Sportlife BB „vyťahuje“ atletiku z úzadia
Študovala herectvo a neskôr, ako speváčka, cestovala s kapelou po celom svete. Pohybovala sa teda v umeleckej sfére. Avšak ťažkopádne. Od narodenia totiž mala problém s bedrovým kĺbom, čo v roku 2005 vyústilo v jeho totálnu výmenu. Reč je o Jane Sučíkovej zo Šoporne, spoluzakladateľke športového klubu Sportlife BB v Banskej Bystrici. Zameraný je na atletiku zdravotne znevýhodnených športovcov.
A teraz otázka (hádanka) za sto bodov – ako sa umelecká duša dobrovoľne pretransformuje do myslenia športovca? Veď jeho doménou je adrenalín, dravá (zdravá) súťaživosť, prekonávanie súperov a metrov? To s jemnou dušou múzy umenia veľa spoločného nemá.
-
S kužeľkou sa „skamarátili“, aby vyhrávali
Ten, kto pozná Janku odmala, i rodinné prostredie, z ktorého vzišla, si môže myslieť, že otázka je ľahká. Šport bol predsa vždy súčasťou jej rodiny. Otec sa venoval futbalu, tenisu, v obci zakladal rôzne športové podujatia. Mnohé z nich majú dodnes silnú tradíciu a presiahli hranice obce aj okresu. Sestra mala blízko k lyžovaniu aj atletike. Janka s bratom tiež v zime vyvádzali na svahoch na lyžiach, v lete pri plávaní. Šport jej teda nebol cudzí. To všetko je pravda, napriek tomu to ale nie je správna odpoveď. Za tou radikálnou životnou vývrtkou je magická láska, ktorá aj hory prenáša.
„Po operácii bedrového kĺbu som sa dávala znovu dokopy v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. Tam som spoznala Mariana Kuřeju, športovca, ktorý sa pred úrazom venoval hodu oštepom. A môj život nabral odrazu úplne iný smer. Neľutujem, cítim, že toto je cesta, ktorá ma napĺňa,“ uviedla pri predstavovaní sa Jana Sučíková.
A tým sme sa dostali ku koreňom, z ktorých v závere roka 2015 vyklíčil športový klub Sportlife BB. Tých desať rokov od Kováčovej po klub však bolo náročných. Marian sa po úraze znova potreboval zaradiť do života a tak hľadal vhodnú športovú disciplínu. V jeho kategórii F51 (športovci s kvadruplégiou po úraze miechy) je najvhodnejšia atletická disciplína hod kužeľkou. S rozvíjaním tejto myšlienky to vyzeralo všelijako. Zásadný obrat nastal, keď to do rúk chytila Janka. Stala sa jeho partnerkou, asistentkou a tak trošku aj trénerkou. Spolu sa najprv s kužeľkou „skamarátili“, neskôr sa pustili aj do súťaženia. A po čase už vyhrávali. Marian sa vo svojej športovej disciplíne postupne vypracoval na svetovú špičku.
Jeho posledným úspechom je bronzová medaila v Riu 2016 v hode kužeľkou. A ak sa od neho šťastena neodvráti, jeho najbližším úspechom bude popredné umiestnenie na majstrovstvách sveta World Paraathletics championschips, ktoré sa v Londýne začínajú zajtra 14. júla.
-
Vedenie klubu Sportlife BB a jeho hlavné ciele
„Aby sme to nezakríkli, radšej sa vráťme k pôvodnej téme. Pri mnohých zahraničných cestách sme mohli sledovať, ako dokážu športovci, kluby vrátiť hendikepovaných do života. Dať im znova zmysel bytia. Preto sme sa rozhodli založiť vlastný klub, začať s organizáciou aktivít pre hendikepovaných ľudí v našom okolí, aby sme ich motivovali. Ide nám aj o to, aby sme vyhľadávaním nových talentov zvyšovali konkurenčné prostredie v atletike, ktorá je na Slovensku tak trochu v úzadí,“ hovorila Jana Sučíková o cieľoch klubu, ktorý po prvom roku „skúšobnej prevádzky“ začal tohto roku naplno pracovať.
Sportlife BB je zameraný hlavne (ale nie výhradne) na atletiku. Ale ľudia v ňom pôsobiaci vedia poradiť a nasmerovať adepta o športovanie aj na iné športy. V prípade záujmu o profesionálny vývoj športovej kariéry v atletike tréneri zostavujú efektívne tréningové plány šité na mieru každého začínajúceho športovca. Klub začal spolupracovať s fitnescentrami, kde budú vytvorené vhodné podmienky pre rozvoj fyzickej sily zdravotne znevýhodnených športovcov. A jedným z dlhodobých cieľov klubu je nájsť sponzorov, s pomocou ktorých vytvoria tréningové podmienky vhodné pre atletiku nielen v exteriéri, ale aj v halách.
„Vieme pochopiť potreby ľudí so zdravotným znevýhodnením. Sami sme si prešli ťažkými začiatkami a preto by sme to chceli iným uľahčiť. Individuálne vieme zhodnotiť ambície a smerovanie každého záujemcu o šport,“ zdôraznila Jana Sučíková.
V tejto súvislosti dodala, že si veľmi dobre pamätá na ich začiatky. Všetky finančné náklady si museli hradiť z vlastných zdrojov – športovú výbavu, cesty, ubytovanie. Pre hendikepovaných športovcov nie je všetko prístupné, veľakrát majú vyššie náklady ako zdraví športovci. Sami si musia platiť napríklad asistentov, ktorí ich na súťažiach sprevádzajú. Ešte aj s individuálnym zisťovaním potrebných informácií o registrácii, klasifikácii pred súťažami boli problémy.
● Atletické preteky hendikepovaných športovcov
„Momentálne si nesťažujeme, štát poskytuje tým najlepším parašportovcom finančnú podporu. No nie každý sa stane úspešným paraolympionikom. A športové aktivity hoci aj na priemernej úrovni jednoznačne pomáhajú zdravotne znevýhodneným ľuďom. Fyzicky i psychicky. Štát proste zaostáva v podpore začínajúcich zdravotne hendikepovaných športovcov. A tento hendikep sa snažíme zaplátať aktívnou činnosťou klubu ŠK Sportlife BB,“ zdôraznila Jana Sučíková.
Dôkazom tohto tvrdenia je pripravovaný 1. ročník HANDI OPEN atletických pretekov hendikepovaných športovcov vo vrhačských disciplínach – hod kužeľkou, diskom, oštepom a vrh guľou. Preteky sa uskutočnia v sobotu 12. augusta v Banskej Bystrici. Účasť na tomto medzinárodnom podujatí je potrebné potvrdiť do 28. júla na mailovú adresu organizátora: sportlifebb@gmail.com. Do mailu uveďte celé meno, druh a formu postihnutia, názov klubu a disciplínu, v ktorej chcete súťažiť. Klub Sportlife BB očakáva, že pretekov sa zúčastnia aj začínajúci hendikepovaní atléti, s ktorými sa bude v budúcnosti pracovať na rozvoji atletických disciplín na Slovensku.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/lenka-durdinova-pred-tazkym-rozhodnutim/
https://www.vozickar.info/hendikepovani-turisti-svietiacej/
https://www.vozickar.info/p-vidasic-o-tanecnom-sporte-na-voziku/
https://www.vozickar.info/vozickar-herman-volf-vsetko-sa-da/