho viac. Tieto rehabilitačné pomôcky dosahujú veľmi dobré liečebné výsledky za zaujímavé ceny.
Najžiadanejší Rotren Solo možno prirovnať k rotopedu pre vozíčkarov. Vďaka tomu, že je prístroj sprevodovaný na ruky i nohy zároveň, možno ho efektívne používať aj pri nehybných dolných končatinách. O pohon sa postarajú ruky. Navyše, vďaka ideálnym prevodom a zotrvačníku pre plynulý chod prístroja nie je jeho poháňanie rukami namáhavé.
-
Špeciálne stroje pre paraplegikov a tetraplegikov
„Obidva prístroje majú veľa spoločného, ale zároveň z funkčného pohľadu sú rozdielne. Vzhľadom k tomu, že Rotren nemá elektromotor, cvičenec musí byť aktívny a tým lepšie rozvíja svalstvo takmer celého tela. Prípadné spazmy môže uvoľniť spätným alebo kývavým pohybom. Pre aktívne posilňovanie je možné zvoliť záťaž pre väčšiu obťažnosť cvičenia,“ poukázal L. Kalivoda na niektoré prednosti tohto prístroja.
Tým, že prístroje Motren a Rotren pohybujú končatinami a umožňujú ich prekrvovanie, sa predchádza vzniku celého radu nežiadúcich zdravotných komplikácií. Priaznivým vplyvom je tiež zlepšenie funkcie tráviaceho systému v dôsledku uvoľnenie stuhnutého panvového a stehenného svalstva. Vďaka cvičeniu sa zlepšuje aj funkcia dýchacej a obehovej sústavy. Keďže lymfatický systém je priamo závislý na správnej funkcii žíl a pohybu (práce svalov), vďaka cvičeniu dochádza aj k zlepšeniu jeho funkcií. Prejaví sa to napríklad zmiznutím opuchov, odvedením jedovatých a ďalších nežiaducich látok z tela a zvýšením obranyschopnosti organizmu.
„V spolupráci s Centrom Paraple sme špeciálne pre paraplegikov a tetraplegikov vyvinuli dva typy pohybových liečebných prístrojov – Motren Duo 1 X a Rotren Solo X. Sú unikátne v tom, že pri spoločnom krížnom pohybe dolných a horných končatín (podobnému chôdzi) sa zapájajú aj inak na vozíčku nepoužívané a ochabujúce svaly trupu v oblasti okolo chrbtice a brucha,“ vysvetľoval L. Kalivoda.
-
Rehabilitačné pomôcky ideálne do fitness a telocviční
Predstaviť by sme mali aj H (hybrid)-spinn trenažér Kalpe. Ide o výnimočný prístroj českej výroby pre časté záťažové cvičenie. Patentovo chránené hybridné brzdenie poskytuje H-spinn trenažéru novú dimenziu jazdného komfortu.
„Je daný tým, že pri rozjazde je až do 80 percent sily zotrvačník brzdený magneticky. Výhodou je jednoduchší rozjazd a možnosť nastavenia rovnakej brzdnej sily, ktorá sa časom na rozdiel od mechanického brzdenia nemení. To dáva možnosť sledovať rast výkonnosti,“ L. Kalivoda zvýrazňoval prednosti, ktoré majú tieto rehabilitačné pomôcky.
Dodal, že zvyšných 20 percent brzdnej sily je blokovaný mechanicky, aby bolo možné aj pri šliapaní postojačky zotrvačník prakticky úplne zastaviť.
H-spinn patrí medzi pomôcky ideálne do fitness a telocviční pre najťažšie váhy cvičiacich. Na rozdiel od rotopedov tento trenažér umožňuje trvalé silové šliapania v stoji bez toho, aby sa časom poškodil rám trenažéra. Navyše, tieto prístroje je možné vybaviť remeňovým prevodom, ktorý je na rozdiel od reťazového nehlučný. Preto sa môže používať aj v domácom prostredí.
„Hybrid Spinn trenažéry Kalpe používajú aj policajné a hasičské zbory, fitness centrá po celom Česku. Cvičia na nich tiež vojaci na zahraničných misiách, napríklad v Afganistane. Bez porúch slúžia pod holým nebom v prachu, v lete i v zime,“ poukazoval na záujem o tieto prístroje L. Kalivoda.
-
Zakúpením produktu sa zákazník stáva členom rodiny
Spoločnosť Kalpe na svojej internetovej stránke ponúka viaceré rehabilitačné pomôcky, ktoré nie sú výsledkom ich vývojového programu. Dôraz však kladú na to, aby daný doplnkový tovar bol na špičkovej úrovni. Napríklad ponuka schodolezov je od viacerých uznávaných výrobcov, aby si zákazník mohol vybrať ten najideálnejší.
„Nie sme ani výrobcovia motodláh, ale ponúkame na predaj špičkové rehabilitačné pomôcky od firmy Kinetec. Táto francúzska firma vyrába profesionálne prístroje najvyššej kvality pre kontinuálnu pasívnu pohybovú liečbu. Kalpe má v ponuke motodlahy na koleno, bedro, rameno, lakeť, predpätie či prsty,“ hovoril L. Kalivoda.
Na stránke spoločnosti sme tiež našli aj ortézy a bandáže Donjoy a Aircast. Tieto ortopedické pomôcky poskytujú pacientom kvalitnú pooperačnú starostlivosť a efektívnu rehabilitáciu. Ich výrobcom je americká firma DJO, ktorá svoje špičkové rehabilitačné pomôcky distribuuje do viac ako 50 krajín sveta.
Internetová ponuka Kalpe je skutočne široká. Spoločnosť zaujme aj jednou výnimočnou službou. Na celom území Česka a Slovenska zapožičiava ponúkané rehabilitačné pomôcky, včítanie cvičebných strojov Motren a Rotren. Zákazníci s trvalým poškodením zdravia túto ponuku využívajú, aby si otestovali vhodnosť daného prístroja. Ľudia po úraze či operácii zase oceňujú, že si prístroj, ktorý urýchli ich rehabilitáciu, nemusia kupovať. Aj touto službou spoločnosť Kalpe napĺňa heslo, ktorým sa riadia od svojho vzniku – všetko pre spokojnosť zákazníka. To preto, lebo zakúpením ich produktu sa každý klient stáva členom široko rozvetvenej rodiny Kalpe. A pre rodinu predsa každý chce len to najlepšie.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/kalpe-ponuka-rehabilitacne-pristroje/
https://www.vozickar.info/reflexne-prvky-pre-vozickara/
https://www.vozickar.info/vianocne-darceky-vsetkym-citatelom/
https://www.vozickar.info/strategicke-partnerstvo-firiem-letmo-manus/
1 odpoveď
[…] na inú tému. Naši pravidelní čitatelia pražskú spoločnosť Kalpe ponúkajúcu rehabilitačné prístroje aj na Slovensku veľmi dobre poznajú. Aj na senecký […]