Schválená novela zvyšuje závislosť na (svoj)vôli vládnej moci
ČLÁNOK PONÚKA: Pohľad parlamentnej poslankyne Silvie Shahzad na novelu zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorá prináša viacero, aj zásadných zmien týkajúcich sa ľudí so špecifickými potrebami, ale aj ich opatrovateľov a asistentov.
V živote často platí takzvaná kontroverzná zásada – čo jednému vyhovuje, to druhého znevýhodňuje. A to hlavne v prípadoch, keď ten hodnotiaci status predkladajú osoby v nerovnakom postavení. Práve tento paradox nám napadol potom, ako bola schválená novela zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (13. júna s účinnosťou od 1. júla). Už len tým, že žiadny poslanec NR SR nehlasoval proti jej prijatiu, bola vo všeobecnosti prijatá pozitívne. Ako však túto novelu vnímajú ľudia, ktorí s ňou budú od júla žiť?
Schválená novela s viacerými zásadnými zmenami
O tom sme sa už rozprávali so Silviou Shahzad, poslankyňou nášho zákonodarného zboru. Ako jediná totiž svoj mandát vykonáva so závažným onemocnením na invalidnom vozíku. A zmeny v zákone sa jej bezprostredne dotýkajú.
■ Aká je, z pohľadu osoby s ŤZP, schválená novela – čo dobré prináša a čo zlé obnáša?
– Schválená novela je vzhľadom na okolnosti na začiatku jej tvorby veľmi vydarená. Svedčia o tom predovšetkým vyjadrenia samotných ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí mi píšu alebo ma oslovujú… A tešia sa. Ale svedčí o tom aj hlasovanie. Zo zákulisia parlamentu môžem prezradiť, že ak máme, čo i len drobné pochybnosti, hlasovania sa zdržíme. Tiež treba povedať, že pri zákonoch, ktoré sa dotýkajú širšieho okruhu ľudí, býva ťažké sa zhodnúť, pretože vždy tam môžu byť nášľapné míny, resp. čo jedným prináša zlepšenie podmienok, pre iných to môže znamenať opačný efekt. Tak to bolo napr. pri sociálnych službách.
■ Aké nové či upravené podmienky poskytovania peňažných príspevkoch schválená novela prináša?
– Zásadných zmien je niekoľko. Spomeniem zvýšenie príspevku na opatrovanie, zvýšenie hranice ochrany príjmu osoby odkázanej na pomoc na dvojnásobok sumy životného minima. Zvýrazniť tiež treba zvýšenie príspevku pre opatrovateľa, ktorý sa trvale stará o nezaopatrené dieťa a nemá žiadny ďalší príjem. Tiež zrušenie krátenia príspevku na opatrovanie, ak dieťa navštevuje školu. Podstatné je, že schválená novela prináša zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu na 3,82 eura za hodinu a zrušenie príjmových obmedzení pri príspevku na osobnú asistenciu. Tiež sa nebude vymáhať príspevok v dedičských konaniach, ak osoba so zdravotným postihnutím zomrie a neuplynula ešte dostatočne dlhá doba, odkedy bol príspevok poskytnutý.
Najvýraznejšie trecie plochy pri rokovaniach
■ Tým však novela zákona o kompenzáciách nekončí…
– Nie, schválená novela prináša ešte niekoľko ďalších menších zmien. Pozitívne je napríklad, že opatrovateľ, ktorý sa staral o osobu odkázanú na pomoc, dostane ešte aspoň jeden mesiac po jej úmrtí príspevok na opatrovanie. Rovnako opatrovateľ, ktorý bude opatrovanú osobu sprevádzať v nemocnici, o svoj príspevok nepríde. Zmeny nastali aj pri priznávaní parkovacích preukazov. Presnejšie sú zadefinované osoby odkázané na individuálnu prepravu a na pomoc pri zvýšených výdavkoch na prevádzku auta. Či to pomôže, uvidíme časom a budeme vedieť posúdiť, či úradníci nehľadajú iné dôvody, prečo tieto výhody nepriznávať.
■ Aké najvýraznejšie „trecie plochy“ ohrozovali konečnú podobu tejto už novelizovanej právnej normy?
