VOZIČKÁR RADÍ: Odporúčania pre správny výber invalidného vozíka (2)
Seriál, tematickú orientáciu ktorého vystihuje (modrý) podtitul tohto príspevku, sme „odštartovali“ v závere septembra. Správny výber invalidného vozíka ukončíme veľmi dôležitým rozhodnutím, ktoré zohľadňuje konštrukciu invalidného vozíka, na ktorom budete sedieť nadchádzajúcich päť rokov.
Našimi poradcami aj tentokrát budú servisní pracovníci spoločnosti Letmo. Dozvieme sa od nich, aké pohnútky vedú ich zákazníkov pri výbere rámu mechanického vozíka. Zároveň nám prezradia, čo všetko treba mať na zreteli, aby bolo rozhodovanie o tomto prvku vozíka čo najsprávnejšie a celkový výber invalidného vozíka čo najefektívnejší.
Zohľadniť totiž musíme viacero kritérií. Jedno je však isté – nasledujúce rady a odporúčania nie sú vypísané z teoretických príručiek či návodov na použitie. Sú empirickým poznaním vychádzajúcim z dlhoročných praktických skúseností servisných pracovníkov spoločnosti Letmo. Veď majiteľ spoločnosti Mirek Zeman sa profesionálne venuje tomu, aby život na vozíku bol lepší, už 17 rokov. Na slovenskom trhu pôsobí už od roku 2004. Za ten čas počet konzultácií pri výbere invalidného vozíka rátajú vo firme na tisícky.
-
Výber invalidného vozíka – rám a jeho skladanie
Základné delenie konštrukcie rámu mechanických vozíkov:
● skladací vozík (má kríž);
● pevný rám (centrálna os je pevná).
Aj z osobných skúseností vieme, že pri výbere vozíka sa často prihliada na to, aby sa daný typ dal jednoducho zložiť a prevážať v kufri auta. Do minimalistických rozmerov však „zoškatuľkujete“ nielen skladací, ale aj vozík s pevným rámom. Čo potom najčastejšie ovplyvní zákazníka pri výbere konštrukcie (prvého) vozíka? Možno neuveríte, ale mnohí sa rozhodujú podľa toho, koho vo svojom novom “vozičkárskom živote” prvý raz stretli. Konkrétny príklad – predstavte si, že v rehabilitačnom ústave pracuje konzultant sediaci na vozíku s pevným rámom. A počas inštruktáže predvedie, ako sa dá vozík rýchlo a jednoducho naložiť do auta. Verte, že z tohto ústavu bude vychádzať vysoký počet budúcich majiteľov vozíkov s pevným rámom.
Platí to samozrejme aj opačne, keď prvý inštruktor bude sedieť na skladacom vozíku.
-
Výberové kritériá – hmotnosť, terén, jazdné vlastnosti
Správny výber invalidného vozíka z pohľadu použitého rámu je však omnoho zložitejší a ovplyvňuje ho viacero objektívnych faktorov. Pokiaľ si bude invalidný vozík nakladať do auta samotný užívateľ, v prvom rade musí brať do úvahy vlastné fyzické sily a obratnosť (motoriku rúk). Skladací vozík, keďže má mechanizmus na zloženie (kríž), je vo všeobecnosti ťažší ako vozík s pevným rámom. Pri výbere rámu invalidného vozíka treba zohľadniť aj ďalšie faktory – prostredie, v ktorom sa bude najčastejšie používať, frekvencia skladania vozíka v rámci jedného dňa, veľkosť kufra, v ktorom sa bude prevážať, stabilita sedu a pod.
V nasledujúcej tabuľke uvádzame niektoré rozhodujúce kritériá výberu:
Samozrejme, pokiaľ o výbere čohokoľvek rozhodujú viaceré kritériá, prakticky vždy je potrebné hľadať rozumný kompromis. Platí to aj v tomto prípade. Napríklad – viete, že s vozíkom sa budete prevažne pohybovať po nerovnom teréne, no máte malý kufor v aute. Položte si otázku, ako často sa budete presúvať autom. Ak to nie je každý deň do práce a domov, ale len občas k lekárovi, na výlety, odporúčame kúpiť si vozík s pevným rámom. „Telo“ vozíka naložíte do kufra, kolesá dáte na zadné sedadlo. Máte však istotu, že v členitom teréne vozík s pevným rámom „prežije“ bez úhony dlhší čas. Nezabúdajte, vozík si kupujete minimálne na päť rokov.
