Český seriál Eden s kriminalistom na vozíku
Aj Česká televízia sa rozhodla kriminálnym seriálom tak trochu citovo zabojovať o diváka. V minisérii so šiestimi samostatnými časťami je ústrednou postavou expolicajt na invalidnom vozíku. Na rozdiel od francúzskeho seriálu Kapitán Cain, ktorý je remakom amerického seriálu Ironside vysielaného v 60. rokoch minulého storočia, český seriál Eden však má v hlavnej postave skutočného vozičkára – herca Jana Potměšila.
Miroslav Vaic, autor kriminálneho seriálu ho od začiatku písal „na mieru“ jedinému aktívnemu českému hercovi na invalidnom vozíku. O réžiu sa podelili Petr Nikolajev a Jiří Chlumský.
-
Prostredie rómskej komunity i vietnamských obchodníkov
Kameraman Tomáš Juríček bravúrne zvládol natáčanie prvého dielu pod názvom Zlatá karta. Až v jeho závere kriminalista Honza Boudny (J. Potměšil) pri policajnom zásahu schytal guľku do chrbta a ochrnul. Prakticky až keď padol na zem, som si uvedomil, že vlastne počas celého dielu hral, teraz je to myslené doslova, zdravého.
Schválne som si znovu pustil prvý diel od začiatku. A sústredil som sa len na to, ako kamera vsugerovala divákovi, že Potměšil chodí. Kameraman bol proste dobrý. Potměšil nebol v záberoch len sediaci a ležiaci. On kráčal po izbe – v jednom obraze sa opieral o stôl so slovami – tak ja už odchádzam. A v nasledujúcom sa už dotýkal dverí. Medzitým bol úplne prirodzený prestrih do kuchyne. Potměšil nastupoval do auta, naháňal páchateľa (dablér). Aj ten kritický pád na zem s guľkou v chrbte bol dobre zosnímaný.
Seriál Eden je klasickým kriminálnym seriálom zo súčasnosti, ktorý zachytáva rozmanitú škálu dnešnej kriminality v Prahe. Jednotlivé prípady približujú konkurenčnú vojnu dvoch taxikárskych firiem. Kriminalisti riešia prípad odloženia batoľaťa či tunelovanie neziskovej organizácie. Predmetom vyšetrovania je predaj drog či pašovanie ukradnutých áut na Ukrajinu. Jednotlivé časti nás zavedú do prostredia rómskej komunity, medzi vietnamských obchodníkov, ale aj do pazúrov ruskej mafie.
„Hlavný stan“ kriminalistov, ktorí do riešenia jednotlivých prípadov vždy zatiahnu aj exkolegu na vozíku, je malá kaviarnička Eden. Honza Boudny tam prichádza vždy s novými informáciami vo svojom taxíku na ručné ovládanie. Vyloženie vozíka z auta a presadnutie naň zvláda bez problémov. Aj kaviarnička je bezbariérová a voči Boudnemu nanajvýš priateľská.
-
Seriál Eden zobrazoval Prahu aj s bariérami
Horšie je to už s riešením partnerskej krízy, ktorá pri „získanej“ imobilite často prichádza na scénu aj v reálnom živote. Rozpad manželstva, využitie prostitútky pri riešení jedného prípadu a postupné vytvorenie nového partnerského vzťahu… To boli scény, ktoré mohli byť omnoho lepšie napísané, zrežírované i zahrané. Bolo v nich veľa povrchnosti, nedotiahnutých myšlienok i nelogických, neprirodzených zvratov. Z tohto pohľadu seriál Eden sklamal. Scény (prvý diel), ktoré sa odohrávali v Rehabilitačnom ústave Kladruby (obdoba NRC Kováčová), boli od reality často odtrhnuté. Pôsobili umelo, v reálnom živote sa v takom zariadení ani nemohli udiať. Aj správanie sa ostatných pacientov kladrubského ústavu občas vyznievalo ako radostné šantenie v detskom tábore.
Omnoho prirodzenejšie vyznievali obrazy Prahy s bariérami pre vozičkárov. Situácie, kedy vozičkár bez pomoci zdravých je stratenou existenciou, boli drsnou realitou všedných dní. Aj trochu vyšší prah je bariérou, ktorá zabráni dostať sa k výťahu. Schod do predajne je dôvod, prečo vozičkár ide inde. A aj pri tej sledovačke potrebuje expolicajt pomocníka, ktorý za neho odbehne s kamerou „zabezpečiť“ obrazové dôkazy. Aj taký bol seriál Eden.
-
Skutočnému kriminalistovi vlasy občas dupkom stavali
Ak si odmyslíme náš detailný pohľad cez prizmu štyroch kolies, ktoré imobilnému rozširujú životný priestor, seriál Eden nesklamal, avšak ani neohúril. Naši susedia si za posledné roky vybudovali pomerne dobré meno pri tvorbe krimi seriálov. Herci ako Ondřej Vetchý, Alois Švehlík (kriminalisti), Lukáš Vaculík (majiteľ taxislužby) či Anna Šišková (ľahká žena, neskôr partnerka Jana Potměšila) sú zárukou kvality.
Samozrejme, pozornému divákovi, nieto ešte skutočnému kriminalistovi občas vlasy dupkom stavali. Napríklad vo chvíli, keď sa ruskí mafiáni správali ako ustráchaní mužíci z uralských stepí. Alebo, keď si kriminalisti mená páchateľov z prsta vycucali. Úplne v rozpore s realitou bolo nezákonné zabezpečovanie dôkazov vlúpaním sa do kancelárie či protiprávne nahrávanie podozrivých neplnoletými chlapcami. To je však pri filmoch tohto žánru z času na čas stáva. Ako vravia bratia Česi – chybička se občas vloudí.
Inak, svižný krimi seriál Eden je pozerateľná miniséria bez zbytočných hluchých miest. Uvedomujeme si však, že za riekou Moravou, ako sme čítali v niektorých diváckych hodnoteniach, ho nie všetci prijali s potešením. Český divák je však krimi seriálmi už dosť „rozmlsaný“, teda je aj náročný a niekedy až značne kritický.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/nedotknutelni-pribeh-napisany-zivotom/
https://www.vozickar.info/nieco-za-nieco-niekedy-morbidna-zamena/
https://www.vozickar.info/ludwig-guttmann-zakladatel-paraolympiady/
https://www.vozickar.info/z-poslednych-sil-film-o-vozickarovi