Sexuálna asistencia mení vnímanie potrieb intímneho života na vozíku
ČLÁNOK PONÚKA: Prierez niektorých aktivít, ktoré sa v Česku uskutočňujú v prospech intímneho života ľudí so zdravotným postihnutím. Vo vyspelých krajinách západného sveta sú všetky takéto iniciatívy známe pod spoločným označením sexuálna asistencia.
Dve prednášky na jarnom seneckom Salóne (19. 4.) boli na intímnu tému. Sexualita ľudí s hendikepom – cesta k naplneniu potrieb a Sexuálne pomôcky pre pohybovo znevýhodnených boli podané bez falošnej pokryteckej prudérnosti. Asi takto by sa dal v jednej vete opísať ich obsah, ktorý návštevníkom Salóna Vozickar.info na tému sexuálna asistencia sprostredkovala Freya. Nebojte sa, do Senca sme neprivolali bohyňu plodnosti, lásky, krásy a čarodejníctva zo severskej mytológie. Medzi vystavenými invalidnými vozíkmi sme ľudí nelákali na nejaký pokútny rituál vyvolávačov duchov.
Keďže na Slovensku je „erotika na vozíku“ oficiálne hlboké tabu, na Salón sme pozvali v susednom Česku rešpektovanú spoločnosť Freya.
Prednášateľky odpovedali aj na zvedavé otázky z auditória. A neraz museli reagovať i na vtipné poznámky a bonmoty moderátora Bekima. Debata na túto tému začala konštatovaním, že v každej krajine žijú ľudia, ktorí majú ohľadom sexuality svoje túžby, predstavy a priania, ale nemajú také „bezproblémové“ možnosti ako ich zdraví rovesníci. Ide o ľudí so zdravotným postihnutím, s mentálnym alebo fyzickým hendikepom, o seniorov a seniorky. Niekde sú za svoje intímne prejavy trestaní, kritizovaní aj ponižovaní, sú obmedzovaní pri nadväzovaní intímnych vzťahov. Aj v českej spoločnosti, v minulosti častejšie, zaznievajú názory, že masturbácia je škodlivá, či vyhlásenia, že ľudia s vážnym zdravotným postihnutím o sexualitu nemajú záujem.
„Aj kvôli týmto nepravdivým tvrdeniam sme založili spoločnosť Freya. Meníme pohľad väčšinovej spoločnosti na sexualitu a intímne vzťahy u ľudí so zdravotným postihnutím. Tiež vzdelávame pracovníkov a pracovníčky pomáhajúcich profesií, publikujeme, búrame stereotypy a predsudky. A na základe mnohých skúseností je zrejmé, že sexuálna asistencia je základná služba, ktorá tieto potreby dostatočne napĺňa,“ povedala na úvod Lucie Šídová.
■ Služba sexuálna asistencia vznikla ako požiadavka „zdola“
Kvôli uvoľneniu atmosféry česká prednášateľka prvou otázkou oslovila Bekima, najznámejšieho vozičkára v slovenskom show biznise. Pád z bicykla na bikrosových pretekoch, ktorý ho posadil na vozík, mal v šestnástich rokoch. Obava z budúceho sexuálneho života v tom veku už určite zamestnávala jeho myseľ.
„Pravda, bola to jedna z prvých otázok, ktorá mi prebehla mysľou. Zožierala ma myšlienka – ešte som panic a môj ꞌkamarátꞌ sa už nikdy nepostaví. Našťastie, moje obavy sa nepotvrdili. Slúži v pohode. O tejto téme sa však treba otvorene rozprávať. To, že je chlap na vozíku, ešte neznamená, že by nemohol ꞌbúšiťꞌ. Práve naopak,“ zdôraznil Bekim. Dodal, že v nemocnici sa na túto tému s ním nikto nerozprával. Pomohol mu len internet.
Lucie mu pritakala s tým, že ich organizácia sa snaží v tejto téme vzdelávať aj lekárov. Nabádajú ich, aby informácie o pohlavných disfunkciách pacientom nezamlčovali, naopak, aby sa s nimi rozprávali.