-
Ergonomický a praktický aspekt výšky stúpačiek
Rozhodnutím o funkčnom tvare stúpačky uzatvárame úvodnú časť – výber invalidného vozíka.
Základné tvary stúpačiek:
● spojená plocha na položenie chodidiel;
● delená plocha na položenie chodidiel.
V prípade stúpačiek najčastejšie riešime, či sú:
● odklopné;
● súčasťou rámu;
● pod akým uhlom klesajú.
To však nie sú jediné kritériá. Aj na skladacom vozíku môžete mať spojenú plochu na položenie nôh a na vozíku s pevným rámom sa používajú aj dve oddelené plochy pre chodidlá. Dokonca, aj na odklopných stúpačkách môžete mať spojenú plochu pre položenie nôh.
Za bežný štandard sa už v súčasnosti považuje, že plochy, na ktorých má vozičkár položené chodidlá, sú uhlovo nastaviteľné.
Navyše, k vozíku si zákazník môže objednať aj uhlovo nastaviteľné stúpačky. Výhodné sú hlavne pre tých, ktorí majú fixovaný kolenný kĺb alebo potrebujú zo zdravotných dôvodov polohovať dolné končatiny. Takže výber stúpačiek je dostatočne široký.
Čo sa týka výšky stúpačiek, je potrebné zohľadniť jeden ergonomický a jeden praktický aspekt. Rozhodujúce sú vzájomné pomery výšky holene, sedačky a uhlu stehien voči rovine. Čo sa týka samotnej jazdy na vozíku, nohy by ani na nerovnostiach nemali skĺzavať na zem a spodná plocha stúpačiek nesmie šúchať po nerovnostiach.
Máte pravdu, na prvotnú otázku – Na základe čoho sa rozhodnúť medzi spojenou alebo delenou plochou stúpačiek? – sme jednoznačne neodpovedali. Žiaľ, ani neodpovieme. V „hre“ je príliš veľa premenných a nechceme poskytnutím konkrétnej, no nie pre každého správnej informácie, dať zlú radu. Pri výbere stúpačiek nie sú stanovené, okrem špecifických zdravotných postihov, žiadne limitujúce pravidlá. A konkrétne rozmerové (výškové) parametre sa vypočítavajú u každého jednotlivca individuálne podľa jeho telesných proporcií.
Preto odporúčame vyskúšať viaceré typy stúpačiek. Dobrý predajca nemá problém prísť aj k vám domov s viacerými vozíkmi na skúšku. A nakoniec si vyberiete také stúpačky, z ktorých budete mať pri sedení „najlepší“ pocit.
-
Klinické faktory ovplyvňujúce kvalitu sedacieho systému
Základné informácie na tému správny výber invalidného vozíka v rámci nového seriálu Všetko o invalidnom vozíku a jeho pasažierovi sme (v tejto sekcii) už vyčerpali. V nasledujúcom príspevku sa budeme venovať tomu najdôležitejšiemu – (prvotnému, základnému) dobrému pocitu pri sedení vo vozíku. Veď, keď už máme vozík správnych rozmerov, vybrali sme si typ rámu, kolesá i stúpačky, mohli by sme sa naň už aj posadiť. (Nie pre každého je presunutie sa na vozík jednoduchý úkon. Pre niekoho to môže byť zložitejší proces, ktorý sa však dá uľahčiť použitím špeciálnych pomôcok. Aj tejto problematike sa budeme v našom seriáli venovať – pozn. redakcie.)
Ak si myslíte, že k sedeniu vo vozíku nepotrebujete žiadne rady, prečítajte si aj tretie pokračovanie nášho seriálu. Presvedčíte sa, že správne sedenie nie je len také jednoduché zosunutie sa na vozík – šup sem, šup tam. Klinické faktory ovplyvňujúce kvalitu sedacieho systému sú vážnou a serióznou štúdiou, dodržiavanie ktorej môže vozičkára od mnohého zlého ochrániť.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/spravny-vyber-invalidneho-vozika/
https://www.vozickar.info/kotvenie-vozika-v-aute/
https://www.vozickar.info/vozik-do-terenu-na-platforme-mestskeho/
https://www.vozickar.info/tandemovy-bicykel-pre-imobilneho-turistu/