Slovenská paracyklistika prichádza o svoju najväčšiu hviezdu, J. Metelka po zmätkoch na majstrovstvách sveta so Slovenskom končí
Jedným z najúspešnejších športov telesne postihnutých je v tomto roku slovenská paracyklistika. Potvrdzujú to aj výsledky z majstrovstiev sveta v cestnej paracyklistike. Konali sa v dňoch od 31. augusta do 3. septembra v Pietermaritzburgu (Juhoafrická republika). Slovensko na tomto vrcholovom podujatí zastupovali Jozef Metelka, Patrik Kuril (obaja MC4), Ondrej Strečko (MC5) a Anna Oroszová (WH3). P. Kuril v JAR obhajoval titul svetového šampióna v cestných pretekoch.
Z horúcej africkej pôdy sa slovenská paracyklistika vrátila s tromi medailami a ďalšími poprednými umiestneniami. J. Metelka získal zlato v časovke, A. Oroszová si doniesla striebornú medailu z cestných pretekov a bronz získala v časovke. Patrik Kuril obsadil dvakrát nepopulárnu 4. priečku a Ondrej Strečko pri svojej premiére sa dvakrát umiestnil na 10. mieste.
-
Neinformovanosť či vlastný omyl zmaril boj o medailu?
Jozef Metelka (30) pokračuje v skvelých výkonoch. V časovke jednotlivcov na 31 kilometrov súperom nedal žiadnu šancu. Titul majstra sveta v tejto kategórii získal po prvý raz. V cestných pretekoch s hromadným štartom na 85 kilometrov (14 kôl) zo súťaže odstúpil po 11. kole, v ktorom špurtoval na prvom mieste mysliac si, že preteky končia.
Prečo došlo k tomuto nedorozumeniu, si cez média vyhadzujú na oči obidve strany. J. Metelka tvrdí, že mu vedúci výpravy zo Slovenského paralympijského výboru (SPV) neodovzdal základné informácie z manažérskeho mítingu. SPV sa postavil na stranu tímového trénera, podľa ktorého Metelka finišoval v jedenástom kole zo štrnástich vlastnou chybou. Bolo to vraj osobné zlyhanie pretekára. Svoju obhajobu postavil na tvrdení, že ostatní dvaja slovenskí pretekári vedeli, že sa jazdí na 14 kôl. Práve táto argumentácia však môže naznačovať, že došlo k „skratu“ v komunikácii, pretože J. Metelka nebol ubytovaný so slovenskou výpravou. So svojím osobným anglickým trénerom býval v inom hoteli. Takže kto zlyhal a čia je to chyba nie je podľa vyjadrenia SPV vôbec jasné.
-
„Môj pohár trpezlivosti pretiekol“
Jasné však je, že slovenská paracyklistika aj kvôli týmto ozaj zmätočným pretekom prichádza o najlepšieho športovca. O cyklistu, ktorý prakticky zo všetkých pretekov prinášal pódiové umiestnenie. V súvislosti so zmenou občianstva, o ktorej sa hovorí už od začiatku tohto roka, sa J. Metelka, žiaľ pre SPV i pre celé Slovensko, vyjadril veľmi jasne. Citujeme jeho slová, ktoré pred dvoma dňami publikovali viaceré slovenské média.
„Bohužiaľ, bola to posledná kvapka a môj pohár trpezlivosti pretiekol. Boli to moje posledné preteky za Slovensko. Toto utvrdilo moje rozhodnutie odísť. Je to definitívne. Nebudem jazdiť za turistický oddiel, prijmem niektorú z ponúk zo zahraničia. Je ich viac, takže to nechávam otvorené,“ vyhlásil po návrate z majstrovstiev sveta J. Metelka.
