Športovec roka 2016 znovu aj medzi hendikepovanými
Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (SSN) z 22. decembra 2016 sú vo všeobecnosti známe. Titul Slovenský športovec roka 2016 získal Matej Tóth, olympijský víťaz v chôdzi na 50 km. Druhý skončil Peter Sagan, dvojnásobný cyklistický majster sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom. Tretia priečka patrí tenistke Dominike Cibulkovej, víťazke majstrovského turnaja WTA Finals. Už menej známe je, že…
-
Titul Športovec roka 2016 dostala hendikepovaná strelkyňa
Za najlepšiu paraolympioničku bola vyhlásená strelkyňa Veronika Vadovičová. Na paraolympijských hrách v Rio de Janeiro 2016 získala tri medaily. Zlaté v disciplíne vzduchová puška na 10 m v stoji (ženy R2) a vzduchová puška 60 rán na 10 m mix mužov a žien. Striebornú medailu si vybojovala v disciplíne R8 – ľubovoľná malokalibrovka 3 x 20 ženy. Na pretekoch svetového pohára stála desaťkrát na stupňoch víťazov s bilanciou 4-3-3. V disciplíne vzduchová puška 60 rán na 10 m mix mužov a žien dvakrát zlepšila svetový rekord.
Vyhláseniu výsledkov ankety Športovec roka 2016 predchádzalo koncom novembra 2016 oceňovanie najlepších členov Slovenského streleckého zväzu. Medzi hendikepovanými strelcami najvyššie vystúpila Veronika Vadovičová zo Strediska štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR. Pri tejto príležitosti jej minister vnútra SR Robert Kaliňák odovzdal kľúče od nového špeciálne upraveného automobilu. Okrem iného vtedy uviedol, že ako členka Športového centra polície je jedinou profesionálnou paraolympioničkou na Slovensku. A celý rezort je hrdý na športové výsledky, ktoré dosahuje.
Komentár k výsledkom Športovec roka 2016
Najlepší zdravotne hendikepovaný športovec bol v rámci tradičnej ankety Športovec roka vyhlásený druhýkrát. Vlani toto ocenenie získal cyklista Jozef Metelka, o čom sme informoval v príspevku Jozef Metelka – parašportovec roka 2015.
A práve porovnávanie mediálnych výstupov z vyhlásenia výsledkov oboch ročníkov nás poriadne zarazilo. V spravodajských materiáloch o výsledku ankety Športovec roka 2015 Metelku širšie predstavili viaceré média. Následne bolo zverejnených niekoľko rozhovorov, reportáží. Po vyhlásení výsledkov aktuálnej ankety sa V. Vadovičová v médiách objavila väčšinou len v podobe jednej, maximálne dvoch viet. V niektorých spravodajských príspevkoch nebola ani len spomenutá. Prečo? kládli sme si otázku.
-
Strelkyňa nie je natoľko atraktívna téma ako cyklista?
Že by médiá po roku už ignorovali hendikepovaných športovcov? Alebo pre nich strelkyňa nie je natoľko atraktívna téma ako vlani cyklista? Či azda vlaňajší mimoriadne úspešný športový rok novinárov natoľko vyčerpal, že o hendikepovaných športovcoch už nevládzu písať?
Naše hľadanie odpovede v podobe povestného svetielka na konci tunela možno rozsvietil jeden renomovaný športový žurnalista. Svoju úvahu, že mlčanie o hendikepovanej víťazke môže byť následok „medvedej služby“ Slovenského paralympijského výboru (SPV), následne konkretizoval.
