Senzorický systém zdieľania informácií
Najvýraznejšie zmeny v sekcii invalidných vozíkov.
Jedna osoba môže za sebou „ťahať“ viacero vozíkov.
Novinka ako tvorivá úloha v rámci ročníkovej práce.
Hromadný presun vozíkov prostredníctvom jednej riadiacej jednotky.
Sledovať vývoj v oblasti zlepšovania motorických kompenzačných pomôcok je čoraz zložitejšie. Zmeny k lepšiemu zaznamenávame vo všetkých oblastiach – invalidné vozíky, chodítka, ortopedické pomôcky. Do všetkých vstupujú moderné technológie, motorika, dokonca aj robotika. Do každej sekcie tak prichádza novinka, ktorá určite zaujme.
Azda najvýraznejšie zmeny zaznamenávame v sekcii invalidných vozíkov. Ovládať ich môžeme nielen klasicky, ale aj jednou rukou či „hlavou“. Práve využitie vlastného vedomia pri ovládaní invalidného vozíka je veľmi zaujímavé. Umožňuje totiž aj mobilitu osôb, ktoré sú ochrnuté od krku dole. A to je novinka, ktorá donedávna nebola možná.
Robotický vozík vytvorili v Japonsku
My síce ostávame v sekcii invalidné vozíky, ale nezotrváme pri ich užívateľoch. Určite je to novinka, ale bližšie sa pozrieme na využívanie viacerých vozíkov naraz jednou osobou. Tento systém by využili veľké domovy sociálnych služieb pri hromadných presunoch, hlavne pri prechádzkach.
V Japonsku je táto možnosť už realitou. Robotický vozík ovládaný druhou osobou na diaľku s možnosťou zapojenia viacerých vozíkov za sebou vyriešili niekoľkí študenti univerzity Saitane ako tvorivú úlohu v rámci ročníkovej práce. V Human-Robot Interaction Center zapojili za sebou šesť vozíkov, ktoré riadila jedna osoba v prvom vozíku.
Najčastejšími zákazníkmi sú domovy sociálnych služieb
Senzorický systém umožňuje zdieľať informácie s „podriadenými“ vozíkmi a koordinovať ich pohyb. Taktiež môže pri ktoromkoľvek vozíku, v prípade potreby, korigovať jeho pohyb a tak sa vyhnúť nerovnostiam terénu. V zahraničnej tlači to síce nebolo uvedené, ale počet vozíkov zapojených do „vláčika“ závisí aj od schopnosti riadiacej jednotky zobrazovať jednotlivé vozíky.
Hromadný presun vozíkov s pomocou jednej riadiacej jednotky v Japonsku využívajú pri viacerých situáciách. V domovoch sociálnych služieb je to najčastejšie pri prechode do vychádzkových centier, či do kina. Výrobca senzorický systém využíva pri preprave vozíkov k zákazníkovi. Zároveň je to kontrola, či novinka robotických vozíkov funguje.
V Japonsku, aj vďaka tradične vysokej uvedomelosti obyvateľov, nedochádza ku krádeži hlavne prázdnych vozíkov. Ťažké je však odhadnúť, ako by sa situácia vyvíjala v Európe. Nestrácali by sa vozíky skôr, ako by došli k zákazníkovi?
Ďalšie články z tejto kategórie:
Každá spoločnosť má vlastné podmienky prepravy špecifických potrieb cestujúcich
Elektrický stimulátor premostí prerušenú miechu
STU Bratislava aj tentokrát so súťažou pre startuperov
Nabíjacia stanica s vozíkom v jednom slúžia zdravotne postihnutým v USA