A je tu ešte skupina pacientov, ktorí sú od narodenia či ranného detstva zdravotne výrazne znevýhodnení. Aj oni však pohlavne dozrievajú a treba s nimi sexualitu informačne i inak riešiť. Tvrdenie, že ich život neovplyvňuje pohlavný pud, aj keď tú túžbu nevedia presne pomenovať, je do neba volajúci blud.
A práve preto v Česku vznikla služba pod názvom sexuálna asistencia ako požiadavka „zdola“. V roka 2013 sa Lucie Šídová ešte za združenie Rozkoš bez rizika, ktoré pomáha riešiť problémy žien pracujúcich v sex biznise, zúčastnila jednej medzinárodnej konferencie. Hovorilo sa na nej aj o téme sexuálna asistencia. Po návrate domov ju oslovili viaceré médiá.
■ Za dva roky sexuálnu asistenciu využilo 470 klientov
A keď sa existencia tejto služby v zahraničí začala dostávať do širšieho českého povedomia, Luciu kontaktovali viacerí ľudia so zdravotným postihnutím. Vraveli jej, že sexuálna asistencia je určite služba, o ktorú by mali záujem. Lucie nečakala, že ju budú nakoniec oslovovať aj rodičia dospelých detí, ktoré sú od narodenia postihnuté. Vysvetľovali jej, že taká služba je pre šťastie ich detí veľmi potrebná. A keďže ten istý názor mala aj ona, rozhodla sa vypracovať projekt…
„Prvých päť žien, ktoré sa na túto prácu hodili, sme poslali odborne vyškoliť do Švajčiarska…“ začala L. Šídová hovoriť o prvých krokoch služby sexuálna asistencia v Česku, keď jej Bekim skočil do reči otázkou: „Ako ste vlastne vyberali ženy na sexuálnu asistenciu. Záujemkyni ste povedali – tak moja zlatá, zobleč sa a ukáž, čo dokážeš?“
Lucie vysvetľovala, že hľadali medzi ženami pracujúcimi v sex biznise také, ktoré už v minulosti mali (náhodnú) skúsenosť s poskytovaním služieb mužom so zdravotným hendikepom. A našli päť žien, ktoré boli ochotné na taký typ služieb sa špecializovať.
Opisovanie začiatkov poskytovanie tejto služby znovu prerušila ďalšia Bekinova otázka: „A nie je päť žien na celé Česko trochu málo? To sa teda ꞌnamakajúꞌ.“
Aj na túto „doplňujúcu“ otázku mala Lucie jasnú odpoveď. V prvom rade zdôraznila, že nie každý ťažko zdravotne postihnutý človek, z rôznych osobných, finančných či iných dôvodov, sexuálnu asistenciu využíva. Navyše, v porovnaní s mnohými západnými krajinami, kde táto služba funguje už 15 rokov, Česko ešte len začína ponúkať pomoc ťažko zdravotne postihnutým aj v tejto oblasti.
■ Sexuálna asistencia má mnohoraké podoby
A sme pri tej najdôležitejšej otázke – Kto je sexuálna asistentka a ktorá žena sa ňou môže stať? V prvom rade treba uviesť na správnu mieru skreslenú predstavu mnohých, že ide o „obyčajný“ pohlavný styk. Niektoré sexuálne asistentky ho zásadne neposkytujú. No pravdou je aj to, že sexuálna asistencia môže končiť plateným pohlavným stykom, ale…
„Asistencia nemusí byť len jednorazovým sexuálnym uspokojením, ku ktorému niekedy, ako už bolo povedané, ani nedochádza. Ona je aj o postupnom zoznamovaní sa so sexualitou, nastavovaní hraníc, vysvetľovaní štandardných pravidiel, nácviku a poznávaní dotykov, masáže. Asistentky sa s klientom rozprávajú, a to mnohokrát neľahkým spôsobom. Načúvajú mu, majú trpezlivosť a nič im nepríde nenormálne,“ vysvetľovala Lucie.
