Skateboarding zachutil aj vozičkárom
Vozičkári sa azda nezastavia pred žiadnou (adrenalínovou) výzvou. Viaceré ich aktivity sme už v minulosti predstavovali na našom portáli. Najnovším športom, v ktorom sa presadili, je skateboarding. Pritom jazda na doske s malými kolieskami je aj v prípade zdravých „skejťakov“ označovaná za extrémny šport.
-
Buď ťa na dosku položia, alebo na ňu vyskočíš sám
Prvé zmienky o tom, že sa na dosku „postavili“ aj ľudia na invalidnom vozíku, prišli z Nemecka. Nemožno sa čudovať tomu, že konkrétne je spomínaný Hamburg. Toto prístavné, druhé najväčšie mesto Nemecka, je známou mekkou skateboardingu. V meste je niekoľko veľkých parkov, na „pohyblivej“ doske jazdia a balansujú dospelí, mládež i deti.
Nemožno sa čudovať, že po jazde na skateboarde pokukovali aj vozičkári. Nevie sa presne, v ktorej hlave sa zrodil nápad na dosku postaviť invalidný vozík. Jednoducho sa na miernych kopčekoch začali objavovať vozičkári na doske. Tá ma len mierne úpravy – na jednej hrane pribudla pozdĺžna zarážka, aby kolesá vozíka neopustili skateboard.
Najväčšou záhadou bolo, ako sa vlastne „skejťak“ s vozíkom na dosku postaví. Tých menej zručných na skateboard položia asistenti. Potom už stačí len jemné štuchnutie a predvádzate umenie balansovania za jazdy dole kopcom. Skateboarding má u „profíkov“ iný začiatok. Dosku si položia na hranu roviny a spádu cesty. Odsunú sa niekoľko metrov kolmo od nej a na skateboard s vozíkom jednoducho vyskočia. A správnym naklonením tela nárazovú energiu prenesú do pohybu dosky smerom dopredu.
-
Skateboarding má vedecky potvrdené zdravotné účinky
Pre Erika Konda (51) z USA bol pred dopravnou nehodou, po ktorej ostal ochrnutý od pása dole, skateboarding obľúbenou zábavou. Po rokoch sa dozvedel, že aj na vozíku sa dá na doske jazdiť. A odvtedy mu myšlienka vrátiť sa k tomuto športu nedala spať.
Problém však bol v tom, že v Lexingtone (Massachusetts), kde momentálne žije, na skateboarding nie sú vytvorené vhodné podmienky. Erik navyše nechcel byť pri jazde obmedzovaný na jeden svah, jeden priestor. Preto, ako prvý na svete, vymyslel skateboard pre invalidné vozíky s elektrickým pohonom, aby mohol jazdiť aj po rovine.
Vytrvalým jazdením, po desiatkach, stovkách pádov sa vypracoval medzi špičku v tomto športovom odvetví. Stal sa z neho uznávaný inštruktor. Nahral niekoľko desiatok videí. Niektoré si môžete pozrieť na tejto adrese.
Kondo dokonca vypracoval vedeckú teóriu, že pre vozičkára je skateboarding jednou z najúčinnejších foriem posilňovania či obnovy funkcie rovnováhy. Človek na vozíku totiž málokedy potrebuje „použiť“ svoje stredné ucho na zaistenie rovnováhy tela. Je prakticky vždy pevne pripútaný k zemi na svojom vozíku. Preto tento orgán, táto funkcia tela u vozičkára čiastočne zakrpatieva. Zvyšuje sa reakčný čas mozgu na stratu rovnováhy. A skateboarding práve to „trénuje“. Má teda okrem športového vyžitia aj vedecky potvrdené zdravotné účinky.
-
Úloha dňa – ako preniesť pohyb na surferskej doske na súš
Skateboarding vznikol zrejme niekedy na začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia v Kalifornii na slnečnom západnom pobreží USA. Zakladateľmi tohto športu boli pochopiteľne tu hojne rozšírení surferi.
Tí sa v čase nepriaznivého počasia a chýbajúcich vĺn poriadne nudili. A tak rozmýšľali, ako by sa dal pohyb na surferské doske preniesť aj na súš. Prvé skateboardy vyrábali tak, že na spodnú plochu obyčajnej drevenej dosky, vyrezanej do tvaru surferskej dosky, pripevnili podvozky z vtedajších kolieskových korčúľ. Kto presne však prvý skateboard vyrobil, nie je známe. Pravdepodobne to bol nápad viacerých ľudí v rovnakej dobe.
Tieto skateboardy fungovali na rovnakých princípoch ako dnešné, ale iba s obmedzenými možnosťami. Kolieska z vtedajšieho materiálu boli veľmi málo priľnavé, in line kolieska ešte neexistovali. Jazdci mohli na skateboardoch praktizovať iba carving (zatáčanie do bokov) a jazdu z kopca. Aj napriek tomu skateboarding prežíval veľký boom. Na začiatku šesťdesiatych rokov sa na trhu objavili prvé sériovo vyrábané skateboardy. Tie už mali dosky z tenkých stlačených vrstiev, podobne ako je tomu dnes.
Ďalší rozmach skateboardingu po ľahkom úpadku záujmu po roku 1966 nastal začiatkom sedemdesiatych rokov. V tom čase Frank Nasworthy začal pre skateboardy vyvíjať polyuretánové kolieska (firma Cadilla Wheels). To bol revolučný vynález v tejto oblasti. Použitie týchto koliesok z nového materiálu malo za výsledok zlepšenie komfortu a rýchlosti jazdy. Záujem o skateboarding opäť začal rásť. Vďaka stúpajúcej obľube skateboardingu začali firmy investovať do vývoja. Trh ponúkal širšie dosky (až do desiatich palcov – 25,4 centimetrov), čo zvýšilo komfort jazdy a kontrolu nad skateboardom.
American Sports Data vo svojej správe z roku 2012 uvádza, že na svete je asi 18,5 miliónov skateboardistov. Takmer 85 percent opýtaných bolo mladších ako osemnásť rokov a 74 percent opýtaných patrilo k mužskému pohlaviu.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/paradrezura-slovensku-stale-plienkach/
https://www.vozickar.info/novym-olympijskym-sportom-paratriatlon/
https://www.vozickar.info/novym-sportom-box-invalidnych-vozikoch/
https://www.vozickar.info/parasnowboarding-uz-je-olympijskym-sportom/
https://www.vozickar.info/vrazedna-lopta-pre-invalidny-vozik/