Septembrové číslo Inak obdarení s čitateľmi
Aj časopis Inak obdarení, určený (nielen) pre hendikepovaných si uvedomuje špecifické postavenie septembra. Koniec školských prázdnin a začiatok nového školského roka – to je aj podľa obálky časopisu charakteristický symbol pre septembrové číslo. Veď v súčasnosti čoraz viac detí na vozíku v rámci integrovaného vzdelávania navštevuje základnú školu vedno so svojimi zdravými spolužiakmi.
-
Zvýšené dávky kyslíka zlepšujú imunitu organizmu
Časopis na prvých stránkach predstavuje oxygenoterapiu, teda terapiu spočívajúcu v inhalácii takmer 100-percentného kyslíka. Táto preventívna liečba sa využíva pri mnohých ochoreniach. Priaznivé účinky sa prejavujú aj u relatívne zdravých ľudí napríklad vo forme spomalenia starnutia buniek.
Svoje skúsenosti s prenosným kyslíkovým koncentrátorom v článku prezentuje Iveta Burianeková, ktorá má imobilnú dcéru. V minulosti mala časté infekty dýchacích ciest. Tie sa po pravidelnom používaní kyslíkovej terapie úplne vytratili. To preto, ako uvádza septembrové číslo Inak obdarení, že zvýšené dávky kyslíka okysličujú mozog, zvyšujú imunitu. Kyslík pred masážou dokonca uvoľňuje spazmy, takže tá je po oxygenoterapii účinnejšia.
-
Septembrové číslo ponúka historickú exkurziu
Návšteva historických objektov je pre vozičkára neraz neprekonateľný problém. Väčšinou sú to národné kultúrne pamiatky. A robiť v nich stavebné či technické zásahy s cieľom „rušiť“ architektonické bariéry je zo zákona neprípustné. Septembrové číslo časopisu Inak obdarení však jednu exkurziu do historických priestorov odporúča. Aj na elektrickom či mechanickom invalidnom vozíku sa totiž bez problémov dostanete do historickej knižnice rodu Apponyiovcov v Oponiciach.
Prístupová cesta vozičkárom vyhovuje, vstup do knižnice cez hotelovú časť je bezbariérový. Dominika Matáková vo svojom príspevku píše, že v knižnici sú originály kníh od takých velikánov, ako je W. A. Mozart, G. Galilei či Mikuláš Koperník. Knihy rozdelené podľa vedeckých disciplín sú písané v niekoľkých jazykoch. „Po hodinovej exkurzii som bola hrdá na to, aký vzácny kus histórie máme zachovaný na Slovensku,“ vyjadrila sa autorka.
-
Rastlina s najväčšou výživovou hodnotou na svete
V pravidelnej rubrike s prof. Katarínou Horákovou nás zaujalo rozprávanie o nenápadnej, no pre zdravie mimoriadne účinnej rastlinke – rakytníku rešetliakovom. Podľa výskumov patrí medzi rastliny s najväčšou výživovou hodnotou na svete. Septembrové číslo časopisu Inak obdarení ponúka fakty na potvrdenie predchádzajúceho tvrdenia.
Okrem iného je v príspevku uvedené, že keď sledujeme zoznam látok, ktoré sa nachádzajú v jeho plodoch a listoch, ako by sme čítali etiketu nejakej super potraviny. Ide o jedinečné doteraz známe prirodzene sa vyskytujúce bohaté zoskupenie karotenoidov, tokofenolov, vitamínov B. Ale i sterolov, ďalej flavonoidov, organických kyselín, fytoncídov, trieslovín a predovšetkým nenasýtených mastných kyselín. Rakytník poskytuje živiny, ktoré podporujú cirkulačný systém. Pomáha pri liečbe ochorení srdca, čriev, prechladnutí a vyčerpanosti. Podporuje hojenie rán, popálenín, ekzémov a radiačných poranení.
Rakytník rešetliakový je tradičná liečivá rastlina v mnohých ázijských a európskych krajinách. Gréci boli prví, ktorí objavili jeho liečivé pôsobenie. Legendy o rakytníku hovoria, že ho starí Gréci používali na kŕmenie svojich koní. Tým dosiahli, že ich srsť sa jagala a hmotnosť obdivuhodne narástla. Podľa inej legendy sa listy rakytníka stali preferovanou potravou lietajúceho koňa – Pegasa. Liečivá a výživová hodnota rakytníka sa však uvádza nielen v starodávnych gréckych textoch, ktoré sa prisudzujú Theophrastusovi a Dioskoridovi. Našli sa aj v klasických tibetských medicínskych textoch datovaných do čias dynastie Tang. Využitie plodov rakytníka má dlhú históriu v tibetskej a mongolskej medicíne pri liečbe kašľa, na zlepšenie krvného obehu a činnosti tráviaceho systému. Na Ďalekom východe sa rakytník používal ako liečivo na poškodenú pokožku, zápaly, žalúdočné ťažkosti, kašeľ a choroby mukózovej membrány lemujúcej tráviaci a urogenitálny trakt.
● Pozvánka na benefičný koncert do Nového Mesta nad Váhom
Septembrové číslo časopisu Inak obdarení ponúka toho na čítanie omnoho viac. Mnohých zaujme napríklad pozvánka na 5. ročník benefičného koncertu Dúha v srdci. Bude sa konať 25. septembra v Novom Meste nad Váhom. Bezplatný vstup na podujatie majú okrem iných skupín aj ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím.
Časopis Inak obdarení vychádza v náklade 3 500 ks a je poskytovaný záujemcom bezplatne. K dispozícii je na úradoch práce, v nemocniciach či v kúpeľoch. Pokiaľ svoj záujem o časopis prejavíte na bezplatnej telefonickej linke spoločnosti SPIG – 0800 105 707, môžete si ho dať posielať aj domov. Najjednoduchšie sa však k časopisu dostanete na internete. Na adrese http://www.inakobdareni.sk/ nájdete články z aktuálneho vydania.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/augustove-cislo-inak-obdareni-ludmi/
https://www.vozickar.info/julove-cislo-inak-obdareni/
https://www.vozickar.info/inak-obdareni-casopis-ktory-sa-da-citat/
https://www.vozickar.info/ojedinela-doslednost-casopisu-muzes/