Segway pre sediacich z dvoch končín sveta
Viete si predstaviť, že segway systém známy v podobe dvojkolky, na ktorej rýchlosť či smer pohybu meníte pri jazde v stoji zmenou ťažiska a zaťažením tyče riadenia (pozri foto vľavo), môžu využívať aj vozičkári? Samozrejme, stáť na tomto vozíku nemusia, veď ani nemôžu. Segway Genny™ na elektrický pohon pre sediacich vymyslel Talian Paulo Badano, keď následkom dopravnej nehody utrpel trvalý funkčný postih dolných končatín.
-
Segway s piatimi gyroskopickými senzormi
Žiadny typ mechanického či elektrického invalidného vozíka mu z rôznych dôvodov nevyhovoval. A tak vymyslel niečo nové, prevratné – vozík so segway systémom na ovládanie ktorého nepotrebujete ruky. Technológia Genny™ využíva samobalancujúcu základňu Segwaye PT®. Tá umožňuje okamžité otočenie na mieste, pohyb vpred bez použitia riadidiel, akcelerátorov alebo bŕzd. Dve paralelné kolesá a početné množstvo elektronických senzorov, z toho päť gyroskopických, umožňujú Genny pohyb dopredu a zrýchlenie iba jednoduchým náklonom tela dopredu, spomalenie a zastavenie náklonom dozadu. Pomocou riadidiel sa zatáča, pričom na ovládanie stačí iba jedna ruka.
Paolo Badano vytvoril a patentoval viacero systémov, ktoré umožňujú jazdiť na samobalancujúcom transportéry Segway PT® v pohodlnej polohe v sede. Genny™ každý pohyb hornej časti tela transformuje do skutočného pohybu stroja. Vyspelá elektronika synchronizuje počas jazdy všetky činnosti segway Genny™.
V prípade použitia takého prepravného zariadenia osobami s obmedzenou pohyblivosťou bolo nutné venovať zvláštnu pozornosť núdzovému parkovaniu. Výsledkom je systém, ktorý stlačením jedného tlačidla aktivuje okamžité spustenie dvoch samonivelizačných (samovyrovnávacích) stojančekov, ktoré vozík Genny zastavia. Možno sa tým nezabráni pádu, v každom prípade sa však zmiernia devastačné škody na okolie.
Nepodarilo sa nám zistiť, či má segway Genny™ zabudovaný bezpečnostný systém pre prípad, že sa pri náhlej nevoľnosti jazdec prudko predkloní dopredu. Na elektrických invalidných vozíkoch je takáto krízová situácia riešená tak, že ak ruka „padne“ z ovládača, vozík okamžite zabrzdí. Pokiaľ Genny nemá takúto situáciu nijako technicky zabezpečenú, treba ho vnímať len ako osobný transportér a je na každom hendikepovanom, či sa ho rozhodne používať ako invalidný vozík.
-
Segway s nulovým polomerom otáčania
Mikroprocesory využívajú pokročilý software, ktorý riadi Genny™. Tento program spracováva všetky informácie, ktoré dostáva z gyroskopov a podľa aktuálneho stavu následne prispôsobuje rýchlosť. Elektrické motory – poháňané dvoma saphiolithio-iontovými batériami – umožňujú každému z kolies nezávisle sa otáčať inou rýchlosťou, čím sú docielené výnimočné manévrovacie možnosti segway Genny™.
Keď sa užívateľ predkloní, motory otáčajú obe kolesá dopredu. Keď sa jazdec naopak zakloní dozadu, motory otáčajú obe kolesá späť. Pri pohybe riadidiel vľavo alebo vpravo sa jedno koleso otáča rýchlejšie než druhé a umožní tak požadovanú zmenu smeru. A keď idete dostatočne pomaly a meníte smer, kolesá sa otáčajú v opačnom smere a umožňujú otáčanie Genny™ okolo vlastnej osy (nulový polomer otáčania). Vďaka tomu môžete manévrovať na minimálnom priestore (napr. vo výťahu).
Jedinečnosť Genny™ nespočíva iba v dokonalej technológii, ale tiež v originálnom ergonomickom sedadle s operadlom Tarta®, ktoré sa jednoducho prispôsobí akémukoľvek užívateľovi. Všetko podčiarkuje moderný dizajn, ktorý každého na prvý pohľad zaujme.
-
Segway Genny nerobí problém piesok, bahno, ani sneh
Nespornou výhodou Genny™ je jeho priechodnosť rôznym členitým terénom. Nemáme na mysli len prekonávanie vyšších obrubníkov v meste, čo mechanický a ani elektrický invalidný vozík často nezvládajú. Segway Genny™ má charakter terénneho vozíka. Nemá problém prechádzať po hrboľatom, štrkovom povrchu. Nezapadne do piesku, poradí si aj so strmým lesným chodníkom. Problém mu nerobí dokonca ani sneh.
Za tieto mimoriadne jazdné vlastnosti vďačí Genny™ termoplastickým kolesám o šírke 35 cm, ktoré sú vystužené sklenenými vláknami. Pneumatiky majú veľkosť 48 cm a sú odolné proti perforácii.
Vozík s rozmermi 67x67x67 cm je mimoriadne malý, bez problémov sa dá prevážať aj v autobuse. Pri hmotnosti 75 kg určite patrí medzi najľahšie elektrické vozíky. Užitočná hmotnosť je stanovená na 95 kg. Svetlá výška vozíka je 9 cm, maximálna rýchlosť 20 a dojazd podľa kvality povrchu približne 38 kilometrov.