Slovensko teda prichádza o cyklistu, rodáka z Piešťan, ktorý už v súčasnosti trvalo žije a trénuje v Anglicku. Strácame štvornásobného svetového šampióna a po vlaňajšej paraolympiáde v Rio de Janeiro dvojnásobného paraolympijského víťaza (v Brazílii získal aj jednu striebornú medailu). Dôvodov, prečo J. Metelka mení občianstvo, je viac. K tejto téme v marci pre portál vozickar.info povedal:
„Športovec dosahujúci jedny z najlepších výsledkov na svete si isto zaslúži adekvátne podmienky, ktoré by boli porovnateľné s inými špičkovými športovcami. Taktiež aj športovec musí myslieť na koniec kariéry. Tá športová nie je nekonečná, ba netrvá ani tak dlho ako tá na pracovnom trhu. Za výsledky, ktoré som dosiahol počas uplynulých štyroch rokov, si zaslúžim mať vytvorené podmienky zodpovedajúce môjmu prístupu, výsledkom a odhodlaniu zdokonaľovať sa v mojom sporte. Verím, že tým, čo dosahujem, reprezentujem Slovensko na veľmi vysokej medzinárodnej úrovni. A zároveň pomáham motivovať populáciu k aktivite, ktorá štát potenciálne odbremení od zdravotníckych výdavkov alebo prispeje k zlepšeniu ekonomiky. Rozhodujúcim faktorom budú podmienky na reprezentáciu a finančne zázemie.“
-
Štyri paraolympiády v dvoch rôznych disciplínach
Anna Oroszová (54) sa v juhoafrickom Pietermaritzburgu predstavila ako prvá zo slovenskej výpravy. V prvý súťažný deň (31. augusta) nastúpila na štart časovky jednotlivcov na 15,5 km a v skupine WH3 obsadila pekné 3. miesto. Následne v cestných pretekoch s hromadným štartom získala striebornú medailu. Nad jej sily bola len Talianka Francesca Porcellato.
Anna Oroszová, rodáčka zo Stropkova už ako vozičkárka vyskúšala viaceré športy – lyžovala, hrala stolný tenis, basketbal. Na vozíku absolvovala niekoľko Košických maratónov. Intenzívne sa venovala súťaži tlak na lavičke. A v tejto disciplíne patrila k najlepším telesne postihnutým športovkyniam a Slovensko reprezentovala na dvoch olympiádach – Sydney 2000 a Atény 2004.
Nakoniec však slovenská paracyklistika o svoju úspešnú športovkyňu neprišla. A. Oroszová sa vrátila k handbike a znovu atakuje popredné miesta na medzinárodných podujatiach. Ako cyklistka sa zúčastnila paraolympijských hier v Londýne 2012 i v Rio de Janeiro 2016.
-
Slovenská paracyklistika zaznamenáva dva veľké úspechy
Patrik Kuril (38) v disciplíne cestné preteky s hromadným štartom neobhájil majstrovský titul. Skončil na nepopulárnom 4. mieste. Rovnaké umiestnenie si zapísal aj v časovke jednotlivcov na 31 kilometrov. V týchto pretekoch však mal smolu. V prvom kole pri prejazde rýchlou pravotočivou zákrutou zafúkal silný nárazový vietor, následkom čoho bol veľmi nepríjemný pád. Patrik pokračoval v jazde a nakoniec obsadil 4. miesto, keď na bronzového Kolumbijčana Diega Duenasa Gomeza stratil 9 sekúnd.
Slovenská paracyklistika pri mene Patrik Kuril zaznamenáva dva veľké úspechy. Na paraolympijských hrách v Rio de Janeiro 2016 získal bronzovú medailu (zvíťazil J. Metelka), takže výnimočne v paraplympijskej histórii stáli v jednej disciplíne na pódiu dvaja Slováci. A vo švajčiarskom Notwille v roku 2015 v pretekoch s hromadným štartom na 77,5 km v kategórii MC4 mu všetci pretekári videli len chrbát.
Ondrej Strečko na svojich prvých majstrovstvách sveta nesklamal. V obidvoch disciplínach (cestné preteky s hromadným štartom a časovka jednotlivcov) po kvalitnom výkone skončil na 10. mieste. Dosiahnuté výsledky sú prísľubom budúcich úspechov tohto perspektívneho paracyklistu.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/metelka-bude-reprezentovat-anglicko/
https://www.vozickar.info/j-metelka-vzdy-skusam-pokorit-svoj-limit/
https://www.vozickar.info/oroszova-nominovana-titul-slovenka-roka/
https://www.vozickar.info/daniel-kukla-sa-zamestnal-sportom/