Na príklade muža so značnou necitlivosťou tela vysvetlila, prečo je potrebné vnímať formu sexuality u tohto typu klientov veľmi tolerantne. Len presadzovanie netradičných praktík mu totiž umožňovalo prežívanie sexuálneho zážitku. Takže pre neho práve to bolo niečo prirodzené, potrebné. Lucie tiež spomenula, že sexuálna asistencia je niekedy len o rozprávaní sa povedzme so 40-ročným klientom, ktorý si našiel prvú partnerku, o tom, či jeho sexuálne predstavy a fantázie sú „normálne“, prijateľné. Možná je aj asistencia dvom zdravotne postihnutým, aby medzi nimi vôbec mohlo dôjsť k pohlavnému spojeniu.
Táto tematika bola obsahom druhej prednášky na intímnu tému. Petra Hamerníková slovne, i prostredníctvom videoprojekcie predstavovala celú škálu sexuálnych pomôcok. Jedny slúžili na sexuálne sebauspokojovanie ľudí s rôznym telesným postihnutím. Iné zase na uľahčenie pohlavného splynutia pri konkrétnych telesných defektoch. Otvorene treba priznať, že v tomto smere je hlavne v zahraničí ľuďom so špecifickými potrebami poskytovaná všestranná pomoc. A to nielen v podobe technických pomôcok, ale aj výživových produktov na zvýšenie libida u oboch pohlaví. Pritom v ponuke sú aj také, ktoré boli „namiešané“ pre konkrétny druh onemocnení.
■ Správny postup pri vybavovaní „objednávky“
Vráťme sa ale k prvej prednáške, lebo z pléna zaznela otázka, ktorá sa logicky dala očakávať: „Sexuálna asistencia je len služba poskytovaná mužom alebo máte aj mužských asistentov pre zdravotne postihnuté ženy?
V zahraničí áno, ale v Česku zatiaľ nemajú mužov, ktorí by boli zapojení do tohto programu. L. Šídová to zdôvodnila tým, že keď program sexuálna asistencia rozbiehali, pracovali v už spomínanej ženskej organizácii.
„Bolo preto prirodzené, že sme si na základe prísnych kritérií vyberali zo žien, ktoré sme poznali. Nechceli sme ísť do rizika, že niečo nevyjde a my tak poškodíme meno organizácii, v ktorej sme pracovali, a znehodnotíme celý projekt. A sexuálnu asistenciu ako jednu prospešnú službu pre zdravotne postihnutých v povedomí verejnosti sprofanujeme,“ vysvetľovala L. Šídová.
Priblížila nám tiež postup pri vybavovaní „objednávky“, ktorá má dve fázy. V prvej sa sexuálna asistentka s potenciálnym klientom porozpráva, o aké služby má záujem. Ak je tam niečo, čo je u nej „cez čiaru“, odporučí mu svoju kolegyňu. No ak sú jeho požiadavky akceptovateľné, dohodnú si miesto a čas stretnutia. Tento model umožňuje, aby bola sexuálna asistencia, ako zaznela otázka od jednej z diváčok, poskytovaná aj žene ženou. A v Česku v uplynulých dvoch rokoch aj takéto prípady zaznamenali a zrejme aj v budúcnosti bude taká požiadavka akceptovaná.
„Naše sexuálne asistentky nezaujíma sexuálna orientácia klienta či klientky, ale len to, či služby, ktoré mu poskytujú, ho uspokojujú. Všetko ostatné je nepodstatné,“ približovala nám spôsoby komunikácie s klientmi L. Šídová.
Ako tiež uviedla, v Česku aktívna sexuálna asistencia za dva roky výrazne zmenila postoj odbornej verejnosti na túto problematiku. Niektorí psychiatri v rámci terapie už odporúčali túto službu svojim pacientom. Ozývajú sa aj niektoré sociálne zariadenia, v ktorých majú mentálne postihnutých pacientov, že majú záujem o zníženie agresivity niektorých jednotlivcov práve pomocou služieb sexuálnej asistencie.
