K dispozícii máme slovenský nástroj aktívneho boja proti ochoreniu COVID-19
Nová aplikácia predstavuje oficiálny nástroj proti ochoreniu COVID-19.
Každý mobilný telefón s nainštalovanou aplikáciou má vlastný unikátny kód.
Plánované zavedenie inteligentnej karantény si vyžaduje serióznu spoluprácu.
Nová aplikácia má v súčasnosti jednu nevýhodu – nízky počet jej užívateľov.
Do boja s novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa od začiatku zapája aj veda. Na začiatku hľadaním ciest, odkiaľ a ako vírus začal ohrozovať ľudstvo. V druhej etape pribudli riešenia, ktoré umožňujú boj proti zničujúcemu vírusu. A úspechy na tomto poli dosahujú, ako uvádza internetové médium Interez.sk, aj viaceré slovenské vedecké tímy.
Patrí medzi nich aj skupina vývojárov s vytvorenou aplikáciou ZostanZdravy, ktorá sa spojila s odborníkmi zastrešenými spoločnosťou Sygic. Spoločne vytvorili aplikáciu, ktorá má pomôcť v boji s pandémiou nového koronavírusu na území Slovenska. Keďže túto aplikáciu sprístupnilo Národné centrum zdravotníckych informácií, možno ju považovať za prvý oficiálny ochranný systém pôsobiaci na Slovensku. Máme teda vlastnú „zbraň“ na COVID-19.
Aktuálne štatistiky o počte infikovaných
Výhodou novej aplikácie oproti tej pôvodnej (ZostanZdravy) je, že okrem signálu GPS využíva aj technológiu Bluetooth. Ako informuje vládny web korona.gov.sk, vďaka nej dokáže aplikácia zaznamenať blízky kontakt s nakazenou osobou. A to na vzdialenosť dva metre aj v interiéri, kde signál GPS často zlyháva. Ak aplikácia zaznamená kontakt s osobou, ktorá má COVID-19, informácie oboch zariadení zapíše na server. Vďaka tomu je následne možné spätne identifikovať používateľa o tom, že sa mohol stretnúť s infikovaným človekom. Každý mobilný telefón s nainštalovanou aplikáciou má vygenerovaný vlastný unikátny kód, takzvaný GUID, ktorý je potrebný na identifikáciu zariadenia.
Ak človeka, s ktorým ste boli posledných 14 dňoch v kontakte, pozitívne otestujú na COVID-19, rozbehnú sa automatické opatrenia. Hygienik si od neho vypýta tento unikátny kód a zadá ho do systému. Ten pošle notifikáciu o osobách, s ktorými bol infikovaný v blízkom kontakte. Samozrejme, bez mien alebo nejakých iných identifikačných údajov.
Tento systém je nastavený tak, že v prípade, že človek zdieľa aj svoje telefónne číslo, hygienik môže kontaktovať danú osobu telefonicky. A manažovať tak celú situáciu, aby oslovený predišiel panike. Aplikácia má ďalšie užitočné funkcie. Ponúka aktuálne štatistiky s počtom pozitívne testovaných ľudí na Slovensku aj počet vyliečených pacientov. K dispozícii je aj mapa Slovenska, vďaka ktorej môže užívateľ skúmať počet odhalených pacientov v jednotlivých regiónoch. A aj to, ako sa vyvíja epidemiologická situácia v jeho okolí. Aplikácia ponúka aj praktické rady ako minimalizovať riziko nakazenia a poskytuje aj základné informácie o symptómoch ochorenia COVID-19.
Prísľub pravidelnej aktualizácie aplikácie
Aplikácia vydaná Národným centrom zdravotníckych informácií má pomôcť aj v niečom inom. Ide o kontrolu toho, či občania dodržiavajú povinnú 14-dňovú karanténu. Táto funkcionalita je mimoriadne dôležitá hlavne z pohľadu plánovaného zavedenia inteligentnej karantény. Bude to v podstate domáca karanténa s viacerými formami a postupmi kontroly danej osoby, či podmienky karantény dodržiava. Ak budú zistené zásadné rozpory, pristúpi sa k sankčnom postihom.
Kontrola ľudí na COVID-19 bude dlhodobou úlohou. Bez ohľadu na to, či ide o Slováka vracajúceho sa domov alebo o cudzinca prichádzajúceho na návštevu. Výnimkou bude zrejme zoskupenie štátov Európskej únie. Avšak len dovtedy, kým sa v niektorom členskom štáte výraznejšie, neprimerane nezvýši počet ochorení na COVID-19. V takom prípade aj vo vnútri únie dôjde k zvýšenej ochrane vnútroštátnych hraníc.
Až konkrétny vývoj situácie napovie, či doposiaľ prijaté opatrenia budú dostačujúce. Uberať sa totiž budeme môcť dvoma smermi – uvoľňovaním alebo sprísňovaním opatrení. Zrejme bude problém nájsť jednotný celoeurópsky postup. Individuálne riešenia jednotlivých štátov však budú vždy potencionálnou hrozbou pre nežiaduce rozšírenie ochorenia COVID-19. Autori novej „štátnej“ aplikácie sľubujú, že ju budú neustále aktualizovať a pridávať ďalšie a ďalšie potrebné funkcie. Aktuálne má aplikácia jednu nevýhodu – počet užívateľov. Pozitívne výsledky, ktoré môže priniesť, je možné dosiahnuť len tak, že ju bude mať vo svojich zariadeniach nainštalovanú čo najväčšia časť obyvateľstva krajiny.
(j.szabo@vozickar.sk)