Všestranný herec Robbie Coltrane sa nevyhýbal ani aktívnej dokumentaristike
Herec Robbie Coltrane hral v desiatkach televíznych filmov, i na „plátne“.
Nezabudnuteľná postava poloboha Hagrida známejšia ako jeho civilná snímka.
Okrem filmu sa srdcovou záležitosťou stal aj zaujímavý autorský dokument.
Mohutná postava, ktorá mu„získavala“ mnohé postavy, ho „posadila“ do vozíka.
Robbie Coltrane je umelecké meno škótskeho herca a baviča, ktoré už dvadsaťročný Anthony Robert McMillan prijal na počesť svetového umelca Johna Coltraneho. Jeho dedo Thomas W. Howie bol významný podnikateľ, otec pôsobil ako lekár. Coltrane sa narodil 30. marca 1950 v meste Rutherglen v Južnom Lanarkshire.
Mladý Coltrane študoval na Vyššej odbornej škole v Perth a Kinnrose. Tam sa zapojil do vzbury proti konzervatívnej výchove formou angažovania sa v Amnesty International Greenpeace, Labouristickej strany a Kampane za jadrové odzbrojenie. V štúdiu pokračoval v Glasgowskej umeleckej škole, neskôr aj na Moray House College University v Edinburghu.
V roku 2003, po štvorročnom manželstve, sa rozišiel so svojou manželkou Rhonou Gemmellovou. Najprv žili odlúčene, neskôr sa rozviedli. Odvtedy so svojimi dvoma deťmi, Spencerom a Alice, žije v škótskom Strinlingshire.
Filmová postava poloboha akoby šitá na mieru
Coltrane, ako mnohí iní herci, začínal v televízii. Najčastejšie dostal priestor v komediálnych projektoch. Už v roku 1981 sa predstavil v seriáli televízie BBC s názvom A Klick Up the Eighties. To mu o rok neskôr umožnilo zúčastniť sa známej show skupiny Comic Strip s názvom Comic Strip Presents. V roku 2004 nasledovala show I Nearly Paid My Licence Free.
Coltrane, ako tvrdia viacerí, je nezabudnuteľný herec, minimálne kvôli svojej mohutnej postave. Spojenie jeho vizuálnej stránky s komediálnym duchom je vždy predzvesťou vtipných momentiek, ktoré vedia rozosmiať. Takéto postavy si zahral v televíznych filmoch The Young, Blackadder, The Bogie Man či Henry V. V televíznom seriáli Cracker (1993 – 1996) hral forezného psychológa dr. Edwarda „Fitz“ Fitzgeralda. Táto rola mu trikrát za sebou vyniesla ocenenie BAFTA (British Academy of Film and Television arts).
Popri práci v televízii sa začal objavovať aj vo filmoch. Coltrane si zahral v snímkach Flash Gordon (1980), Brána na Juh (1981), Krull (1983) či Obrana ríše (1985). Neskôr už dostával ponuky byť súčasťou významnejších projektov. Vidieť sme ho mohli v dvoch „bondovkách“ – Zlaté oko a Jeden svet nestačí. Za zmienku stojí aj mysteriózny thriller Z pekla v hlavnej úlohe s Johnny Deppom.
Na svoju vrcholnú postavu si Robbie Coltrane ešte musel počkať. Podľa názoru viacerých filmových kritikov aj vzhľadom na svoju mohutnú postavu rolu poloboha obra Hagrida vo filme Harry Potter a kameň mudrcov zvládol bravúrne. Coltrane sa tak takmer nevedomky stal známejší svojou hereckou postavou ako civilnou fotografiou. Aj tým potvrdil, že postava poloboha Hagrida mu bola akoby šitá na mieru. Veľké svaly, silný hlas, nezameniteľná postava – to bol poloboh, ktorého si diváci zamilovali. Stala sa známejšia ako civilná fotografia herca.
Hľadanie zaujímavostí z Londýna do Glasgowa
Coltrane hral v desiatkach televíznych filmov, objavoval sa na filmovom plátne. Na dôvažok sa aktívne venoval aj dokumentárnej tvorbe. nielen ako komentátor a sprievodca programom, ale aj ako tvorca. V rámci tejto časti umeleckej práce sa stal tvárou britskej televíznej spoločnosti ITV. Už v roku 1993 prešiel na kultovom vozidle Cadillac Sieres 62 cupe z roku 1951 sever Ameriky. Cestu z Los Angeles do New Yorku o celkovej dĺžke 6 059 Coltrane prešiel za 32 dní bez nutnosti závažnejších opráv.
V roku 1997 si dobré meno urobil sériou šiestich programov v rámci seriálu Coltrane´s Planes and Automobiles. Zameral sa v ňom na technický vývoj civilizácie z pohľadu napredovania v automobilovom priemysle. Coltrane postupne predstavil parný motor, kondenzátor, dieselový, dvojtaktný či prúdový motor či Engine. Počas demonštrácie jednoduchosti dvojtaktného motora za 23 minút rozobral a vyložil motor z vozidla značky Trabant.
V roku 2007 Coltrane predstavil vlastný seriál pod názvom B-Road Britain. V rámci neho absolvoval trasu z Londýna do Glasgowa. Cieľom tejto cesty nebol rýchlostný rekord, ale návšteva zaujímavých miest. Z pohľadu histórie, architektonických zaujímavostí či poľnohospodárskej produkcie, prevažne kvalitnej whisky.
O aktívnej spolupráci s televíziou ITV svedčí fakt, že v jubilejnom roku 2000 sa Robbie Coltrane umiestnil na 11. mieste pri vyhlasovaní päťdesiatich televíznych celebrít. Ešte lepšie obstál v ankete o najvýznamnejšie osobnosti vo Veľkej Británii v tom istom roku. Na 6. miesto ho vyniesla skutočnosť, že v tom čase bol „tvárou“ zoskupenia, ktoré chcelo definitívne potvrdiť existenciu Lochnesskej príšery.
Bedrové kĺby potrebujú operačný zásah
V poslednom desaťročí sa Robbie Coltrane vytratil z televíznej obrazovky, nie je ani na filmovom plátne. Na príčine je jeho zhoršený zdravotný stav, ktorý ho posadil na invalidný vozík. Krátke vzdialenosti zvládne aj opierajúc sa o invalidnú palicu, no vozík je istota a preto ho používa aj doma.
V minulosti mu mohutná postava „získala“ viaceré herecké postavy, v závere kariéry mu začala spôsobovať stále väčšie problémy. Coltrane si už nezahrá žiadnu scénu so svižnou chôdzou, nieto ešte behom. Začal mať problémy aj s koordináciou pohybov.
Je pravdepodobné, že Robbie Coltrane má značne preťažené bedrové kĺby,. Tým dochádza k bolestiam chrbtice a poškodzovaniu viacerých kĺbových a iných spojení. Tieto problémy sprevádza bolesť aj väčšieho rozsahu, takže je nutné pristúpiť ku klasickej operácii. Tá síce zbavuje pacienta hlavnej bolesti, ale ani po nej sa už Coltrane nerozbehne.