SoftWheels s piestami pohlcujúcimi nárazy
Izraelský farmár a dnes už aj vynálezca Gilad Wolf vymyslel jedinečnú konštrukciu kolesa na invalidný vozík. SoftWheels pohltia viac ako 80 percent nárazovej energie. Tá vzniká najčastejšie pri jazde po nerovnom povrchu a pri prekonávaní menších prekážok. A to bez ohľadu na to, koľko váži človek sediaci na ňom.
-
Od invalidného vozíka k autám a lietadlám
Nestáva sa často, aby niekto novú konštrukciu či technológiu vymyslel špeciálne pre invalidný vozík. A tá by sa až následne stala súčasťou iných technických zariadení. Doposiaľ takmer vždy platila opačná axióma – niečo nové, prevratné sa začalo využívať vo svete techniky. A po čase niekto prišiel na to, že nová technológia je použiteľná aj v prospech pohybovo znevýhodnených ľudí.
SoftWheels dnes už nie sú len na invalidných vozíkoch. Osvedčili sa najmä na horských bicykloch. Určite je výhodou mať ich aj na mestských bicykloch, lebo aj na asfaltových komunikáciách sú mnohé nerovnosti, ktoré poriadne povytriasajú jazdca. Dokonca sa už rozbehol aj aplikovaný vývoj „mäkkých kolies“ pre osobné a nákladné autá, dokonca aj pre lietadlá. Nový typ odpruženia by určite mal široké uplatnenie aj zábavnom priemysle.
-
SoftWheels majú špeciálne piesty pohlcujúce náraz
Wolf sa pustil do vývoja revolučnej konštrukcie „mäkkých kolies“ po tom, ako po zlomenine panvovej kosti musel stráviť niekoľko týždňov na invalidnom vozíku. Pri prejazde po nerovnom povrchu sa otrasy natoľko prenášali na telo, že zakaždým pociťoval bolesť. Ešte na vozíku sa preto zamýšľal nad tým, ako nežiaducu nárazovú energiu eliminovať.
Ako inšpirácia mu poslúžili skúsenosti pri práci s traktormi, ktoré sú proti prudkým otrasom dostatočne „vyzbrojené“. Majú mechanizmus podobný airbagom, ktorý dokáže nečakané výkyvy na ceste efektívne odpružiť tak, aby sa nezhoršila kvalita jazdy. Airbagy na invalidnom vozíku sú však ťažko predstaviteľné. Wolf preto musel vymyslieť niečo nové. Vo svojom startupe Acrobat prišiel s úplne novou konštrukciou kolesa. S pomocou špeciálnych piestov unikátnym spôsobom spojil obruby kolesa s jeho stredovým nábojom a tak vznikli – SoftWheels.
Za normálnych okolností akákoľvek energia vznikajúca pri náraze sa najprv rozloží po celom obvode bežného kolesa. A potom sa nárazová energia rovnomernou silou rozbehne po celom vozíku, teda aj na osobu sediacu na vozíku. SoftWheels naopak každý náraz vďaka vnútornému napätiu piestami prenesú a sústredia do stredového náboja kolesa.
-
Pri pohybe sú straty energie minimálne
Testy nových SoftWheels s využitím symetrickej a selektívnej technológie využívajúcej tri piesty absorbujúce vznikajúcu energiu z otrasov potvrdili, že jazda na invalidnom vozíku je plynulejšia a menej stresujúca. Verifikované boli aj ďalšie benefity, ktoré Gilad pôvodne ani neplánoval riešiť. Pri pohybe na vozíku s neodpruženými kolesami sa „stráca“ priemerne 30 percent vynaloženej energie na pohyb. Najčastejšie prekonávaním nerovností a iných prekážok. S „mäkkými kolesami“ sú tieto straty minimálne. Navyše, s „mäkkými kolesami“ sa jednoduchšie a bezpečnejšie prekonávajú prekážky do výšky bežného obrubníka, a to v smere hore i dole.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/apple-watch-vozickar/
https://www.vozickar.info/voziky-quickie-su-najlahsie/
https://www.vozickar.info/futuristickeho-carbon-black-anglicko/
https://www.vozickar.info/kolesa-loopwheels-na-invalidnych-vozikoch/