■ Sexuálne asistentky v každom českom kraji
L. Šídovú tiež teší, že aj laická verejnosť mení postoj k tejto téme. V súčasnosti sa už často stretáva s pozitívnymi ohlasmi na ich terénnu prácu. Spoločnosť Freya eviduje viacero telefonických či e-mailových poďakovaní za pomoc a skvalitnenie života ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.
Súčasné pozitívne reakcie sú odmenou za to, že spoluzakladateľky dotiahli projekt sexuálna asistencia do úspešného konca. Boli to totiž dva ťažké roky. Hľadanie českej cesty na podklade švajčiarskych, nemeckých, talianskych či dánskych skúseností. Vytváranie vlastných zásad, etických princípov a postupov. Odolávanie tlaku časti nepriateľsky naladenej verejnosti…
Teraz sa už môžu pozerať pokojne do budúcnosti. Zlepšiť chcú v prvom rade dostupnosť sexuálnej asistencie. Cieľom je, aby v každom kraji bola aspoň jedna asistentka pripravená poskytovať potrebné služby. Vo Freya by chceli spolupracovať aj s mužmi, ktorí by uspokojovali potreby zdravotne postihnutých žien. Pre naplnenie toho základného cieľa spoločnosť Freya v jesenných mesiacoch otvára kurz pre záujemcov o sexuálnu asistenciu. Zúčastniť sa ho môžu aj muži, no zatiaľ sa žiadny neprihlásil. Lucie dokonca ponúkla účasť na kurze aj slovenským ženám. Tie by potom následne mohli program sexuálna asistencia „rozbehnúť“ na Slovensku.
To je však už úplne iná téma, ktorú senecký Salón Vozickar.info nerozoberal. Akurát Bekim dal hlasovať, kto je za to, aby vznikla služba sexuálna asistencia aj na Slovensku. A podľa spočítaných hlasov by mohla začať fungovať hoci už zajtra. Všetci totiž zdvihli ruku „za“. Škoda len, že náš hlas (zatiaľ) nikto nepočúva.
Spoločnosť Freya
Vzdelávanie, poradenstvo a ďalšie aktivity v oblasti sexuality ľudí so zdravotným postihnutím, ľudí odkázaných na starostlivosť iných osôb – to sú základné úlohy spoločnosti Freya, ktorá je súčasťou medzinárodnej platformy sexuálnej asistencie EPSEAS. Freya vznikla na jeseň roku 2016, ale jeho spoluzakladateľky spolupracovali už od roku 2004 v neziskovej organizácii Rozkoš bez Rizika, kde sa venovali vzdelávaniu, prevencii, poradenstvu, sociálnej práci a terapii, ako aj rozvoju nových služieb pre klientky pracujúce v sex biznise. Témam spojeným so sexualitou, vrátane prevencie sexuálneho násilia sa venovali v rámci individuálnych rozhovorov s klientkami, počas besied a primárnej prevencie v školách, na konferenciách, počas školení v zariadeniach sociálnych a zdravotných služieb. Problematiku sexuality osôb s ťažkým zdravotným postihnutím približovali v médiách, pracovali s ňou vo výskumnej i publikačnej činnosti.
Lucie Šídová, spoluzakladateľka spolku Freya, bola iniciátorkou a metodičkou projektu Právo na sex, realizovaného združením Rozkoš bez rizika, vďaka ktorému sa v Českej republike otvorila téma sexuálnej asistencie. Projekt bol ocenený cenou publika za sociálnu inováciu v rámci udeľovania cien Sozial Márie 2015.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/bekim-cvici/
https://www.vozickar.info/kosicky-salon-vozickar-info-v-maji/
https://www.vozickar.info/tag/erotika/
https://www.vozickar.info/sexualne-sluzby-cez-prizmu-zeny-ktora-sa-na-to-dala/
1 odpoveď
[…] ho aspoň to, že si o prednáške môže prečítať už uverejnenú reportáž pod titulkom Sexuálna asistencia mení vnímanie… Sympatická dvojica by si zase rada vypočula čo najviac informácií o podmienkach […]