Šport „ušitý“ pre telesne postihnutých
Rok, dva dozadu by rozhodnutie telesne hendikepovaného človeka, že sa v rámci rozvoja svojich pohybových aktivít začne venovať orientačnému športu, vyvolalo prinajmenšom súcitný úsmev na tvári… Ak nie rovno poťukanie prstom po čele, že ten chlapec nevie, o čom hovorí. Veď predstava, že vozičkár s buzolou na krku a mapou položenou na kolenách sa „ženie“ cestou – necestou ku kontrolných stanovištiam je viac ako absurdná.
„Táto predstava vôbec nie je absurdná. Už aj na Slovensku máme za sebou prvú sezónu nového odvetvia orientačných športov, v ktorom sa mažú rozdiely medzi hendikepovanými a zdravými športovcami. A to doslova,“ vyhlásil Ján Furucz, predseda sekcie Presnej orientácie Slovenského zväzu orientačných športov (SZOŠ).
-
Základom je identifikovať správny lampión
Presná orientácia (Trail – O) je šport určený pre všetkých bez rozdielu veku a pohlavia. Nezáleží na tom, v akej ste fyzickej kondícii, akú máte poruchu hybnosti. O víťazovi rozhodujú len orientačné schopnosti. Táto oficiálna formulácia nového športu nevysvetľuje, prečo telesné znevýhodnenie nemá žiadny vplyv na dosiahnuté umiestnenie v súťaži. Aby sme to pochopili, musíme sa postaviť na pomyselnú štartovaciu čiaru.
Presná orientácia sa skladá z dvoch disciplín PreO a TempO, pričom v prvej je rozhodujúci počet získaných bodov a v druhej čo najnižší čas potrebný na vyriešenie úloh na jednotlivých stanovištiach. Základom obidvoch disciplín je identifikácia kontrolného bodu, ktorý je označený v mape krúžkom a podrobnejším popisom (napr. severná strana kameňa). V teréne sa nachádza (v prípade disciplíny PreO) 1 až 5 lampiónov a pretekár má za úlohu niektorý z nich určiť ako ten zakreslený v mape alebo uviesť, že ani jeden lampión nie je ten správny. Robí sa to tak, že keď sa pretekár dostane na tzv. rozhodovacie stanovište, tak v tomto priestore označí správny lampión písmenom, pričom prvý lampión vľavo sa označuje A (alfa), smerom doprava pokračuje B (bravo), C (Charlie), D (delta), E (echo). Ak ani jeden lampión nie je zakreslený v mape, použije sa označenie Z (zero).
-
Zvíťaziť môže aj pretekár s telesným hendikepom
Súťažiaci používajú rovnaké orientačné metódy a postupy ako pretekár pri orientačnom behu, teda identifikáciu objektov, odhad vzdialenosti, sledovanie vrstevníc, zámerných línií a podobne. Víťazom je pretekár, ktorý správne vyrieši najviac úloh na kontrolných stanovištiach. V prípade zhodného počtu rozhodujú tzv. časové kontroly.
„A teraz to najpodstatnejšie – všetky tieto postupy čítania mapy a orientácie v teréne sa dejú na diaľku z cesty, resp. z miesta, ktoré je prístupné pre zdravých i hendikepovaných súťažiacich, čím sú zabezpečené rovnaké podmienky pre všetkých. Z celkového pohľadu teda nie je presná orientácia o fyzických schopnostiach, ale ide predovšetkým o to, čo máme v hlave – schopnosť čítať mapu, aplikovať ju na terén, vedieť sa orientovať. A preto zvíťaziť môže aj pretekár s telesným hendikepom,“ zdôraznil J. Furucz.
(Kompletné pravidlá nájdete na adrese http://trail.orienteering.sk/wp-content/uploads/2014/12/Pravidl%C3%A1_Presnej_orient%C3%A1ci
-
Už v prvom roku existencie medzi najlepšími
Prvé ukážkové preteky v presnej orientácii sa u nás uskutočnili počas majstrovstiev SR v orientačnom šprinte v roku 2008. Zorganizované boli v spolupráci s maďarským zväzom. Po viacročnom „koketovaní“ s touto disciplínou skupina orientačných bežcov na minuloročnej konferencii SZOŠ predstavila návrh na oživenie disciplíny, ktorá je v Česku či Maďarsku viacročnou súčasťou orientačných športov, aj na Slovensku.
„Vlani sme organizovali niekoľko prezentačných podujatí, pripravili sme ukážkové preteky, ktorých sa zúčastňovali aj viacerí hendikepovaní športovci. Najaktívnejším klubom bola telovýchovná jednota Slávia Farmaceut Bratislava, ktorá je v podstate zakladateľom tohto športu na Slovensku. Relatívne pravidelne sa presnej orientácii venujú aj členovia TJ Rapid Bratislava,“ uviedol J. Furucz.
Rok 2015 je pre presnú orientáciu u nás prvým oficiálnym rokom existencie. Konali sa štyri klasické preteky s účasťou od 20 do 30 pretekárov. Na štart sa zakaždým postavilo 5 až 10 hendikepovaných. Približne polovica súťažiacich na všetkých štyroch pretekoch bola zo Slovenska.
„Úvodný rok presnej orientácie bol mimoriadne dobrý. Nielen preto, že sme úspešne zorganizovali štyri preteky. Ale na majstrovstvách sveta v chorvátskom Záhrebe, ktoré sa konali koncom júna, sme v disciplíne TempO získali striebornú medailu (Ján Furucz, Farmaceut Bratislava – pozn. autora), čo je v kontexte prvého roku existencie tohto športu na Slovensku výnimočný úspech,“ pochválil sa prvým „veľkým“ medzinárodným pódiovým umiestnením J. Furucz.
-
Budú majstrovstvá Európy na Slovensku?
Úlohy a ciele pre budúci rok sú v sekcii presnej orientácie SZOŠ zamerané na dve oblasti. Prvou sú športové aktivity. Tí najlepší jednotlivci sa zúčastnia majstrovstiev Európy v Česku a majstrovstiev sveta vo Švédsku. Na Slovensku predstavitelia orientačných športov pripravia štyri preteky, pričom dve z nich budú súčasťou európskeho trailového pohára. A dokonca to vyzerá tak, že Slovensko by sa v roku 2018 mohlo stať dejiskom majstrovstiev Európy v presnej orientácii.
„Druhou prioritnou oblasťou nášho snaženia bude zapojiť do súťaženia viacerých hendikepovaných. Pravidelne sa pretekov zúčastňuje len vozičkárka Silvia Petruchová z klubu Farmaceut Bratislava. No jedna pretekárka, ktorá na naše podujatia chodí pravidelne, je neskutočne málo. Pritom tento šport vznikol aj pre to, aby sa búrali hranice medzi zdravými a telesne postihnutými, aby hendikepovaní nemuseli súťažiť v samostatnej kategórii, ale aby sa integrovali do skupiny zdravých pretekárov,“ povedal J. Furucz.
Na záver dodal, že v prípade záujmu vedia pre organizovanú skupinu povedzme vozičkárov pripraviť ukážkové podujatie, aby sa hendikepovaní ľudia takpovediac naživo zoznámili s týmto zaujímavým športom.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/vrazedna-lopta-pre-invalidny-vozik/
https://www.vozickar.info/slovensky-klub-v-ceskej-hokejovej-lige/
https://www.vozickar.info/od-ranneho-krestanstva-k-paraolympiade/