– Po medzirezortnom pripomienkovom konaní sa Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny k zásadným pripomienkam vyjadrovalo väčšinou odmietavo. Všetko bolo buď „nad rámec novely“ alebo „s vplyvom na rozpočet“. Pre nás, ľudí so zdravotným postihnutím, to však v žiadnom prípade nebol akceptovateľný stav. V tomto období už dostávala veľkú facku hlavne osobná asistencia. Mala sa zvýšiť len o štyri centy. Aj preto sme sa všetci spoločne snažili situáciu riešiť, aby schválená novela bola pre nás prijateľnejšia.
Podarilo sa!
■ Čo sa z pôvodného návrhu a prečo nakoniec do novely nedostalo?
– Veľkú reklamu si ministerstvo práce robilo predovšetkým pri príspevku na opatrovanie, kde okrem výrazného zvýšenia počas nasledujúcich troch rokov sa avizovalo aj naviazanosť tohto príspevku na minimálnu mzdu. Bol by to odvážny krok. Neuskutočnil sa. Až po medzirezortnom pripomienkovom konaní museli ministerskí úradníci od svojho návrhu, ktorý sa týkal aj príspevku na osobnú asistenciu, ustúpiť. Ministerstvo financií im to nepovolilo, v opačnom prípade mohlo byť zvyšovanie oboch príspevkov ohrozené.
S. Shahzad: „Naďalej sa budem venovať sociálnemu zabezpečeniu opatrovateľov a osobných asistentov“
■ Toto rozhodnutie však vytvára do budúcnosti, ak použijeme vašu metaforu, nášľapnú mínu.
– Žiaľ, máte pravdu. Keď schválená novela zrušila naviazanosť nielen na minimálnu mzdu, ale aj na životné minimum, dostali sme sa do štádia, kedy budeme závislí zas len na vôli vládnej moci. Súčasná vláda síce stále tvrdí, že príspevok na opatrovanie sa ešte zvýši, tak ako sľubovali, ale dnes nie je isté nič. Z pohľadu systémových opatrení to určite správne nie je. Schválená novela vytvára stav, že na každoročné zvyšovanie peňažného príspevku už nebude ochota hľadať prostriedky. Tiež je to strata času otvárať v parlamente dookola rovnakú tému, keď sa to dá upraviť jednorazovo.
■ Ako hodnotíte samotný priebeh rokovania v parlamente?
– Rokovanie malo viac-menej štandardný priebeh. O slovo sme sa hlásili hlavne z opozície. Za seba môžem povedať, že som sa snažila využiť všetky príležitosti, aby som pomenovala problémy, ktoré novela rieši, ale aj tie, ktoré by do budúcna bolo treba riešiť. A tiež som poukazovala na to, že zvyšovať príspevky nestačí. Treba riešiť systémovo celé posudzovanie, aby sa odvíjalo od zdravotného postihnutia bez ohľadu na iné okolnosti. A hlavne, aby sa k nim dostali všetci tí, ktorí sú na ne odkázaní.
■ Aké budete vyvíjať ďalšie zákonodarné iniciatívy v prospech ľudí so špecifickými potrebami?
– Ešte stále sa budem venovať sociálnemu zabezpečeniu opatrovateľov a osobných asistentov. Táto téma tu so mnou bude, pokiaľ sa mi stav nepodarí zmeniť. Už som ju ponúkla výboru NR SR pre sociálne veci, ako aj ministerstvu práce. Budem im to pripomínať. V poslednej dobe sa ešte intenzívnejšie venujem bariéram. Otvára sa nová podoba stavebných predpisov a ja nechcem, aby sme v tejto oblasti boli ako doteraz. Je veľmi jednoduché nájsť plno nových stavieb, ktoré bezbariérovosť nerešpektujú a je veľmi ťažké zvrátiť tento stav. Toto musíme zmeniť.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/tema-pracovny-asistent/
https://www.vozickar.info/samostatne-byvanie-len-so-sfrb/
https://www.vozickar.info/ako-ziskat-prispevok-na-kupu-auta/
https://www.vozickar.info/zitnanska-pre-osoby-so-zdravotnym-postihnutim/