-
Rozhovor s M. Kudrysom, riaditeľ odbytu českej Genny™
Máme teda za sebou predstavenie revolučného elektrického vozíka, ktorý odbúral mnohé obmedzenia vozičkárov. Konečne na vozíku môžete venčiť svojho psa, trénovať svojho koňa, lízať zmrzlinu, držať sa za ruku so svoju láskou, či počas jazdy vykonávať takú prozaickú činnosť ako držať nad hlavou dáždnik, keď prší, alebo telefonovať.
Teraz však prejdime k praktickým informáciám. Segway Genny™ vozíky vyrába taliansko-švajčiarska spoločnosť Gennymobility. Predajné zastúpenia má v 15 európskych krajinách, medzi iným aj v Česku, kde sa segway Genny™ predáva už dva a pol roka.
*************************
„Cena Genny nie je malá. Stojí 17 100 eur bez DPH. Jeho cena je v zásade vo všetkých európskych štátoch rovnaká. Aj keď skutočne nejde o nezanedbateľnú sumu peňazí, je nutné zdôrazniť, že pridaná hodnota tohto elektrického vozíka, teda to, čo dokáže a čo poskytuje, určite tú cenu vyváži. Užívateľ získa mimoriadnu slobodu pohybu, môže ísť do terénov, do ktorých sa doposiaľ nedostal. Náš segway má všetky potrebné európske certifikáty, takže je v celej EÚ plne homologovaný,“ uviedol Milan Kudrys, riaditeľ odbytu českej spoločnosti zabezpečujúcej predaj vozíkov Genny™.
- My so svojimi otázkami pokračujeme – pre koho je tento vozík určený a pre ktoré onemocnenie už nie je veľmi vhodný?
– Primárne je určený pre paraplegikov. Využívajú ho však aj mnohí kvadruplegici. Pri nich je však rozhodujúce, aký majú charakter postihnutia, nakoľko majú poškodenú funkčnosť končatín, aký je ich úchop rukou. Nič menej, máme prípady, kedy na segway Genny™ jazdia postihnutí s poškodením C4. Vozík používajú aj ľudia s rôznymi neurodegereatívnymi onemocneniami, so sklerózou multiplex. Vzhľadom na progresivitu ochorenia Genny™ nie je veľmi vhodný pre pacientov s amyotrofickou laterálnou sklerózou. Vždy je však potrebné, si jazdu na našom segway vyskúšať.
- Jednoduchá otázka – kde a kedy?
– Možností je viac. Navštevujeme zdravotnícke zariadenia, vybrané organizácie združujúce zdravotne postihnutých, organizujeme predvádzacie akcie. Aktívne pripravujeme internetové prezentácie. Na našej internetovej stránke si môže záujemca skúšobnú jazdu objednať.
- A čo Slovensko? Pacient spod Tatier sa na domácom trhu k segway Genny™ nedostane?
– Ale áno. V súčasnosti sme dostali na starosť aj slovenský trh. Postupne začíname nadväzovať spoluprácu so slovenskými organizáciami združujúcimi ľudí s funkčným postihom dolných končatín. Prvú zásadnú predvádzaciu akciu sme mali nedávno – 11. februára v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. Cena, ako som už spomínal, je aj na Slovensku na úrovni 17-tisíc eur bez DPH.
-
Segway Ogo prichádza z Nového Zélandu
Segway systém využil na konštrukciu invalidného vozíka aj novozélandsky inžinier Kevin Halsall. Aj jeho Ogo vozík má elektrický pohon a pri jazde na ňom nepotrebujete ruky – rýchlosť pohybu určujete predklonením či zaklonením sa. Na rozdiel od európskeho Genny™, novozélandský konštruktér vôbec nepoužil riadidlá. Do strán nasmerujete vozík len zmenou ťažiska naklonením sa na stranu.
Vo vývoji Ogo vozík testovali zdravotne postihnutí od T4 po T12, ako aj niekoľkí tetraplegici. Každý, kto dokázal ovládať brušné svalstvo, nemal problém sa s ogo vozíkom pohybovať. Na základe podnetov ľudí s chorobne zoslabeným brušným svalstvom boli na kryty kolies namontované držadlá, po uchopení ktorých ogo vozík dokázali ovládať už aj zdravotne postihnutí s týmto funkčným defektom.
Vozičkári pri jazde oceňovali, že ruky sa žiadnym spôsobom, ani len dotykom nemusia spolupodieľať na riadení pohybu. Ogo vozík je preto ideálny pre mnohé športové aktivity, vozičkár na ňom môže premiestňovať aj objemnejšie predmety a nemusí sa obávať, že sa nebude mať ako presúvať.
Priemyselná výroba Ogo vozíka by sa mala začať na jar tohto roku. Jeho vynálezca ešte nestanovil cenu, za koľko by sa mal jeho segway predávať, pretože v ponuke bude vo viacerých funkčných modifikáciách.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/jediny-svedsky-terenny-zoom-na-slovensku/
https://www.vozickar.info/komunikacia-ocami-cesta-k-vacsej-samostatnosti/
https://www.vozickar.info/spickovy-vozik-pre-slovenskych-pacientov/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-11/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-6/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-5/