Slovenský sledge hokej očami jeho kapitána
Byť prvý v športovej súťaži, to už niečo znamená. Ale byť prvý, úplne prvý v niečom, čo doposiaľ nikto predtým nerobil, je omnoho viac. Také niečo sa nezaznamenáva do športových štatistík, to už je údaj hodný zápisu do historického kalendára. A zdravotne hendikepovaný Peter Štít (42) z Banskej Bystrice jeden takýto (národný) zápis má. V roku 2007 bol jediným aktívnym hráčom sledge hokeja (hokej na vozíku) na Slovensku.
Športovec s vrodenou pseudoartrózou predkolenia nám teda autenticky priblížil začiatky tohto špecifického športu pohybovo znevýhodnených ľudí na Slovensku. A ako reprezentačný kapitán slovenskej reprezentácie odpovedal aj na otázky týkajúce sa postavenia súčasného slovenského sledge hokeja a jeho cieľov do budúcnosti.
-
Slovenský sledge hokej je bratrancom toho českého
- To znie takmer tajomne a záhadne zároveň – ako ste sa vlastne dozvedeli, že sledge hokej vôbec existuje, kde ste si prvý raz sadli na sánky s korčuľami a aký to bol pocit?
– Dopočul som sa, že najbližší sledge hokejový klub je v Zlíne. Našiel som si kontakt, zavolal som im a prišiel som sa pozrieť na tréning. Začiatky na saniach sú veľmi ťažké, ale od začiatku som vedel, že toto je to pravé.
- Súťažne ste teda začali hrať v Česku. V ktorom klube a aké úspechy ste s ním dosiahli?
– Začínal som v roku 2007 v moravskom klube, ktorý sa v súčasnosti volá SHK LAPP Zlín. Hral som na poste obrancu. Česká sledge hokejová liga je jedna z najsilnejších a najuznávanejších v Európe. V súčasnosti v nej hráva osem družstiev. Počas môjho účinkovania v Zlíne sme získali dva národné tituly.
- Takže slovenský sledge hokej je bratrancom toho českého. Nezískal si však takú popularitu ako u našich západných susedov. Prečo?
– V Česku má tento šport dlhšiu históriu. A prečo sa v Česku viac darí športu vo všeobecnosti, je samozrejme na dlhšiu debatu.
- Vy sa snažíte zvýšiť popularitu tohto športu aj prostredníctvom občianskeho združenia Klub hokeja na sánkach – Zbojníci. Prečo ten, tak trochu, bojový prívlastok?
– Keď sme zakladali združenie, verili sme, že budeme stabilným účastníkom českej ligy. Slovenskí Zbojníci – to by tam – ale aj tu – mohlo dobre znieť. Nakoniec to dopadlo inak. V českej lige sme hrali len jedinú sezónu a rozhodli sme sa hrať pod menom partnera BENCONT Dolný Kubín. Názov občianskeho združenia však zostáva. Ak raz budeme hrať pod týmto názvom, verím, že si nás ľudia ľahko zapamätajú.
-
Všetci hráči klubu tvoria zároveň reprezentáciu
- Vaše združenie, jediné svojho druhu na Slovensku, nielenže verí na vzostup sledge hokeja, ale pre to aj niečo aktívne robí…
– Áno. Stále je nás však málo, preto sa potešíme každému, kto rozšíri naše rady. Je pravda, že sledge hokej je extrémne náročný, ale aj krásny šport. Nie každý telesne postihnutý sa mu môže venovať. Najmä koordináciu, silu rúk a trupu musí mať sledge hokejista úplne v poriadku. Kto sa však nebojí driny, môže si byť istý, že tento šport mu veľa vráti.
Akú úroveň má slovenský sledge hokej?
– Všetci Slováci od Bratislavy až po Bardejov sme členmi jediného klubu sledge hokeja – BENCONT Dolný Kubín. A všetci hráči tohto klubu tvoria zároveň reprezentačné družstvo. Klub hral v sezóne 2015/2016 v českej lige. Pre túto sezónu nám štart nepovolili. Rozhodli tak české kluby a rozhodnutie sa týkalo aj sledge hokejistov z Rakúska. Preto väčšina našich hráčov hrá v rôznych kluboch v Česku. Ako reprezentačné družstvo sa stretávame na víkendových sústredeniach.
- To je trochu zvláštne finančné zabezpečenie fungovania reprezentácie. Sledge hokej je paraolympijským športom, oficiálne ste súčasťou Slovenského paralympijského výboru (SPV). Ako to, že slovenský sledge hokej má hlavného „financmajstra“ občianske združenie Zbojník a nie SPV?
– Snažíme sa získať zdroje z viacerých strán, ale našim jednoznačne najväčším podporovateľom je SPV. Bez jeho podpory by sme nemohli existovať. SPV však má pod krídlami množstvo športov a ak chceme zvyšovať počet členov aj kvalitu tréningu, musíme získavať ďalšie peniaze.
-
Za tréningom precestujú polovicu Slovenska
- A aké je postavenie slovenského sledge hokeja vo svete?
– Dlhodobo najlepšie tímy sú Kanada a USA. Okrem nich je sledge hokej plne profesionálny a veľmi kvalitný v Južnej Kórei, Rusku, Nórsku, Taliansku a v Japonsku. Kvalitné európske tímy sú ešte Česko, Švédsko a Nemecko. Dvakrát po sebe sme skončili tretí na majstrovstvách sveta, skupiny B. Keďže A skupina má 8 tímov, sme teda rebríčkovo 11. na svete. V jeseni nás čaká kvalifikácia o postup na PH, v ktorej bude hrať 6 tímov. Sme však v pozícii outsidera.
- Takže základný cieľ je prebojovať sa do skupiny A. Čo treba preto to urobiť?
– Aby sa mohol slovenský sledge hokej porovnávať s najlepšími, museli by sme mať možnosť predovšetkým rovnako veľa trénovať ako vyspelé tímy, mať širší káder a kvalitnejšie zázemie. Všetko to však je otázka dostatku peňazí. Momentálne sme amatéri, ktorí trénujú popri práci a štúdiu. A keď chceme trénovať spolu, mnohí musia precestovať polovicu Slovenska.
- Na záver jedna všeobecná otázka – čo by sa malo v spoločnosti zmeniť, aby bol život hendikepovaných kvalitnejší, lepší, plnohodnotnejší.
– Aspoň na jeden deň by si mal každý človek vo funkcii, v ktorej ovplyvňuje veci verejné, sadnúť na vozík a pozrieť sa na svet inými očami. A rodičia telesne postihnutých detí by mali chápať, že raz sa musia, metaforicky povedané, postaviť na vlastné nohy a preto by sa nemali snažiť im stále čistiť cestu.