-
O víťazovi jeden kategórie nerozhodla tradícia
Hneď na úvod nás upozornil, že vyslovuje výhradne svoj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať so skutočnosťou. Je však, zdôraznil, podoprený logickými faktami. Pravdou napríklad je, vysvetľoval, že anketu Športovec roka oficiálne vyhlasujú športoví novinári od vzniku republiky v roku 1993 (existovala aj pred týmto rokom v rámci spoločného štátu s Českom). Anketa má svoje jasné pravidlá, presný výpočet poradia nominovaných športovcov. O víťazovi rozhodujú jedine hlasy členov Klubu športových redaktorov SSN. Nikto „zvonku“ nemení, nenarúša, neovplyvňuje ich rozhodovanie. Tak tomu bolo aj vlani, keď sa po prvý raz vytvorila kategória – zdravotne hendikepovaný športovec. Jozef Metelka skončil v absolútnom poradí štvrtý. Logicky a v zmysle platných pravidiel preto získal ocenenie vo svojej kategórii. Vďaka hlasom športových redaktorov!
„O víťazoch ankety Športovec roka 2016 rozhodovalo 122 členov Klubu. A teraz prichádza zásadný rozpor oproti predchádzajúcemu ročníku. Jozef Metelka ako prvý parašportovec skončil v aktuálnom hlasovaní novinárov na 11. mieste (144 bodov). Hneď za ním sa umiestnila Veronika Vadovičová, ale tých bodov od novinárov dostala výrazne menej – len 80. No na základe návrhu SPV sa tohtoročnou laureátkou stala Vadovičová,“ zdôraznil náš zdroj.
A v tejto súvislosti s tým istým vysokým akcentom dodal, že teda po prvý raz o víťazovi jednej kategórie rozhodol niekto zvonka a nie hlasy športových novinárov. Porušená bola 24-ročná tradícia, zmenili sa pravidlá. Náš zdroj upozornil ešte na jednu skutočnosť, ktorá mohla byť dôsledkom tohtoročného výsledkového „premetu“. Niekoľko málo dní po slávnostnom odovzdaní titulov Športovec roka 2016 jeden mienkotvorný celoslovenský denník uverejnil „veľký“ rozhovor s Metelkom. Akoby tým niekto chcel niekomu povedať, že podľa novinárov…
-
Vytvoriť vlastné podujatie pre najlepších
Kto vie, či tieto neodškriepiteľné fakty ozaj ovplyvnili nezáujem redakcií širšie predstaviť ocenenú paraolympioničku. Ale ak áno, tak potom by to bola „medvedia služba“ SPV hneď v dvoch líniách. V prvom rade nemusí byť V. Vadovičovej príjemné, že má síce plaketu víťaza, ale ako víťazka vo svojej kategórii v novinárskom hlasovaní neskončila.
Som tiež presvedčený o tom, že vytvorenie novej kategórie za rok 2015 malo za cieľ zviditeľniť úspechy parašportovcov medzi širokou verejnosťou. Ak však aktuálne „mlčanie“ novinárov súvisí s tým, že SPV neakceptoval ich hlasovanie, tak potom by paraolympijský výbor išiel proti myšlienke, ktorú sám priviedol na svet. O víťazke sa nepíše.
Z viacerých dôvodov by bolo pre SPV účelnejšie vytvoriť si vlastné podujatie s vyhlasovaním najlepších parašportovcov. Niekto by potom mohol bez ostychu rozhodovať podľa vlastných pravidiel o „svojom“ víťazovi. Pri serióznejšom variante by rozhodovali viacerí, pretože hendikepovaní športovci nesúťažia len pod hlavičkou SPV.
Na záver už iba jedna poznámka. Ak by sa prijal navrhovaný model, pozorný čitateľ, tak ako tentokrát, by sa už nezamýšľal nad informáciou, že SPV do ankety okrem V. Vadovičovej nominoval aj cyklistu Jozefa Metelku a bocistu Samuela Andrejčíka (skončil 31.). Načo ich tam vlastne nominoval, keď bez ohľadu na výsledky novinárskeho hlasovania rozhodol, kto cenu dostane?!
Ján Szabó
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/z-ria-prileteli-slovenske-medaily/
https://www.vozickar.info/plusy-minusy-poh-brazilskych-slnkom/